Jakość świateł reflektorów a bezpieczeństwo

Jakość świateł reflektorów a bezpieczeństwo

Bardzo ważna dla bezpieczeństwa na drogach jest dobra jakość świateł w naszych samochodach. Należy o tym pamiętać szczególnie w polskim klimacie, gdzie zmrok zapada szybko, a warunki atmosferyczne są często niekorzystne. Niestety wielu kierowców bagatelizuje tę sprawę.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że jedynie 1% zdiagnozowanych samochodów ma w Polsce oba światła ustawione zgodnie z wymogami określonymi w przepisach. Zobaczmy więc w jaki sposób możemy zadbać o lampy w samochodzie. Pamiętajmy, że przednie części reflektorów, potocznie zwane „kloszami reflektorów”, we współczesnych pojazdach nie są wykonane ze szkła tylko z tworzyw sztucznych. Pod wpływem promieni UV mogą one z czasem zmatowieć i zakłócać przepływ strumienia światła. Rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana reflektorów na nowe lub ich renowacja, która polega na polerowaniu kloszy. Taki zabieg oferowany jest przez niektóre profesjonalne serwisy samochodowe.

Warto również pomyśleć o chronieniu reflektorów przed wilgocią, która negatywnie wpływa na znajdujący się w środku odbłyśnik. Pod wpływem wody może on korodować, śniedzieć lub odchodzić od plastiku, tracąc tym samym swoje właściwości. Ważne jest więc dokładne zamocowanie wszystkich gumowych lub plastikowych osłon reflektorów, o których kierowcy często zapominają np. po wymianie żarówki. Ceny zamienników są na tyle przystępne, że nie opłaca się naprawiać tej usterki.

Równie ważne dla bezpieczeństwa jest zadbanie o właściwy dobór żarówek. Zalecana, chociaż nie wymagana, jest ich wymiana parami. Wcześniej należy upewnić się, że są żarówki tego samego producenta oraz typu. Dzięki temu uda nam się zachować symetrię oświetlenia. Dotyczy to w szczególności żarówek przednich reflektorów pojazdu. Dobierając żarówki musimy stosować się do zaleceń producenta naszego samochodu. Jest to ważne szczególnie w kontekście parametrów poboru mocy oraz ich typu. Dodatkowe specyfikacje, takie jak barwa światła, możemy dobierać według własnego uznania. W dobrym sklepie motoryzacyjnym sprzedawca powinien nam doradzić właściwy model dla naszego samochodu.

Niemiej ważną kwestią jest ustawienie reflektorów w samochodzie w taki sposób by prawidłowo oświetlać drogę oraz nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Fachowa wymiana żarówek nie powinna spowodować zmiany ustawień świateł. Warto jednak od czasu do czasu kontrolować ustawienie reflektorów np. podczas przeglądu okresowego czy też właśnie po wymianie żarówek.

Jesienią i zimą, natomiast, zwracajmy szczególną uwagę na czystość reflektorów. Błoto lub śnieg często przyklejają się do kloszy ograniczając efektywność oświetlenia drogi. Jest to szczególnie ważne w trasie, poza miastem, gdyż może znacznie ograniczyć zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i komfort podróży. Wszystkie samochody wyposażone w reflektory ksenonowe oraz te klasy wyższej z reguły mają systemy automatycznego oczyszczania kloszy reflektorów, pozostała, ogromna większość użytkowników musi tę czynność wykonywać ręcznie.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum