To, jakie opony stosować na zimę to materiał na doktorat i jak zwykle w takich przypadkach bywa szkoły są przynajmniej dwie. Ale zaczynając od początku, szerokość opon w mm określa w rozmiarze jej pierwsza liczba.

Zalety szerokich opon

Szkoła pierwsza, do której zaliczają się producenci opon tacy jak np. Continental, na zimę polecają opony szersze. Opona szersza to większa powierzchnia styku opony z podłożem, co powinno przekładać się na ich wyższą przyczepność (na pewno w oponach letnich tak jest). Szersze opony, dzięki większej liczbie lameli i rowków przyczyniają się do zwiększenia tarcia, a to znowu lepsza przyczepność, przyspieszenie, sterowalność oraz hamowanie. Również na śniegu szersze opony radzą sobie lepiej, a szczególnie, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu w zakrętach (sprzyja temu bardziej miękka mieszanka gumowa).

Dopasuj opony do warunków

Szerokie opony zimowe mają jednak również wady. Jedną z nich jest przyczepność w głębokim, świeżym śniegu. Opona węższa ma tu ułatwione zadanie. Specjaliści stowarzyszenia ADAC zatem zalecają stosowanie opon węższych na zimę bo testy, które przeprowadzili pokazały, że jazda po drodze z błotem pośniegowym i wodą nie jest bezpieczna na szerokich oponach.

Dlatego też decydując się na opony trzeba mieć przede wszystkim świadomość, w jakich warunkach będą one użytkowane bo nie ma uniwersalnej opony, która będzie idealna na każde warunki drogowe.

Nowa gama boosterów i prostowników