Kamera samochodowa (inaczej „rejestrator jazdy” lub po prostu „wideorejestrator”) to coraz popularniejszy gadżet wśród kierowców. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń służących do nagrywania jazdy. Skąd jednak wiedzieć, które z nich będzie działało bez zarzutu? Jaka kamera samochodowa przyda się niedzielnemu kierowcy, a jaka osobie, która spędza w aucie bardzo dużo czasu? Na które parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora? Sprawdzamy.

 Historia rejestratorów jazdy przypomina do pewnego stopnia historię dronów. Na początku były używane wyłącznie przez służby mundurowe, jednak w miarę postępów w miniaturyzacji zaczęły zdobywać masową popularność. Do czego jednak tak naprawdę może się przydać kamera samochodowa? Można wyróżnić przynajmniej 4 sposoby użycia tych urządzeń:

 • Rejestrator jazdy jako źródło rozrywki

Współcześnie część kierowców wrzuca do internetu nagrania z przejazdów po różnych trasach lub dziwnych zdarzeń na drodze. Takie użycie kamer samochodowych zyskało na popularności w 2013 roku, kiedy to dzięki jednemu z takich urządzeń nagrano wybuch meteorytu nad Rosją.

 Jednak według polskiego prawa kamera samochodowa nie może być wykorzystywana w ten sposób – wstawiając nagranie czyjegoś samochodu na określony kanał w sieci, upubliczniamy wizerunek kierowcy, a tym samym naruszamy prawo.

 Rejestrator jazdy jako zabezpieczenie w sądzie

Kamery samochodowe cieszą się największą popularnością w Chinach, Rosji oraz Tajwanie. Dlaczego akurat tam? Otóż w tych krajach kierowcy często łamią przepisy i tym samym powodują wypadki, zaś wideorejestratory pozwalają ustalić przebieg zdarzenia i określić, kto jest sprawcą, a kto ofiarą.

W świetle polskich przepisów wykorzystywanie nagrań z wideorejestratorów jako dowodów w sprawie jest legalne, policja chętnie przyjmuje tego typu nagrania, natomiast w Austrii używanie tych gadżetów jest nielegalne i grozi grzywną w wysokości 25 000 euro lub nawet karą więzienia (sądy powołują się na to, że urządzenia inwigilują przestrzeń publiczną).

 • Rejestrator jazdy jako narzędzie edukacji

Z kolei część kierowców dzięki kamerom samochodowym chce poprawić swój styl jazdy. Oglądając nagrania, chcą zobaczyć, czy nie popełniają błędów i czy na pewno jeżdżą bezpiecznie.

Znaczenie ma też czynnik psychologiczny. Niekiedy świadomość, że Twoje niedozwolone zachowanie na drodze może zostać zarejestrowane, motywuje Cię do przestrzegania przepisów oraz do bezpiecznej jazdy skuteczniej niż fotoradary.

 • Rejestrator jazdy jako zabezpieczenie przed kradzieżą

Wideorejestrator ustawiony w widocznym miejscu może odstraszyć potencjalnego złodzieja (nawet wówczas, gdy urządzenie jest wyłączone).

Jednak aby kamera samochodowa spełniała swoje funkcje jak najlepiej (np. nagranie wychwytywało wszystkie niezbędne szczegóły, które są potrzebne biegłym sądowym), przy decydowaniu się na jej zakup należy zadbać o kilka podstawowych parametrów.

Kamera samochodowa – najważniejsze parametry

Cechy wideorejestratorów wpływają na ich ceny, a różnice między nimi są ogromne. Najtańsze urządzenie kupimy za nieco ponad 50 zł, zaś koszty najdroższego przekraczają 1000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że przyzwoitej jakości nagrania może zrobić urządzenie kupione za 200 lub 400 zł.

Producenci rejestratorów jazdy prześcigają się w opisywaniu swoich produktów szeregiem parametrów, które mają sugerować ich jak najlepszą jakość. W rzeczywistości warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Typ obiektywu

Tanie urządzenia słabej jakości korzystają z obiektywów plastikowych, które szybko się niszczą oraz wyginają pod wpływem pogody. Lepiej wybrać wideorejestrator z obiektywem szklanym, który nie reaguje na słońce oraz ma odpowiednią jasność (od f/1,6 do f/2,4 – im niższa liczba, tym lepiej), dzięki czemu uzyskasz wyraźne nagrania nawet w nocy.

 • Kąt widzenia

Kąt widzenia obiektywu w wideorejestratorze decyduje o tym, jak dużo obrazu obejmie urządzenie. Najtańszy sprzęt oferuje kąt obiektywu 90°, czyli zarejestruje obszar tuż przed maską samochodu (to prawie tyle, ile ludzkie oko, które widzi w zakresie 95°).

Lepiej jest wybrać rejestrator samochodowy z kątem obiektywu od 120° („łapie” on drogę przed autem oraz część chodnika i przeciwnego pasa ruchu), dzięki czemu może udać się zarejestrować moment zderzenia z różnych stron.

Jeśli specyfika wideorejestratora na to pozwala, warto samemu zmierzyć rzeczywisty kąt obiektywu, który może różnić się od tego podanego w opisie. Jak to zrobić?

 • w polu widzenia kamery umieszczamy przedmiot o długości 1 m,
 • ustawiamy wideorejestrator tak, aby przedmiot zajął całą przekątną obrazu,
 • im krótsza odległość kamery od przedmiotu, tym większy kąt widzenia.
 • Rozdzielczość nagrywania

Jakość nie do zaakceptowania (zarówno dla celów rozrywkowych, jak i praktycznych) to poniżej 720p. Część producentów podaje informację, że kamera nagrywa z „rozdzielczością interpolowaną” – należy na to uważać. Taka rozdzielczość jest generowana przez oprogramowanie, a nie kamerę i nie gwarantuje większej liczby szczegółów.

 • Liczba klatek na sekundę

Jest bardzo istotna, skoro dla werdyktu sądu pojedyncze sekundy nagrania mogą okazać się kluczowe (a im mniejsza liczba klatek na sekundę, tym mniej sekund naszej jazdy nagrywa kamera samochodowa). Minimalna wartość to 24 fps, a najlepsza – 60 fps. Warto jednak upewnić się, czy w każdej rozdzielczości urządzenie oferuje taką samą, odpowiednio wysoką liczbę klatek na sekundę.

 • Najważniejsze funkcje dodatkowe

Większość dostępnych współcześnie modeli wideorejestratorów oferuje:

 • nagrywanie w pętli,
 • we fragmentach o ustalonej przez kierowcę długości,
 • rozpoczęcie nagrywania po włączeniu samochodu.

Istotną funkcją, której w części kamer samochodowych nie ma, a która przyda się kierowcom często podróżującym w nocy, jest opcja WDR (Wide Dynamic Range, czyli zrównoważona ekspozycja), pozwalająca nagrywać obraz w dobrej jakości przy bardzo słabym źródle światła.

Inne przydatne funkcje kamer samochodowych to:

 • Detekcja ruchu (tzw. tryb parkingowy)

Zapewnia rozpoczęcie nagrywania w momencie, w którym obiektyw kamery wykrywa ruch. Funkcja przydatna jest np. przy postoju samochodu, kiedy to zwyczajowo rejestrator pozostaje wyłączony. Dzięki niej można nagrać kierowcę, który uderzył w Twój samochód podczas cofania.

 Co ważne – ta funkcja bardzo często wyklucza się z trybem zapisu cyklicznego w pętli. Należy również pamiętać o tym, aby wideorejestrator z tą funkcją posiadał zewnętrzne źródło zasilania.

 • G-sensor (czujnik przeciążenia/grawitacyjny)

Rejestruje on kierunek jazdy w trzech osiach i reaguje w odpowiedni sposób na przeciążenia Twojego samochodu, takie jak wypadek czy nierówności na drodze. Czasem g-sensor łączy się z funkcją zabezpieczenia nagrania przed skasowaniem w razie stłuczki.

Droższe modele wideorejestratorów to tzw. urządzenia dwukanałowe, które pozwalają na rejestrowanie obrazu zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu (dwie osobne kamery). Ich zalety to:

 • dyskrecja – trudno je zauważyć z zewnątrz samochodu, a część kierowców reaguje nerwowo na widok skierowanej w ich kierunku kamery,
 • funkcja kamery cofania – dzięki wyświetlaniu na ekranie rejestratora linii pomocniczych ułatwia parkowanie w trudnych miejscach.

Część kamer samochodowych wyposażona jest także w odbiorniki GPS, mierzące przebieg trasy oraz prędkość samochodu – to również przydatna opcja, pozwala bowiem udowodnić przed sądem lub policją, że Twoja wersja wydarzeń jest prawdziwa. Należy jednak sprawdzić, jak zasilany jest taki wideorejestrator (czy np. GPS pobiera energię z osobnego akumulatora, czy trzeba podłączyć go do gniazdka samochodowego).

Niezależnie od tego, jak dobry technicznie wideorejestrator wybierzesz, upewnij się, czy urządzenie nie robi automatycznych przerw między nagraniami – najtańsze modele przerywają pracę nawet na 20 sekund.

 Jak poprawnie zamontować i podłączyć kamerę samochodową?

Po wyborze odpowiedniego wideorejestratora należy go właściwie zainstalować. Różne modele montuje się w odmienny sposób, ale warto na zakończenie przypomnieć o podstawowych zasadach:

 • Wybierz dobre miejsce do przymocowania

Rejestrator jazdy nie może ograniczać Twojej widoczności, a jednocześnie sam musi mieć dobre pole widzenia – optymalnym miejscem jest np. powierzchnia pod lusterkiem wstecznym.

 • Ukryj kabel w bezpieczny sposób

Należy uważać, aby przy kamerze samochodowej podłączanej do wejścia zapalniczki nie obwijać drążka zmiany biegów okablowaniem. To bardzo niebezpieczne – kabel może się odwinąć i uniemożliwić szybką reakcję kierowcy na sytuację na drodze. Okablowanie najlepiej ukryć w osłonie słupka i pod podsufitką, a następnie doprowadzić do źródła zasilania (np. w schowku czy gniazdku zapalniczki).

 • Sprawdź napięcie kamery samochodowej

Zanim podłączysz urządzenie do instalacji samochodowej, upewnij się, jakie jest w nim napięcie. Niekiedy może istnieć konieczność zainstalowania dodatkowego bezpiecznika, tak aby nie zniszczyć rejestratora jazdy już przy pierwszym włączeniu. Jeśli nie jesteś pewien tego, jak podłączyć wideorejestrator, skonsultuj się ze specjalistą, np. ekspertem Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników