Zimą akumulator jest szczególnie narażony na awarie. Wystarczy bowiem, że temperatura spadnie znacznie poniżej 0°C, by jego pojemność obniżyła się nawet o 50%. Warto więc zaopatrzyć się w kable rozruchowe, które pozwolą na uruchomienie samochodu nawet przy rozładowanym akumulatorze. Jak się nimi posługiwać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ostatecznie, jakie kable rozruchowe wybrać? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto posiadać kable rozruchowe?

Im niższa temperatura na zewnątrz, tym większe prawdopodobieństwo, że akumulator nie zadziała prawidłowo. Co więcej – każda kolejna nieudana próba uruchomienia samochodu będzie coraz bardziej rozładowywać urządzenie. Może to doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Dlatego tak ważne jest posiadanie kabli rozruchowych, które pozwalają na awaryjne odpalenie auta przez „pożyczenie” prądu ze sprawnego akumulatora innego samochodu.

Jak używać kabli rozruchowych?

Kable rozruchowe są łatwe w obsłudze, uruchomienie pojazdu przy ich pomocy wymaga jednak wsparcia kierowcy innego samochodu. Jak zatem krok po kroku odpalić auto, używając kabli rozruchowych?

  1. Wyłącz silniki obu samochodów.
  2. Podłącz zaciski dodatnie (czerwony kabel) do akumulatora „biorcy”, a następnie do baterii „dawcy”.
  3. Jeden koniec czarnego przewodu podłącz do ujemnego bieguna sprawnego akumulatora, a drugi do masy „biorcy” (niemalowany metalowy element nadwozia, np. krawędź blachy albo głowica cylindrów).
  4. Uruchom auto ze sprawnym akumulatorem, a następnie samochód z rozładowaną baterią.
  5. Odczekaj około dwóch minut, a następnie zdejmij kable rozruchowe z klem.

Pamiętaj, by zachować ostrożność. Zwróć uwagę, by samochody nie stykały się ze sobą i by pomiędzy nimi nie było żadnych metalowych części.

Jak wybrać kable rozruchowe?

Kupując kable rozruchowe trzeba przede wszystkim sprawdzić, do jakiego typu samochodu są przeznaczone – inne kable będą bowiem potrzebne kierowcy TIR-a, a inne właścicielowi auta osobowego. Ważnym parametrem jest także grubość – im większa, tym wyższe natężenia wytrzymają kable. Minimalny poziom natężenia, jakie powinny przewodzić kable, to 200A.

Duże znaczenie ma także jakość klem. Najlepiej sprawdzą się miedziane – są wytrzymalsze niż plastikowe i dobrze przewodzą prąd.

Zobacz też inne sposoby na dobry rozruch zimą.

Nowa gama boosterów i prostowników