Życie w pośpiechu to nieodłączny element naszych czasów. Śpieszymy się do pracy, po dziecko do szkoły, na dodatkowe zajęcia czy do kina. Często – samochodem, któremu także nie poświęcamy zbyt wiele czasu. Być może zdarzyło Ci się narzekać na słabą widoczność w aucie, spowodowaną szerokimi słupkami ograniczającymi pole widzenia. Nie zawsze jednak jest to wina modelu samochodu. Sprawdź, jak polepszyć widoczność w swoim aucie.

Zobacz także: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Wycieraczki samochodowe  

Pióra wycieraczek tracą swe właściwości nie tylko przez mechaniczne uszkodzenia, lecz także przez starzenie się gumy. Z tego powodu ich wymianę zalecamy przynajmniej raz w roku, a optymalnie po każdym sezonie – zarówno letnim, jak i zimowym. Warto wybierać sprawdzone modele wycieraczek samochodowych, które odnajdziesz w ofercie Norauto. Gwarantują najlepszą widoczność, a także chronią szyby przed porysowaniem. Co więcej, wymiana wycieraczek jest z reguły prosta, a z każdym kolejnym zabiegiem przeprowadzisz ją coraz szybciej. Pamiętaj też o tylnej wycieraczce! Jeśli nie jesteś do końca pewny, które pióro wybrać i jak poprawnie je zamontować, warto zwrócić się do specjalistów z Norauto, którzy pomogą w optymalnym wyborze, a także szybko wymienią zużyty element.

Ciekawym produktem, zyskującym coraz większą popularność, jest niewidzialna wycieraczka. Eliminuje konieczność używania wycieraczek w czasie deszczu już przy prędkości 65 km/h. Naniesiona na szybę tworzy niewidzialną powłokę odpychającą krople wody, a także utrudnia przywieranie brudu i resztek owadów. Można stosować ją również zimą, ograniczając osadzanie się szronu i lodu na szybach pojazdu.

Żarówki samochodowe

Światła samochodu to ważny element, który pozwala zachować widoczność nocą. Mimo tak istotnej funkcji, jest on nagminnie ignorowany przez kierowców. Wielu z nich nie pamięta, że nie wystarczy sama wymiana przepalonej żarówki. Jeśli przepaliła się jedna, prawdopodobnie niedługo to samo stanie się z drugą – dlatego nie warto odkładać wymiany. Dlaczego tak się dzieje? Układ elektryczny podaje moc o tym samym natężeniu. Jeśli wymienisz tylko jedną żarówkę, to jej sprawność jest wyższa niż tej drugiej. Dodatkowo wymiana jednej żarówki sprawia, że droga przed Tobą będzie nierównomiernie oświetlona, a przez to zmniejsza się komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz także: Jakość świateł reflektorów a bezpieczeństwo

Nie polecamy także zakupu najtańszych żarówek. Jakość emitowanego przez nie światła może być bardzo przeciętna. Sklepy Norauto oferują szeroki wybór żarówek, gwarantujących najlepszy efekt i atrakcyjną cenę.

Pamiętaj, że nawet najlepsze żarówki nie zapewnią właściwej widoczności, jeśli klosz reflektora będzie matowy i porysowany. Na szczęście nie zawsze jesteś zmuszony do zakupu nowego elementu, a znakomitą alternatywą będzie usługa polerowania, oferowana przez serwisy Norauto. Po jej wykonaniu lampa nabierze przejrzystości i połysku porównywalnego z nowym reflektorem.

Ustawienie reflektorów

Czynnością, której nie wolno pominąć po każdej wymianie żarówek, jest odpowiednie ustawienie świateł. W tym celu wystarczy odwiedzić stację diagnostyczną, gdzie za niewielką opłatą światła zostaną właściwie wyregulowane. Ustawianie „na oko” może mieć bardzo przykre i niebezpieczne konsekwencje na drodze!

Lusterka samochodowe – dodatkowa para oczu

Na koniec warto też wspomnieć o odpowiednim ustawieniu fotela, co zapewni idealną widoczność do przodu. Nie mniej ważna jest kontrola wszystkiego, co dzieje się z tyłu i po bokach pojazdu. Kluczową rolę odgrywają w tym aspekcie lusterka. Aby spełniły swoje zadanie, musisz je prawidłowo ustawić. Wewnętrzne powinno dawać Ci obraz całej tylnej szyby. Nie każdy kierowca pamięta, że większość lusterek wstecznych w nowych samochodach można przestawić na nocny tryb jazdy – a pojazdy jadące za Tobą nie będą Cię wtedy oślepiać.

Regulacja lusterek bocznych polega na takim ustawieniu, by zasięgiem objęły część boków Twojego samochodu. Być może szersze pole widzenia wydaje Ci się bardziej przydatne, jednak powyższa opcja umożliwia właściwą ocenę odległości innych pojazdów względem Ciebie. Należy też wspomnieć o największym zagrożeniu, czyli tzw. martwym polu. Jest to obszar wokół samochodu, którego zasięgiem nie obejmują lusterka. Efekt ten trudno całkowicie wyeliminować, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu.

Nowa gama boosterów i prostowników