Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta i brzmi: niemieckie. To one uchodzą za trwałe samochody dobrej jakości, choć nie należą do najmniej awaryjnych modeli. Mają za to długi motoryzacyjny rodowód i precyzję wykonania godną naszych zachodnich sąsiadów. Wśród najczęściej wybieranych modeli króluje Volkswagen Passat, Opel Astra i Audi A4.

Polska jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Europie. Średnia unijna wynosi 505 samochodów na 1000 mieszkańców. W Polsce, według danych Eurostatu, w 2016 roku stosunek ten wynosił 571 samochodów na 1000 mieszkańców. Daje nam to 6. miejsce w UE. Choć liczba aut może wskazywać na bogacenie się społeczeństwa, to jeśli przyjrzymy się jakości tych pojazdów, sprawa nie wygląda już aż tak różowo. Udział w polskim rynku co najmniej 20-letnich samochodów jest tak wysoki, że daje nam pozycję lidera w Europie. Kupujemy zwykle używane auta, które najczęściej trafiają do nas właśnie z niemieckich dróg. W 2017 roku udział w rynku samochodów sprowadzonych z tego kraju wyniósł aż 42%. Co charakteryzuje auta, które kupujemy najczęściej?

Volkswagen Passat – wysoka jakość i duży przebieg

VW Passat rządzi już od kilku lat na motoryzacyjnych listach zakupowych Polaków. Posiadacze tego modelu cenią go sobie głównie za wysoką jakość wykończenia, przestronność i praktyczne rozwiązania. Jest to ergonomiczny samochód, który dobrze się prowadzi i jest wyposażony w silniki dobrej jakości. Najnowszy raport firmy AAA Auto „Samochody używane w regionach” potwierdza wysoką pozycję tego modelu wśród Polaków. Passat zwyciężył jako najchętniej kupowany samochód w aż siedmiu województwach.

Średnia wieku tego modelu aut waha się w różnych regionach – od tych najstarszych 13-letnich po najmłodsze ok. 11-letnie. Jego cena również jest dość zróżnicowana. W zależności od wieku i stanu danego modelu za VW Passata użytkownikom przyszło zapłacić od 12 500 zł do niemal 17 tys. zł. Gdy kupujemy sprowadzany i używany samochód tej marki, musimy liczyć się także z dość wysokim przebiegiem. W przypadku VW Passatów średni przebieg na licznikach (w różnych województwach) wahał się między 230 a 250 tys. km.

Zobacz: Samochody zza granicy. Jak sprowadzić samochód do Polski?

Opel Astra – niższa cena, różne podwozia i mniejszy przebieg

Kolejne miejsce na liście AAA Auto zajmuje Opel Astra. Jest to najczęściej kupowany samochód w sześciu województwach. Model z 2016 roku został uznany za Europejski Samochód Roku, jednak i wcześniejsze wersje Astry cieszą się popularnością i sympatią wśród kierowców. To samochód dla każdego kierowcy, posiadający szeroki wybór silników oraz różne wersje podwozia – od hatchbacka po combi.

Ceny – zarówno używanych, jak i nowych modeli – nie należą do najwyższych, a mimo to Astra jest uważana za auto dobrej jakości. Według wspomnianego już raportu średnie ceny używanego Opla Astry wynoszą od 12 do 15 tys. zł. Przeciętny wiek i przebieg jest różny w poszczególnych województwach, ale niższy w porównaniu do VW Passata. Najczęściej kupowane są 11–12-letnie Ople o przebiegu poniżej 200 tys. km.

Audi A4 – przestronne wnętrze i nieco wyższa cena

Trzecie miejsce wśród aut najchętniej kupowanych przez Polaków zajmuje Audi A4. Model wygrywa w czterech województwach. Dobre podwozie, wysokie osiągi i przestronne wnętrze zachęcają fanów marki z czterema pierścieniami. Najtańsze Audi A4 jeżdżą po drogach w województwie lubelskim, gdzie jego średnia cena wyniosła 18 400 zł. Najdroższe i jednocześnie najmłodsze modele (ok. 13 lat) można znaleźć w województwie podlaskim – ich koszt to ponad 19 tys. zł. Warto jednak mieć na uwadze, że pomimo wielu niewątpliwych zalet, te auta mają zwykle dość wysokie przebiegi – od 235 tys. km do ponad 246 tys. km.

Zobacz: Jak kupić auto z dużym przebiegiem?

Kolejne miejsca wśród modeli samochodów, na które decydują się Polacy, nie mają już żadnego klucza. Wśród nich prym wiodą głównie modele spod znaku Forda, Škody, Toyoty czy Hondy, jednak daleko im jeszcze do niemieckich pewniaków.

Nowa gama boosterów i prostowników