CB radio – pomimo dużej popularności smartfonów i nawigacji GPS – wciąż ma wielu zwolenników. Pozwala na pozyskiwanie bieżących informacji o sytuacji na drodze – dzięki niemu szybko dowiesz się o utrudnieniach w ruchu, korkach, wypadkach czy kontrolach policyjnych. Na rynku jest dostępnych wiele modeli tego urządzenia różnych producentów. Jakie CB radio wybrać i jak je później zamontować? Podpowiadamy!

Jakie cechy powinno posiadać CB radio?

Z punktu widzenia właściciela CB radia najważniejsza okazuje się wysoka jakość odbioru i komfort użytkowania. Urządzenie powinno być także proste w obsłudze, by nie rozpraszać kierowcy. Można wyróżnić kilka podstawowych odmian odbiorników:

 1. Przenośne (ręczne) – przypominają zaawansowane technicznie walkie-talkie. Są łatwe w obsłudze i montażu, ale podatne na zakłócenia. Można ich bez przeszkód używać w samochodzie, jeśli oferują możliwość podpięcia zewnętrznej anteny.
 2. Przewoźne (samochodowe) – najczęściej spotykane w pojazdach. Przypominają tradycyjne odtwarzacze audio.
 3. Stacjonarne – przeznaczone przede wszystkim dla hobbystów, którzy z domowego zacisza chcą komunikować się z kierowcami. Najbardziej zaawansowane i wyposażone w wiele dodatkowych funkcji.

Jakie CB radio wybrać, biorąc pod uwagę jego parametry?

Radia samochodowe odbierają 40 kanałów w zakresie częstotliwości 26,960 MHz – 27, 410 MHz. Różnią się rodzajem modulacji – FM lub AM. Większość sprzętów jest obsługiwana przez modulację AM – to układ tańszy i prostszy w budowie, ale podatny na zakłócenia. Jednocześnie lepiej zachowuje się przy łączności na dużych dystansach. Modulacja FM pozwala natomiast wykluczyć dużą część szumów i transmitować dźwięk z lepszą jakością.

CB radia różnią się od siebie także rozmiarami, zasięgiem czy jakością odbioru. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na następujące funkcje i parametry:

 1. ASQ – umożliwia automatyczną redukcję szumów, nie trzeba więc manualnie ustawiać progu, od którego radio przestaje trzeszczeć. Należy jednak pamiętać, że całkowite wyeliminowanie szumów nie jest możliwe – duża część zakłóceń wynika z pracy silnika.
 2. RF gain – służy regulowaniu czułości odbiornika. Zapobiega zbieraniu zakłóceń i eliminuje wychwytywanie dalekich rozmów.
 3. Mic gain – pozwala na regulację wzmocnienia mikrofonu.
 4. Kanał priorytetowy – pomaga szybko przełączyć się się na ustawiony wcześniej kanał (np. ratunkowy).

CB radio powinno być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa i kompatybilności elektromagnetycznej. Informuje o tym znak CE na obudowie.

Mikrofon ma znaczenie

Ważną częścią radia samochodowego jest nie tylko sam odbiornik, lecz także mikrofon, zwany gruszką. Bardzo praktyczne okazuje się umieszczenie na mikrofonie przycisków do zmiany kanałów. W czasie jazdy nie trzeba bowiem sięgać do odbiornika, by rozpocząć rozmowę na innej częstotliwości.

Moc tkwi w antenie

Jednym z ważnych części zestawu jest także antena. Ogólna zasada mówi, że im dłuższa – tym lepiej spełnia swoją funkcję. Najrozsądniejszym wyborem okazuje się antena o rozmiarze około 1 metra. Każda długość poniżej tej wartości wiąże się ze zwężaniem pasma (częstotliwości strojenia) i większą podatnością na zakłócenia.

Poza długością ważnymi parametrami w odniesieniu do anteny są:

 1. Częstotliwość strojenia – określa zakres częstotliwości, dla których producent gwarantuje sprawne działanie urządzenia. Na potrzeby CB radia wystarczy częstotliwość na poziomie 1000–1500 kHz.
 2. Zysk energetyczny – odpowiada za wzmocnienie anteny. Im wyższa wartość parametru – tym lepsza jakość dźwięku. Satysfakcjonujący efekt gwarantują anteny o zasięgu od +1 dBi do +6 dBi.

Jak zamontować CB radio? Można zrobić to na kilka sposobów:

 1. Montowanie poprzez zrobienie niewielkiego otworu w dachu – tak, jak przytwierdza się antenę tradycyjnego radioodbiornika. Ta metoda jest dość inwazyjna – przez jej stosowanie nowe auto może stracić ochronę gwarancyjną. Istnieje również ryzyko korozji.
 2. Montowanie na specjalnym uchwycie przytwierdzonym do relingu lub klapy bagażnika – nie niszczy karoserii, jednocześnie często powoduje rozstrajanie się CB radia.
 3. Montowanie na podstawce magnetycznej – szybki, tani i bardzo wygodny sposób montażu, nie gwarantuje jednak pełnej stabilności.
 4. Przyklejenie do szyby – ten rodzaj montażu powinien być przeprowadzony przez specjalistę, wymaga bowiem odpowiednich narzędzi.

CB radio to urządzenie, które może w znaczny sposób poprawić bezpieczeństwo jazdy i sprawić, że podróż przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Warto wiec dobrać odpowiedni sprzęt, by w pełni korzystać z jego funkcjonalności.

Nowa gama boosterów i prostowników