Jak wymienić koło w samochodzie?

Jak wymienić koło w samochodzie?

Przebicie opony to usterka, z którą spotkał się niemal każdy kierowca. Co gorsze, sytuacja zwykle przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie, co bywa bardzo stresujące. Jak sprawnie i bezpiecznie wymienić koło w samochodzie?

Nagłe wytracenie prędkości, a także ściąganie samochodu w danym kierunku to odczuwalne następstwa przebicia opony. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zatrzymać auto i zakończyć podróż. To bardzo ważne, aby w porę wychwycić usterkę, ponieważ jazda z brakiem ciśnienia w oponie może prowadzić do uszkodzenia felgi, a nawet zawieszenia.

Jeśli jesteśmy posiadaczami ubezpieczenia samochodowego, pokrywającego również uszkodzenie opon, najprostszym rozwiązaniem będzie wykonanie telefonu do Assistance, które przyśle serwisanta. W innym przypadku musimy wymienić uszkodzone koło na koło zapasowe lub dojazdowe. Zatem jak wymienić koło w samochodzie w kilku krokach?

 1. Ustaw samochód w bezpiecznym miejscu

Jeśli to możliwe, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu. Zatrzymanie się na środku drogi to nieodpowiedni pomysł. Jeśli jesteś w trasie, wykorzystaj pobocze, natomiast w mieście zjedź na chodnik, ewentualnie zatoczkę autobusową. Zadbaj o to, aby samochód nie utrudniał ruchu innym pojazdom lub pieszym. Nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie i za pomocą trójkąta ostrzegawczego oznacz miejsce zdarzenia.

 1. Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Do wymiany koła w samochodzie potrzebujesz:

 • podnośnika,
 • klucza do śrub,
 • koło zapasowe lub dojazdowe.

Standardowo tych elementów należy szukać w bagażniku. Pamiętaj, że w zależności od producenta samochodu możesz posiadać pełnowymiarowe koło zapasowe lub tzw. dojazdówkę (samochód może poruszać się na niej do 80 km/h).

 1. Zdejmij i wymień koło w samochodzie

 • W pierwszej kolejności za pomocą klucza poluzuj śruby w uszkodzonym kole. Możesz być w stresie, dlatego przypominamy, że śruby odkręcamy w lewą stronę.
 • Po poluzowaniu śrub ustaw samochód na podnośniku, a następnie unieś go do góry (wystarczy 2–3 cm).
 • Zwróć uwagę, aby podnośnik stabilnie opierał się na podłożu.
 • Po uniesieniu należy z wyczuciem odkręcić śruby zabezpieczające felgę, a następnie zdjąć koło. Czynność tę trzeba wykonać z wyczuciem, aby nie spowodować utraty stabilności pojazdu.
 1. Załóż koło zapasowe lub dojazdówkę

 • Niezależnie od tego, czy posiadasz pełnowymiarowe koło zapasowe, czy dojazdówkę, nałóż je w taki sposób, aby otwory na śruby w kole pokrywały się z otworami montażowymi.
 • W otwory wkładamy śruby, a następnie kluczem dokręcamy je na krzyż. Na tym etapie również należy zachować ostrożność, gdyż zbyt energiczne dokręcanie śrub może zsunąć auto z podnośnika.
 • Kiedy uznamy, że koło stabilnie trzyma się piasty, powoli opuszczamy samochód na ziemię i dokręcamy śruby trzymające koło.

Po wymianie koła w samochodzie, wystarczy już tylko schować narzędzia do bagażnika i kontynuować podróż. Po przejechaniu 20–50 km warto się zatrzymać i skontrolować śruby w wymienianym kole.

Dowiedz się z naszego bloga, czym jest łatka w sprayu – być może Cię uratuje, kiedy przebijesz koło.

Sprawdź ofertę wymiany opon w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum