Jaki alkomat kupić?

Jaki alkomat kupić?

Od początku lipca zatrzymano ok. 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców – tak wynika z aktualnych policyjnych statystyk. Nierzadko są to efekty nie tyle bezmyślności kierujących pojazdami, ile błędnego przekonania, że organizm zdążył spalić wypity podczas poprzedniego dnia alkohol. Jeśli nie chcesz niepotrzebnie ryzykować, kup odpowiedni alkomat i zawsze sprawdzaj swój poziom trzeźwości.

Niektóre osoby mogą spożyć poprzedniego dnia wino lub piwo, a do rana nie będą mieć śladu alkoholu w organizmie. Jednak nie każdy w ten sam sposób przetwarza alkohol, ponieważ metabolizm zależy od kilku czynników – wagi, wieku oraz płci. Po spożyciu napoju wysokoprocentowego ok. 10% alkoholu jest wydalane przez oddech, pot i mocz. Natomiast pozostałe 90% podlega metabolizmowi, w którym istotną funkcję pełni wątroba.

W przypadku wątpliwości można podjechać na najbliższy komisariat policji lub samodzielnie wykonać badanie alkomatem.

Spożycie alkoholu a podstawy prawne

Ostatnia nowelizacja kodeksu karnego przyniosła zaostrzone kary dla kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Nie każda dawka spożytego wcześniej napoju wysokoprocentowego oznacza, że nie możesz siąść za kierownicę. Nie wolno zdawać się tutaj na własne odczucia czy „doświadczenie” (po jednym piwie dobrze się czuję i nie mam problemów z koncentracją). Dlatego tak istotny jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, który zmierzysz przy pomocy alkomatu.

W artykule 46 ustawy Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi z 12 kwietnia 2016 roku ustawodawca wyróżnia dwie sytuacje dotyczące kierowcy, który spożywał wcześniej alkohol:

 1. Stan po użyciu alkoholu zachodzący, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
 • stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3
 1. Stan nietrzeźwości zachodzący, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
 • stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
 • obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Zgodnie z obowiązującym prawem kierowanie samochodem w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwym – przestępstwem, za które oprócz mandatu grozi kara odebrania uprawnień do kierowania pojazdem do 15 lat lub pozbawienia wolności. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć zagrożenia, jakie możesz spowodować, prowadząc pojazd po spożyciu lub w stanie nietrzeźwości. Profilaktyka to podstawa, a wybór odpowiedniego alkomatu nie jest skomplikowany.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty jednorazowe nie należą do wiarygodnych sposobów pomiaru stężenia alkoholu we krwi, podobnie jak wirtualne alkomaty. Lepiej zdecydować się na zakup urządzenia, które zawsze poda precyzyjny wynik i będzie można je mieć cały czas pod ręką np. w czasie wakacyjnych podróży samochodem. Dostępne na rynku alkomaty mają zakres pomiaru od 0 do 5 ‰.

Jaki alkomat wybrać? Do dyspozycji masz trzy rodzaje alkomatów, wyposażone w sensory

 1. elektroniczne (półprzewodnikowe),
 2. elektrochemiczne,
 3. spektrofotometryczne.

 Alkomaty z sensorami elektronicznymi działają w oparciu o reakcję elektrody, która pod wpływem alkoholu obecnego w powietrzu się utlenia. Tego typu alkomaty należą do najtańszych i jednocześnie najmniej dokładnych, ponieważ łatwo przekłamać uzyskany wynik np. wypalając wcześniej papierosa lub zażywając lekarstwo. Drugi rodzaj alkomatów – z sensorami elektrochemicznymi – należy obecnie do najczęściej wybieranych. Czujnik w takich modelach jest zbudowany ze związków chemicznych (do najskuteczniejszych należy platyna) reagujących w obecności alkoholu i wytwarzających następnie prąd elektryczny. W przypadku alkomatów z czujnikiem elektrochemicznym nie musisz się obawiać, że wypalony papieros wpłynie na odczyt.

Ostatnią grupą najskuteczniejszych i najdroższych alkomatów są modele z czujnikiem spektrofotometrycznym działające na zasadzie podczerwieni. Pomiar zawartości alkoholu uzyskany z takiego urządzenia może być przedstawiony jako dowód w sądzie.

Kiedy kupujesz alkomat optymalnym wyborem okaże się z pewnością urządzenie z czujnikiem elektrochemicznym. Zwróć również uwagę na dokładność pomiaru alkomatu i jeśli masz od dyspozycji model o dokładności 0,01 ‰ lub 0,001 ‰, wybierz ten drugi, ponieważ uzyskasz bardziej precyzyjny wynik. Ważne jest również, żeby alkomat był wyposażony w elektroniczny wyświetlacz oraz ustnik, który pozwoli precyzyjnie wdmuchać powietrze i uzyskać dokładny pomiar.

Zatem jaki alkomat kupić i jaki może być jego koszt?

Wśród alkomatów do osobistego użytku znajdziesz urządzenia w kilku przedziałach cenowych.

 • Najtańsze alkomaty kosztują ok. 200 zł, jednak nie zawsze mają możliwości kalibracji niezbędnej do prawidłowego rozpoznania sygnałów czujnika. Ponadto takie modele są wyposażone w jeden czujnik bez możliwości jego wymiany, co w przypadku zepsucia oznacza konieczność zakupu nowego alkomatu.
 • Droższe urządzenia – w cenie ok. 250–300 podają wyniki z dokładnością do 0,01 ‰ (najtańsze modele – 0,1‰) mają czujniki elektrochemiczne z metali szlachetnych (najczęściej z platyny). Ponadto im większa powierzchnia sensora, tym dokładniejszy alkomat, co przekłada się na wyższą cenę urządzenia.
 • Najdroższe modele alkomatów mogą kosztować od 1000 do ok. 2000 zł i są przeznaczone zwykle do użytku profesjonalnego np. w firmach ochroniarskich. Takie modele wyróżnia bardzo dokładny pomiar –  0,001 ‰ – oraz możliwość wydrukowania uzyskanego wyniku.

Jak przeprowadzić badanie alkomatem?

Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskasz prawidłowy wynik, pamiętaj, że przed przystąpieniem do badania powinno upłynąć ok. 30 minut od spożycia alkoholu. W przeciwnym razie alkomat może wskazać nieprawidłową wartość. Należy również regularnie kalibrować alkomat – średnio co 6 miesięcy.

Wybierasz alkomat? Na to zwróć uwagę:

 • wielkość czujnika i możliwość jego wymiany,
 • możliwość wielokrotnej kalibracji,
 • dokładność pomiaru,
 • dodatkowe ustniki,
 • elektroniczny wyświetlacz.

Pamiętaj, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego kiedy wybierasz alkomat, Twoim najważniejszym kryterium nie powinna być niska cena urządzenia.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum