Nadeszła przez wielu długo wyczekiwana wiosna! Nawet jeśli w kwietniu pogoda bywa zmienna, to jednak powinniśmy już myśleć o zmianie opon na letnie. Czym kierować się przy zakupie opon letnich? Jak dobrać opony do samochodu? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak odróżnić opony zimowe od letnich,
  • czym charakteryzują się opony letnie,
  • jak odczytać oznaczenia na oponach.

Wymiana opon dopasowanych do aktualnego sezonu to podstawa płynnej, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy oraz elementarna praktyka każdego posiadacza auta. Opony letnie różnią się od zimowych wyglądem oraz mieszanką, z której zostały wykonane. Muszą bowiem dostosować się do innych warunków panujących na drodze. Dobierz opony do samochodu dzięki naszym wskazówkom.

Opony letnie a zimowe

Czym różnią się opony letnie od zimowych?  Opony zimowe idealnie się sprawują przy minusowych temperaturach oraz przy panujących w tym czasie trudnych warunkach atmosferycznych. Opony letnie mają zaś konstrukcję, która świetnie sprawdza się podczas jazdy na mokrej nawierzchni, nawet po intensywnych opadach deszczu. Dzięki temu zapobiegają zjawisku aquaplaningu, a także są przystosowane do wyższych temperatur panujących w upalne dni.

Zadaniem każdego ze wspomnianych rodzajów opon jest zapewnienie dobrej przyczepności do podłoża. Zimowe opony pozwalają na utrzymanie auta na śliskiej powierzchni oraz skrócenie drogi hamowania w niesprzyjających warunkach. Opony samochodowe letnie pozwalają z kolei na szybszą jazdę z możliwością nagłego zatrzymania pojazdu oraz lepszą styczność kół z podłożem, umożliwiającą bardziej płynną jazdę w wyższych temperaturach.

Czym charakteryzują się opony letnie?

Ważną cechą opon letnich jest ich wytrzymałość na ciepło i elastyczność.Są one wykonywane z twardszej mieszanki gumy aniżeli opony zimowe, aby przystosować bieżnik do wysokich temperatur. Posiadają również szerokie oraz poprzeczne rowki obwodowe, by sprawnie radzić sobie m.in. z odprowadzaniem wody. Brak w nich lameli układających się w ,,fale”, które są popularne w oponach zimowych. W letniej wersji ogumienia znajdują się jedynie proste nacięcia, które służą do likwidacji naprężeń występujących w oponach. Bieżnik opony letniej jest zdecydowanie mniej ponacinany aniżeli opony zimowej.

Skład opon zimowych to przede wszystkim kauczuk i krzemionka, Opony letnie, wykonane są z innej mieszanki gum z zawartością sadzy. Ze względu na skład właśnie, podczas zimnych miesięcy, opona letnia mogłyby twardnieć, stawać się mniej elastyczna, a przez to wpływać na przyczepność auta. Podobnie zachowywałaby się opona zimowa używana podczas ciepłych miesięcy.

Dlatego tak ważna jest zmiana opon w zależności od panującej pory roku. Przepisy jasno nie stwierdzają, kiedy powinna nastąpić wymiana opon. Przyjęło się jednak, że opony letnie zakładamy, gdy na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura przekraczająca +7-8℃ i nie występują już nocne przymrozki.

Oznaczenia opon letnich

Na boku każdej opony znajdziemy różne symbole. Co one oznaczają? Tłumaczymy na przykładzie oznaczenia 205/55 R 16 91 H/V.

  • Pierwsza cyfrą jest szerokość opony określona w milimetrach (205).
  • Druga cyfra to stosunek procentowy wysokości do szerokości opony (np. 205/55 oznacza 55% z 205 milimetrów).
  • Następnie oznaczona jest konstrukcja opony oraz rozmiar wewnętrznej średnicy opony w calach (R 16). W podanym przykładzie rozmiar felgi wynosi 16 Litera R jest zaś oznaczeniem radialnego typu wewnętrznej konstrukcji opony.
  • Kolejny symbol w oznaczeniu opony określa jej maksymalne obciążenie. Do tego stosuje się indeksy nośności, w którym każda cyfra odnosi się do innej wartości maksymalnego ciężaru. Indeks 91 to maksymalne obciążenie do 615 kg.
  • Indeksy prędkości H, V czy Y to informacja o tym, z jaką prędkością może poruszać się pojazd na wybranych oponach. Przy maksymalnym obciążeniu samochodu mamy oznaczenie ZR, które pozwala na jazdę do 240km na godzinę.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Oznaczenia opon.

Aby odróżnić opony letnie od zimowych, wystarczy spojrzeć na oznaczenia. W przypadku opony zimowej znajdzie się na nich symbol szczytów górskich wraz z płatkiem śniegu, tzw. 3PMSF. Można go spotkać również na oponie całorocznej.Niektórzy, mniejsi producenci na całorocznych oponach zamieszczają napis „all season”. Jednak zazwyczaj nie są to pełnoprawne opony całoroczne. Letnia opona będzie się różnić od zimowej zarówno oznaczeniami, a właściwie brakiem oznaczenia 3PMSF, jak i wcześniej wspominanym wzorem bieżnika.

O tym, jaką wielkość i jaki rodzaj opony powinieneś wybrać, dowiesz się z naklejki na klapce od wlewu paliwa, bocznym słupku lub instrukcji obsługi pojazdu. Mamy nadzieję, że teraz wszystkie oznaczenia będą dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Opony letnie do swojego samochodu z łatwością wybierzesz na stronie Norauto.pl.

Nowa gama boosterów i prostowników