Każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Należy jednocześnie pamiętać, że aby zapewnić dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa, fotelik musi być stabilnie umocowany wewnątrz pojazdu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdy już wiesz, jaki fotelik wybrać i jakie są aktualne przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie, sprawdź, co możesz zrobić, aby uchronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem w trakcie podróży.

Gdzie zamontować fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym miejscem do umieszczenia fotelika samochodowego jest środkowy fotel tylnego rzędu. Takie umiejscowienie uchroni dziecko przed skutkami uderzenia w bok pojazdu. Jednak umocowanie fotelika dla dziecka w tym miejscu jest możliwe tylko wówczas, gdy fotel jest wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa lub system ISOFIX. W innym przypadku fotelik należy umieścić za siedzeniem kierowcy lub pasażera. Wiele osób poleca montaż za miejscem pasażera, gdyż zapewnia to bezpieczny dostęp do dziecka w czasie postoju (nie trzeba otwierać drzwi od strony ulicy).

Nie powinno się umieszczać fotelika na przednim siedzeniu – zwłaszcza w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Ustawienie fotelika samochodowego – przodem czy tyłem?

Dziecko powinno siedzieć w samochodzie tyłem do kierunku jazdy (najlepiej do osiągnięcia przez malucha wagi 13 kg lub wieku 12 miesięcy). Dzięki temu na głowę i szyję malucha w mniejszym stopniu oddziałują gwałtowne przeciążenia podczas przyspieszania i hamowania.

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Najskuteczniejszym sposobem montażu fotelika jest skorzystanie z systemu ISOFIX, w który wyposażone są prawie wszystkie samochody. Składa się on z dwóch uchwytów, które znajdują się pomiędzy oparciem a siedziskiem kanapy samochodowej. Zaczepy fotelika należy wcisnąć w uchwyty fotelowe, a następnie pociągnąć dźwignię, która zamknie szczęki zaczepu.

Jak zamontować fotelik samochodowy - isofix

ISOFIX stał się standardem dopiero w 1999 roku, dlatego starsze samochody mogą nie posiadać potrzebnych zaczepów. W takim przypadku należy przymocować fotelik samochodowy za pomocą pasów bezpieczeństwa:

  1. Pas biodrowy przeciągnąć przez dolne uchwyty fotelika.
  2. Pas barkowy przeciągnąć przez górne uchwyty.
  3. W razie potrzeby pasy dodatkowo zabezpieczyć klamrami.
  4. Sprawdzić, czy pasy nie są skręcone.
  5. Mocno dociągnąć pasy.

 

Pamiętaj! Pierwszym krokiem przy montażu fotelika powinno być dokładne przeczytanie instrukcji obsługi.