Zima to trudny okres dla akumulatora – niskie temperatury i większy pobór prądu mogą prowadzić do problemów z rozruchem samochodu. Dlatego do obowiązkowego wyposażenia w podróży warto dodać prostownik, który umożliwi reanimowanie rozładowanego akumulatora. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie? Podpowiadamy.

Wybór prostownika zależy przede wszystkim od rodzaju akumulatora zamontowanego w samochodzie. Sprawdź, na jakie parametry urządzenia należy zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Rodzaje prostowników samochodowych

Prostowniki do akumulatora dzielą się ze względu na:

  • Rodzaj akumulatora: do akumulatorów żelowych i do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
  • Budowę prostownika:
  • Standardowe

Są najprostsze i najtańsze, nie posiadają dodatkowych elektronicznych rozwiązań (w tym zabezpieczeń).

  • Mikroprocesorowe

To urządzenia bardziej zaawansowane (procesem ładowania kieruje mikroprocesor), wyposażone w szereg zabezpieczeń chroniących akumulator przed uszkodzeniem np. w wyniku zwarcia lub błędnego podłączenia klamerek. Aby użyć prostownika mikroprocesorowego, nie trzeba odłączać akumulatora od instalacji elektrycznej. Co więcej urządzenie samoistnie kończy pracę, gdy akumulator jest w pełni naładowany. Prostowniki mikroprocesowe umożliwiają także przeprowadzenie odsiarczenia akumulatora.

  • Trakcyjne

Są przeznaczone do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych oraz dużych urządzeń elektrycznych takich jak wózki widłowe.

Dostępne są również prostowniki z funkcją rozruchu. Po przełączeniu opcji ładowania działają jak booster. Są jednak duże i ciężkie, w związku z tym używa się ich głównie w warsztatach samochodowych.

Parametry akumulatorów samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Prostownik musi być dokładnie dopasowany do parametrów posiadanego akumulatora. Tylko wtedy możliwe będzie sprawne i bezpieczne ładowanie baterii. Wybierając urządzenie, należy więc kierować się następującymi parametrami:

  • Prąd ładowania skuteczny – od niego zależy efektywność ładowania akumulatora, w tym również czas ładowania. Przy zbyt niskiej wartości proces może znacznie wydłużyć się, a nawet… nigdy się nie zakończyć. Prąd ładowania skuteczny powinien równać się 1/10 pojemności urządzenia. W specyfikacji prostownika często podaje się również prąd ładowania szczytowy, czyli maksymalną wartość prądu ładowania, która jest wyższa niż prąd ładowania skuteczny.
  • Napięcie wyjściowe – musi być równe napięciu w akumulatorze (najczęściej wynosi 12 V).
  • Napięcie zasilające – w Europie wynosi na ogół 230 V.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia – na to, czy prostownik jest na tyle lekki, by bez problemu go przenieść, oraz czy posiada ekran umożliwiający śledzenie procesu ładowania.

Zobacz również: