Zakup opon to inwestycja na kilka lat. Niestety pewne zaniedbania doprowadzają do szybszego zużycia ogumienia i znacznego skrócenia czasu jego eksploatacji. To coś, czego chcielibyśmy uniknąć. Co robić, aby utrzymać nasze opony w dobrej kondycji przez jak najdłuższy okres?

Opony samochodu osobowego zużywają się oraz starzeją i niestety nie można tego procesu powstrzymać. Mamy jednak wpływ na tempo zużycia oraz szybkość postępowania procesów starzeniowych gumy. Nawet większy niż pozornie mogłoby się nam wydawać. O czym należy pamiętać, aby maksymalnie wydłużyć okres, przez jaki możemy bezpiecznie użytkować komplet opon?

  1. Regularnie kontroluj ciśnienie

Jazda na oponach z nieodpowiednim poziomem ciśnienia to jeden z grzechów głównych polskich kierowców. Tymczasem opona z nieodpowiednim ciśnieniem zużywa się znacznie szybciej oraz nierównomiernie w porównaniu z tą napompowaną właściwie. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia rosną również opory toczenia, a więc zwiększa się zużycie paliwa w samochodzie. Natomiast przy zbyt wysokim ciśnieniu środkowa część bieżnika ma do wykonania znacznie większą pracę – ściera się przez to znacznie szybciej. Odpowiednie ciśnienie to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo – opona ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem nie zapewni optymalnej przyczepności czy drogi hamowania. Zaleca się, aby ciśnienie w oponach kontrolować raz na miesiąc oraz przed każdą dłuższą podróżą.

  1. Kontrolowanie geometrii zawieszenia i zbieżności kół

Odpowiednia geometria zawieszenia i zbieżność kół to również często zaniedbywane aspekty eksploatacyjne w samochodzie. Dzieje się tak częściowo dlatego, że źle ustawiona geometria czy zbieżność nie mają żadnych wyraźnych objawów. Niestety po pewnym czasie odbiją się na kondycji opon. Istota problemu tkwi w tym, że bieżnik w obrębie jednej opony zużywa się nierówno i w przyspieszony sposób, co znacząco wpływa na jej żywotność. Wynika to z faktu, że tor jazdy opon jest różny względem osi pojazdu. Z tego powodu zaleca się regularną kontrolę geometrii, najlepiej przy okazji sezonowej wymiany opon. Ponadto powinno się sprawdzać zbieżność kół po każdym wjechaniu w większą dziurę w jezdni czy mocniejszym uderzeniu w krawężnik.

W Norauto usługa kontroli oraz regulacji geometrii jest wykonywana na najnowszych urządzeniach z wykorzystaniem laserowej technologii 3D.

  1. Rotowanie opon

Nawet kiedy geometria zawieszenia oraz zbieżność kół w naszym aucie są bez zarzutu, a ciśnienie w oponach – odpowiednie, opony w zależności od osi pojazdu, na której się znajdują, i tak zużywają się w różnym tempie. Te na osi napędowej (najczęściej to również oś skrętna) są poddawane znacznie większym siłom, przez co ich bieżnik zużywa się szybciej niż opon na osi tylnej. Może więc dojść do sytuacji, kiedy para tylnych opon będzie jeszcze w dobrej kondycji, podczas gdy przednie okażą się do wymiany. Receptą na zniwelowanie dysproporcji w zużyciu bieżnika jest rotowanie opon, a więc zamiana ich miejscami na osiach pojazdu. W zależności od typu bieżnika – symetryczny, asymetryczny, kierunkowy – rotacje przeprowadza się z zachowaniem odpowiednich schematów.

  1. Odpowiednie przechowywanie

Gumowa mieszanka, z której są wykonane opony, ulega procesom starzenia. Na szybkość i intensywność, z jaką te zmiany zachodzą, mamy duży wpływ podczas przechowywania opon. Składowanie ich w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednich warunkach przyczynia się do szybszego starzenia gumy. Może się zatem okazać, że nasze opony letnie po 4–5 sezonach będą już niezdane do użytku. Pamiętajmy! Opony na felgach możemy przechowywać na stosie, natomiast te bez felg – ustawione pionowo. Powinny być składowane w zamkniętym pomieszczeniu bez dostępu promieni słonecznych, z daleka od chemikaliów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić ogumieniu takich warunków, warto skorzystać z usługi profesjonalnego przechowywania opon, którą oferują nasze serwisy.

Przestrzeganie tych 4 prostych zasad pozwoli na znacznie dłuższą eksploatację kompletu opon. Ogumienie przez długi czas zachowa swoje optymalne właściwości, co przełoży się na bardziej komfortową i bezpieczniejszą jazdę.

Nowa gama boosterów i prostowników