Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Triki złodziei samochodowych

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Triki złodziei samochodowych

Złodzieje aut stają się z roku na rok coraz bardziej pomysłowi. Otwieranie drzwi samochodu za pomocą łomu czy śrubokrętu pod osłoną nocy to dla nich często zbyt banalny sposób na kradzież auta. Przestępcy potrafią usiąść za kierownicą odpalonego samochodu w biały dzień, gdy kierowca jedynie na chwilę opuści wnętrze auta. Udaje im się to dzięki zastawionym na właścicieli samochodów pułapkom. Prezentujemy najbardziej popularne metody złodziei, abyś umiał uchronić się przed kradzieżą samochodu.

Na kradzież są najbardziej narażone auta niemieckich marek, choć nie jest to regułą. Często od zachowania kierowcy może zależeć, który samochód upatrzą sobie złodzieje. Celem nie zawsze są auta zostawiane w ciemnych i wyludnionych uliczkach. Znaczenie ma również to, czy kierowca zachowuje się pewnie za kierownicą, czy też jest rozkojarzony i działa w pośpiechu.

Zagłuszanie sygnału pilota a kradzież samochodu

Mniej uważni kierowcy często stają się ofiarami kradzieży auta, ponieważ gdy działamy szybko, możemy np. nie upewnić się, czy samochód zamykany pilotem rzeczywiście ma zamknięte drzwi. Pociągnięcie za klamkę na wszelki wypadek może Cię uchronić przed jednym z najprostszych trików złodziei. Jest nim zagłuszanie sygnału pilota. Wystarczy do tego proste urządzenie, które podpina się do zapalniczki samochodowej. Dzięki niemu z odległości kilkudziesięciu metrów złodziej może sprawić, że auto pozostanie otwarte mimo naciśnięcia przez Ciebie przycisku zamykania.

Jak się przed tym chronić? Wystarczy upewnić się, czy samochód został zamknięty. Zawsze wskazana jest uwaga i brak pośpiechu.

Zobacz także: Co zrobić, gdy zamarznie zamek samochodowy?

Jak się uchronić przed kradzieżą samochodu?

Uważność przyda się także kierowcy, gdy złodzieje postanowią zastawić na niego bardziej kreatywne sidła. Popularnymi zabiegami złodziei jest np. umieszczenie plastikowej butelki lub pustej puszki pod kołami auta bądź też karteczki czy ulotki za wycieraczką tylnej szyby. Gdy kierowca odpali auto i uświadomi sobie, że nie może ruszyć lub ma ograniczoną widoczność, wyjdzie z pojazdu, aby usunąć przeszkodę. Jeśli zostawi przy tym włączony silnik z kluczykami w stacyjce, złodziej szybko wskoczy na miejsce kierowcy i odjedzie autem na oczach właściciela!

Jeśli więc zauważysz podejrzane znaki, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj włączonego auta i zawsze bierz ze sobą kluczyki. To także rada dla tych kierowców, którzy zostawiają uruchomiony samochód i wychodzą z niego, żeby np. zamknąć bramę wyjazdową. Złodzieje mogą obserwować Twoją posesję i czekać na taką okazję.

We dwóch łatwiej! Złodzieje samochodów działają w grupach

Wielu złodziei działa w duecie lub zespole. Jeden z nich, udając zabłąkanego turystę, prosi o wskazanie drogi. Może np. rozłożyć mapę na masce auta, co zmusi Cię do wyjścia z samochodu. Pamiętaj, żeby w takich sytuacjach nie zostawiać kluczyków w stacyjce, ponieważ kiedy Ty będziesz udzielał pomocy, drugi złodziej odjedzie Twoim autem!

Innym „zespołowym” sposobem na kradzież jest zabranie torebki czy aktówki z siedzenia pasażera. Wiele osób trzyma właśnie w tym miejscu swoje rzeczy, aby mieć do nich łatwy dostęp. Podczas jazdy zwykle drzwi samochodu są otwarte i gdy kierowca zatrzyma się na światłach, jeden ze złodziei otwiera drzwi od strony pasażera, kradnie torebkę i zaczyna uciekać. Właściciel auta, chcąc szybko zareagować, wyskakuje z samochodu, zostawia klucze w stacyjce i rusza w pościg. Niestety, w efekcie traci znacznie więcej, bo drugi złodziej w tym czasie siada „za kółkiem” samochodu i odjeżdża.

Wielu kradzieży nie da się uniknąć. W opisanych przypadkach wystarczy jednak ostrożność i zdrowy rozsądek, aby nie dać się złapać w pułapkę złodziei samochodów.

Zobacz także: Kalendarz miłośnika motoryzacji na 2019 rok: największe targi samochodowe w Polsce

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum