Najczęściej kupowane samochody w Polsce 2016 r. – raport

Najczęściej kupowane samochody w Polsce 2016 r. – raport

Wzrost gospodarczy wpłynął na rynek motoryzacyjny w Polsce – liczba rejestracji zwiększyła się w 2016 roku o ok. 9% (raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego). Jednocześnie ta liczba w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców okazuje się prawie trzykrotnie niższa w porównaniu do średniej europejskiej. Zauważalny jest także szybki wzrost pierwszych rejestracji samochodów używanych. Prezentujemy, jak wygląda rynek samochodów w kraju i jakie marki Polacy najchętniej wybierali w 2016 roku.

W 2015 roku z działających w Polsce fabryk wyjechało 640 tysięcy aut. Jak piszą autorzy raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego „Branża motoryzacyjna 2016”, tylko znikoma część znalazła swoich nabywców w kraju. Ta tendencja jest widoczna na przykład w danych dotyczących rejestracji używanych pojazdów.

Używane samochody z zagranicy – duży wzrost popularności w Polsce

Okazuje się, że Polacy coraz chętniej sprowadzają używane auta spoza terenu naszego kraju. Na podstawie zestawienia pierwszych rejestracji samochodów używanych – a więc pojazdów importowanych – można stwierdzić, że w porównaniu do 2015 roku pojawiło się ich o 20% więcej. Polacy kupują najwięcej samochodów używanych do 10 lat.

Jak wynika ze statystyk, Polacy chętniej niż w ubiegłym roku sprowadzają używane auta mające mniej niż 10 lat. W 2016 roku wśród pierwszych rejestracji używanych pojazdów aż 54% aut było wyprodukowanych nie później niż przed dekadą. Można zatem stwierdzić, że Polacy wybierają coraz młodsze auta zagraniczne z drugiej ręki.

Nowe samochody w Polsce – wzrost, ale tylko osobówek

W porównaniu do samochodów używanych egzemplarzy zupełnie nowych rejestruje się mniej. Pojazdów z drugiej ręki w 2016 roku było ponad 952 tysięcy, a samochodów nowych ponad 416 tysięcy. Jednocześnie zauważalne są wzrosty rejestracji nowych aut – w 2016 roku było ich więcej o 17%.

Warto dodać, że wzrosty odnoszą się tylko do samochodów osobowych. Liczba rejestracji samochodów dostawczych spadła w ubiegłym roku o 8%.

Najczęściej kupowane marki samochodów w Polsce w 2016 r. – ogółem

Miejsce lidera wśród marek motoryzacyjnych w 2016 roku zajęła Skoda. Jej udział w rynku wynosił około 13%. Na drugim miejscu uplasował się Volkswagen, a na trzecim – Toyota. W przypadku modeli dominuje Skoda Octavia, Skoda Fabia i Opel Astra. Ten ostatni w grudniu 2016 roku uzyskał wzrost rejestracji o 71%!

Warto zaznaczyć, że Polacy rejestrujący samochód na potrzeby indywidualne najczęściej wybierają marki Toyota i Opel. Wśród dostępnych modeli najchętniej decydują się na modele Opel Astra i Toyota Yaris.

Samochody firmowe – jakie marki królują w Polsce?

Dane PZPM zawierają także statystyki pierwszych rejestracji na REGON. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że są to auta przeznaczone do przejazdów firmowych. Polacy prowadzący przedsiębiorstwa najchętniej wybierali marki Skoda i Volkswagen. Oba te brandy zanotowały także dwucyfrowy wzrost liczby rejestracji.

Numer jeden wśród samochodów dostawczych w Polsce

Polacy rejestrujący pojazdy dostawcze od dwóch lat najczęściej decydują się na markę Fiat. Jak wynika z danych PZPM, jej popularność jednak spada. W 2016 roku liczba rejestracji zmniejszyła się o ponad 2%. Na drugim i trzecim miejscu są Ford i Renault, tym razem ze wzrostami rocznymi – odpowiednio 12 i 17%.

Pełny raport możesz pobrać na stronie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Opona całoroczna Continental

Archiwum