Niskie temperatury i duży poziom wilgoci sprawiają, że w okresie zimowym znacznie wzrasta ryzyko usterek w samochodzie. Jakie elementy najczęściej się psują? Czy pewnym awariom można zapobiec? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę!

1.     Problemy z akumulatorem

Typowa zimowa usterka to rozładowanie akumulatora. W niskich temperaturach rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji, ponieważ:

  • potrzebuje on więcej energii do rozruchu,
  • pojemność baterii obniża się.

Aby zapobiec problemom z rozruchem, należy więc:

  • unikać eksploatowania samochodu wyłącznie na krótkich trasach i co pewien czas wybrać się w dłuższą podróż (akumulator ładuje się w czasie jazdy) lub podłączyć akumulator pod prostownik;
  • przed zimą wykonać test ładowania akumulatora (wskazane jej również systematyczne kontrolowanie jego stanu).

Warto pamiętać również, że żywotność akumulatora wynosi około 4–5 lat. Powinno się więc regularnie wymieniać baterię, by uniknąć problemów z uruchomieniem pojazdu. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w booster, który w razie potrzeby umożliwi awaryjne uruchomienie pojazdu bez pomocy innych kierowców.

Zobacz również:

2.     Zablokowany hamulec ręczny

Zablokowanie hamulca ręcznego wynika zazwyczaj z nieszczelności pancerza linki. Jeśli woda, która przedostała się do pancerza, zamarznie – linka sterująca hamulcem ulegnie zablokowaniu. Zamarznięty mechanizm uniemożliwi zwolnienie hamulca i unieruchomi auto.

Przed każdą zimą należy więc dokonać przeglądu układu hamulcowego – ze szczególnym uwzględnieniem jego szczelności. Wiele osób poleca również, by… nie zostawiać samochodu na noc z zaciągniętym hamulcem ręcznym.

3.     Problem ze skrzynią biegów

Pod wpływem mrozu może wzrastać lepkość oleju w skrzyni biegów. Prowadzi to do powstawania większych oporów i trudności przy zmianie poszczególnych przełożeń. Rozwiązaniem problemu jest regularna wymiana oleju w skrzyni (nawet co 30-40 tysięcy kilometrów) – zużyty charakteryzuje się bowiem większą podatnością na krzepnięcie.

4.     Niesprawny rozrusznik

W niskich temperaturach olej silnikowy gęstnieje, a to sprawia, że rozrusznik jest bardziej obciążony i łatwiej ulega awariom. Jego poprawne działanie jest również ściśle związane ze sprawnością akumulatora, ponieważ to rozrusznik w czasie uruchamiania pojazdu potrzebuje najwięcej energii. Kontrola stanu oleju i akumulatora pozwoli zabezpieczyć rozrusznik przed niefortunnymi awariami.

5.     Uszkodzone wycieraczki samochodowe

Pióra wycieraczek wykonane są z gumowej mieszanki, która pod wpływem mrozu twardnieje i może pękać. Dlatego po sezonie zimowym często konieczne jest wymienienie ich na nowe.

Nie należy uruchamiać wycieraczek samochodowych, gdy te są przymarznięte do szyby, ponieważ w ten sposób łatwo spalić ich silnik (którego wymiana wiąże się z dość dużym kosztem). Wycieraczki warto potraktować ze szczególną ostrożnością także w czasie oczyszczania szyby z lodu – zbyt gwałtowne odrywanie może je uszkodzić. Szkodliwe dla piór wycieraczek jest również używanie ich jako skrobaczek do szyb.

Prostym rozwiązaniem problemu przymarzających wycieraczek będzie osłonięcie szyby matą zabezpieczającą – odizoluje to wycieraczki od oszronionej powierzchni.

Sprawdź, jak dbać o wycieraczki samochodowe w okresie zimowym.

6.     Zatkany układ paliwowy w silnikach wysokoprężnych

W ujemnych temperaturach z oleju napędowego może wytrącać się parafina, która powoduje zatykanie się układu paliwowego, a w efekcie – brak możliwości uruchomienia samochodu. Rozwiązaniem problemu będzie stosowanie depresatorów, czyli środków zapobiegających wytrącaniu się parafiny.

7.     Zamarznięty zamek

Zimą, szczególnie po opadach śniegu i mrozach, zamek może zamarznąć – w takiej sytuacji otwarcie drzwi do samochodu sprawia dużą trudność. Lepiej jednak nie forsować ich siłą, gdyż grot kluczyka można łatwo wygiąć lub złamać. Nie należy również używać do rozmrożenia gorącej wody – szybko zamarznie i tylko pogorszy sytuację. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie chemicznego odmrażacza do zamków.

Po sezonie zimowym również należy odpowiednio zadbać o samochód. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Auto po zimie – te czynności konserwacyjne warto wykonać.

 

Nowa gama boosterów i prostowników