Światła w samochodzie to jedne z najważniejszych elementów pojazdu. Dzięki nim kierowca może w prawidłowy sposób poruszać się po drodze i sygnalizować swoje manewry innym kierowcom. Aby światła mogły spełnić swoją funkcję, ważne jest, by były wyposażone w dobrze działające żarówki samochodowe. W artykule prezentujemy rodzaje żarówek spotykane w autach i wyjaśniamy, jak często oraz w jaki sposób należy je wymieniać.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie żarówki do auta wybrać,
 • jak często powinniśmy zmieniać żarówki w pojeździe,
 • czy samemu można wymienić żarówki samochodowe.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tradycyjnych żarówek samochodowych. Coraz większą popularność zyskują także żarówki nowego typu, takie jak blue vision czy white vision. Jak dbać o te modele? Sprawdźmy!

Jakie żarówki do auta? Rodzaje żarówek samochodowych

Najczęściej spotykanym rodzajem oświetlenia są żarówki samochodowe, wśród których wyróżniamy:

 • reflektory główne: H1, H2, H4 (żarówki halogenowe dwuwłóknowe), H7 (stosowane w nowych typach reflektorów), H9, H11, H15, HB3, HB4 (halogenowe);
 • lampy kierunkowe: P21W, PY21W, W5W, R5W;
 • lampy tylne: P21W, P21/5W;
 • lampy boczne: W5W, R5W.

Istnieją też żarówki ksenonowe, oznaczone literą D, które mogą być montowane tylko w samochodach posiadających specjalne przetwornice prądu. Wynika to z większego zapotrzebowania ksenonów na energię. Największym plusem tych żarówek jest ich jakość i siła światła. W przypadku ksenonów również możemy wyróżnić kilka rodzajów żarówek:

 • D1S – do reflektorów soczewkowych, z zapłonnikiem,
 • D1R – do reflektorów odbłyśnikowych, z zapłonnikiem,
 • D3S – bezrtęciowe do reflektorów soczewkowych, z zapłonnikiem,
 • D3R – bezrtęciowe do reflektorów odbłyśnikowych, z zapłonnikiem,
 • D2S – do reflektorów soczewkowych, bez zapłonnika,
 • D2R – do reflektorów odbłyśnikowych, bez zapłonnika,
 • D4S – bezrtęciowe do reflektorów soczewkowych, bez zapłonnika,
 • D4R – bezrtęciowe do reflektorów odbłyśnikowych, bez zapłonnika.

Wśród typów żarówek samochodowych wyróżniamy także te nowszej generacji – żarówki samochodowe led. Zużywają one znacznie mniej energii, a co za tym idzie samochód, w którym są zamontowane, zużywa mniej paliwa. Oprócz większej wydajności są więc znacznie bardziej ekologiczne od opisanych powyżej modeli. Warto jednak pamiętać, że mogą być wmontowane do pojazdu jedynie fabrycznie. Dlatego jeśli kupujesz nowe auto, zwróć uwagę, czy jest ono wyposażone w żarówki samochodowe led.

Kilka lat temu pojawił się kolejny typ żarówek. Są to żarówki typu White oraz ColorVision. White Vision cechują się mocnym, białym światłem, które, jak zapewnia producent, oświetli drogę nocą lepiej o 60% niż tradycyjna żarówka. Nadaje ona także pojazdowi bardziej nowoczesny i sportowy charakter. Jest to pierwsza żarówka emitująca tak wyraźne oraz prawdziwie białe światło, które jednak nie oślepia kierowcy jadącego z naprzeciwka. Dzięki temu jest to bezpieczna i legalna żarówka na polskich drogach.

Drugą żarówką nowszej generacji jest halogen ColorVision. Główną właściwością halogenu jest fakt, że emituje on białe światło z kolorową poświatą. To dobry sposób na szybką i mało kosztowną zmianę wyglądu auta. Kolory żarówek dostępne na rynku to niebieski, fioletowy, żółty oraz zielony. Co ważne, ten typ barwnej żarówki jest zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej – w Polsce można poruszać się autem wyposażonym w halogeny ColorVision. Zaletą tych żarówek wykonanych ze szkła kwarcowego jest również duża odporność na zmiany temperatur, promieniowanie UV oraz wilgoć.

Kiedy zmienić żarówki samochodowe?

Pamiętaj, że w niektórych autach żarówki mogą świecić kilka miesięcy, a w innych jedynie kilka tygodni. Nie wynika to z wady czy złej jakości żarówki, a z czynników eksploatacyjnych wpływających na pracę lamp samochodowych. Należą do nich wstrząsy, którym poddawany jest pojazd, napięcie elektryczne w układzie samochodowym czy nawet konstrukcja reflektorów w aucie.

Jeśli zauważysz, że żarówka zaczyna słabiej działać bądź przepaliła się i całkowicie przestała świecić, obowiązkowo należy ją wymienić. Ponieważ żarówki są projektowane tak, aby działały przez określoną liczbę godzin, gdy zepsuje się jedna z nich, warto wymienić obie. Dzięki temu zapobiegniesz niebezpiecznej sytuacji, w której jedna z lamp będzie mocniej od drugiej oświetlać drogę przed pojazdem.

Jak wymienić żarówkę w aucie?

To, czy wymianę żarówki możesz wykonać w domowych warunkach, zależy od modelu samochodu, który posiadasz. W niektórych autach po otwarciu maski masz pełen dostęp do żarówek. Wystarczy, że otworzysz tylną osłonę reflektorów, odłączysz kostkę zasilającą i wymienisz zepsutą żarówkę, zastępując ją nową, markową lampką. Nie dotykaj przy tym jej szklanej części gołymi palcami, aby nie pozostawić na niej tłustych śladów. Mogą one bowiem wpłynąć na żywotność żarówki, dlatego najlepiej do wymiany założyć bawełniane rękawiczki.

Samodzielna wymiana, niestety, nie zawsze jest możliwa. Dużo nowoczesnych aut posiada bardziej skomplikowany system budowy. Wymianę oświetlenia warto wówczas powierzyć specjalistom. Umów się na wizytę w Norauto i wymień żarówki w swoim samochodzie.

Nowa gama boosterów i prostowników