Większość modeli aut posiada radia samochodowe, stanowiące podstawę wyposażenia audio. Melomani lub miłośnicy słuchania audiobooków w podróży powinni wyposażyć się jednak w radioodtwarzacz samochodowy mający funkcje i możliwości dostosowane do oczekiwań kierowcy. Zatem jakie radio samochodowe wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę? Wskazówki poniżej. 

Budżet, jaki mamy zamiar przeznaczyć na sprzęt, nie powinien być decydującym wyznacznikiem zakupu. Przed rozpoczęciem poszukiwań należy mieć na uwadze sprawdzenie m.in. wyglądu, parametrów, funkcji czy rozmiaru.

Od czego najlepiej zacząć i o czym warto pamiętać, wybierając radio do samochodu? Oto nasze podpowiedzi i wskazówki.

Krok 1: Zwróć uwagę na rozmiary i montaż radia samochodowego

 Pierwszą rzeczą, którą trzeba uwzględnić przy wyborze radia, jest wielkość otworu przeznaczonego na odtwarzacz. Standardowy rozmiar to 1 DIN (50 mm x 180 mm x 160 mm), jednak dodatkowa ramka może sprawić, że zmieści się tu nieco mniejsze radio samochodowe. Urządzenia o rozmiarze 2 DIN są zdecydowanie większe i pełnią również funkcję odtwarzacza DVD czy GPS-a.

Krok 2: Wyświetlacze i podświetlenia

Kolor podświetlenia i wyświetlacza powinien być dopasowany do stylistyki radia samochodowego i wyposażenia auta. Najczęściej na rynku można spotkać następujące kolory podświetlenia: zielony, czerwony, biały, niebieski i bursztynowy. W niektórych modelach istnieje również zmiana koloru oraz jego intensywności.

Krok 3:  Co chcesz odtwarzać

Nowoczesne radio samochodowe powinno odtwarzać nie tylko płyty CD, ale również pliki mp3, dzięki czemu bez problemu można posłuchać muzyki lub audiobooka w aucie. Dostępne są również odtwarzacze z możliwością odczytu płyt CD i DVD.

Krok 4: Dźwięk na miarę potrzeb

Jakość dźwięku w radiu samochodowym najbardziej zależy od głośników, jednak to odtwarzacz pozwala na zmianę ustawień i ewentualne regulacje, dlatego powinien mieć: podbicie basów (wzmocnienie niskich tonów), regulację balansu (umożliwia zmianę natężenia dźwięku w różnych częściach samochodu) oraz korektor dźwięku (uwypukla tony).

Krok 5: Moc wyjściowa, czyli parametr kluczowy

Moc wyjściowa odtwarzacza powinna być niższa od mocy wyjściowej podanej na odtwarzaczu. Co oczywiste, analogicznie, im wartość jest wyższa, tym system stanie się głośniejszy.

Krok 6: Czy podłączę inne urządzenia do radia samochodowego?

Dodatkowe złącza umożliwią w przyszłości podłączenie kilku ważnych urządzeń:

  • port USB – pendrive z muzyką lub audiobookiem;
  • gniazdo AUV – smartfon, odtwarzacz MP3, iPod;
  • miejsce na kartę pamięci;
  • bluetooth – może stać się zestawem głośnomówiącym;
  • wyjścia do subwoofera i przedwzmacniacza – pierwsze służy do podłączenia niskotonowej kolumny, drugie do rozbudowania zestawu audio.

 Krok 7: Pomyśl o ewentualnej kradzieży i usterkach

Producenci odtwarzaczy samochodowych oferują zabezpieczenia utrudniające skradzenie radia. Jednym z dobrych rozwiązań jest zdejmowany panel, który najlepiej zabierać do domu po zakończonej podróży. Co ciekawe, odtwarzacze wyposażone są także w systemy przeciwwstrząsowe.

W radiach samochodowych przydają się również: wyświetlanie informacji o ustawionej stacji radiowej lub wykonawcy, możliwość odtwarzania losowego, szybkie przeszukanie płyty, system wyświetlający informacje, kiedy i gdzie na drodze sytuacja jest niestabilna. Pilot lub sterownik w kierownicy to dodatkowe elementy, na które warto zwracać uwagę. Warto wybrać model, który może być sterowany z kierownicy – wpłynie to na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jazdy. Funkcje taką posiadają odtwarzacze dopasowane do konkretnej marki lub modelu samochodu.

Ile kosztuje radio samochodowe

Określona kwota, którą przeznaczamy na odtwarzacz do auta, powinna być zgodna z liczbą i jakością poszukiwanych funkcji. Może się zatem okazać, że radio średniej klasy będzie doskonale spełniało nasze oczekiwania. Warto więc przyjrzeć się cenom panującym na rynku:

  • Radia do 150 złotych posiadają czytniki kart pamięci czy wejście USB. Jeśli jednak decydujemy się na radioodtwarzacz w kwocie poniżej 150 złotych, należy liczyć się z faktem, że zaopatrujemy się w sprzęt z najniższej półki.
  • Radia do 200 złotych zapewniają podstawowe funkcje, chociaż posiadają zazwyczaj nieco gorsze podzespoły. Do plusów tych modeli należą: obsługa formatu mp3, technologie sterujące brzmieniem, bluetooth oraz (zazwyczaj) zdejmowany panel.
  • Radia do 300 złotych to już gwarancja nieco lepszego wykonania i możliwość odtwarzania płyt CD. Dodatkowo modele do 300 złotych posiadają zazwyczaj podpięcia przez port USB, AUV, subwoofera czy przedwzmacniacza.
  • Radia powyżej 400 złotych to modele premium wśród odtwarzaczy, opcja dla wymagających, którzy chcą korzystać z wielu funkcji. Modele premium wyposażone są w odtwarzacz filmów, nawigację czy pilota.

Dowiedz się także, jak wybrać i zamontować CB radio.

Nowa gama boosterów i prostowników