Każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Należy jednocześnie pamiętać, że aby zapewnić dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa, fotelik musi być stabilnie umocowany wewnątrz pojazdu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdy już wiesz, jaki fotelik wybrać i jakie są aktualne przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie, sprawdź, co możesz zrobić, aby uchronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem w trakcie podróży.

Gdzie zamontować fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym miejscem do umieszczenia fotelika samochodowego jest środkowy fotel tylnego rzędu. Takie umiejscowienie uchroni dziecko przed skutkami uderzenia w bok pojazdu. Jednak umocowanie fotelika dla dziecka w tym miejscu jest możliwe tylko wówczas, gdy fotel jest wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa lub system ISOFIX. W innym przypadku fotelik należy umieścić za siedzeniem kierowcy lub pasażera. Wiele osób poleca montaż za miejscem pasażera, gdyż zapewnia to bezpieczny dostęp do dziecka w czasie postoju (nie trzeba otwierać drzwi od strony ulicy).

Nie powinno się umieszczać fotelika na przednim siedzeniu – zwłaszcza w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Ustawienie fotelika samochodowego – przodem czy tyłem?

Dziecko powinno siedzieć w samochodzie tyłem do kierunku jazdy (najlepiej do osiągnięcia przez malucha wagi 13 kg lub wieku 12 miesięcy). Dzięki temu na głowę i szyję malucha w mniejszym stopniu oddziałują gwałtowne przeciążenia podczas przyspieszania i hamowania.

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Najskuteczniejszym sposobem montażu fotelika jest skorzystanie z systemu ISOFIX, w który wyposażone są prawie wszystkie samochody. Składa się on z dwóch uchwytów, które znajdują się pomiędzy oparciem a siedziskiem kanapy samochodowej. Zaczepy fotelika należy wcisnąć w uchwyty fotelowe, a następnie pociągnąć dźwignię, która zamknie szczęki zaczepu.

Jak zamontować fotelik samochodowy - isofix

ISOFIX stał się standardem dopiero w 1999 roku, dlatego starsze samochody mogą nie posiadać potrzebnych zaczepów. W takim przypadku należy przymocować fotelik samochodowy za pomocą pasów bezpieczeństwa:

  1. Pas biodrowy przeciągnąć przez dolne uchwyty fotelika.
  2. Pas barkowy przeciągnąć przez górne uchwyty.
  3. W razie potrzeby pasy dodatkowo zabezpieczyć klamrami.
  4. Sprawdzić, czy pasy nie są skręcone.
  5. Mocno dociągnąć pasy.

 

Pamiętaj! Pierwszym krokiem przy montażu fotelika powinno być dokładne przeczytanie instrukcji obsługi.

Nowa gama boosterów i prostowników