Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

NORAUTO_blog_jak_zabezpieczyc_samochod_przed_kradzieza

Co roku w Polsce dokonuje się kilkunastu tysięcy kradzieży samochodów – w 2016 r. właściciele utracili aż 13 452 auta. Najczęściej giną Volkswageny Golfy i Passaty oraz Audi A4 i A6. Na szczęście ryzyko kradzieży można znacznie zredukować. Sprawdź, jakie środki warto podjąć w tym celu.

Najpowszechniejszym zabezpieczeniem samochodu jest oczywiście alarm – fabrycznie montowany w praktycznie każdym nowym samochodzie. Najbardziej skuteczne są te alarmy, które za każdym razem emitują inny kod. Utrudnia to złodziejowi zapisanie przechwyconego kodu i wykorzystanie go do programowania własnych kluczyków.

Nowoczesne rozwiązania chroniące przed kradzieżą samochodu

Istnieje jednak szereg dodatkowych nowoczesnych rozwiązań, które mogą skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Im bardziej nietypowe będą, tym większe prawdopodobieństwo, że złodziejowi nie uda się go ominąć.

  1. Wyłącznik pompy paliwa

To przekaźnik, który – po otrzymaniu sygnału – przerywa obwód pompy paliwowej i odcina dopływ paliwa. Ważne, by przełącznik był dobrze ukryty, a jego włączanie i wyłączanie nie wymagało nienaturalnych ruchów. Może to bowiem zdradzić złodziejowi położenie przekaźnika – tymczasem im mniej osób wie o tym rozwiązaniu, tym będzie ono skuteczniejsze.

  1. Blokada skrzyni biegów

Dawniej tego typu blokady miały postać obejmy na lewarek. Dziś stosuje się z reguły blokady wewnętrzne w obudowie tunelu centralnego. Solidna konstrukcja skutecznie uniemożliwia poruszanie drążkiem, a co za tym idzie – unieruchamia samochód. Usunięcie blokady bez odpowiednich narzędzi jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

  1. Blokada kierownicy

Blokada ma formę laski, która uniemożliwia pełen obrót kierownicą. Najczęściej zamyka się ją przy pomocy szyfru lub oddzielnego kluczyka. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest blokada mechaniczna zakładana na kolumnę kierowniczą. Montuje się ją pod deską rozdzielczą.

  1. Lokalizator GPS

To niewielkie urządzenie na bieżąco monitoruje położenie samochodu. W każdej chwili można więc sprawdzić, gdzie znajduje się pojazd. Nie uchroni to wprawdzie samochodu przed kradzieżą, ale pomoże właścicielowi go odnaleźć. Naklejka na szybie z informacją o namierzaniu przez GPS może również odstraszyć potencjalnego złodzieja, który nie będzie chciał ponosić ryzyka.

  1. Oznakowanie części

Może zniechęcić złodzieja, który kradnie samochody na części. Trudno bowiem znaleźć klienta na element oznakowany kodem.

Pamiętaj! Zabezpieczenia samochodu nie są skuteczne w 100% – doświadczony złodziej jest w stanie obejść każde z nich. Ich przeforsowanie wymaga jednak czasu, a przestępca nie ma zbyt wiele. Co więcej – blokady i inne widoczne zabezpieczenia często po prostu odstraszają złodzieja, który szuka łatwego łupu.

Zachowania zwiększające poziom bezpieczeństwa

Należy również pamiętać, by dodatkowo nie zwiększać ryzyka kradzieży:

  1. Nie zostawiaj na widoku cennych przedmiotów – przed wyjściem z auta schowaj nawigację itp. do schowka.
  2. Nie zostawiaj otwartego samochodu.
  3. Kluczyki zawsze miej przy sobie, w bezpiecznym miejscu – nie kładź ich bezpośrednio przy drzwiach i nie zostawiaj w kieszeni marynarki zostawionej na wieszaku.
  4. Wybieraj dobrze oświetlone i widoczne miejsca parkingowe, a najlepiej – parkingi strzeżone.

Dobrym pomysłem może okazać się również wykupienie polisy AC. Nie jest ona wprawdzie bezpośrednim zabezpieczeniem przed kradzieżą, ale w przypadku utraty samochodu można liczyć na zwrot części kosztów pojazdu.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum