Jak wybrać fotelik dla dziecka

Jak wybrać fotelik dla dziecka

Każdy rodzic wsiadając do samochodu wraz ze swoją pociechą myśli o tym, by dojechać bezpiecznie do celu oraz zapewnić dziecku komfortową podróż. Zwłaszcza, jeśli jest to daleki wakacyjny wyjazd. Poniżej radzimy na co – w kontekście nowych przepisów – rodzice powinni zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka.

Foteliki samochodowe dla dzieci – ich wybór, montaż czy próby przypięcia do nich maluchów wielu rodzicom spędzają sen z powiek. Mimo to są one niezbędnym wyposażeniem samochodu, jeśli podróżujemy z maluchami. 15 maja tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Nie obowiązuje już kryterium wieku dziecka, pozostaje jedynie kryterium wzrostu. Oznacza to, że dzieci poniżej 150 cm będą musiały podróżować w fotelikach lub na odpowiednich siedziskach, nawet jeśli ukończyły już 12 lat.

Wybór odpowiedniego fotelika nie jest prostą sprawą. Musimy pamiętać o tym, że fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka, a także idealnie pasować do samochodu. Foteliki można podzielić na 3 grupy. Grupa 0+ to foteliki odpowiednie dla niemowlaków ważących mniej niż 13 kg, które nie potrafią jeszcze siedzieć. Do grupy I zaliczamy foteliki dla dzieci o wadze między 9 a 18  kg. Grupa II i III to foteliki przystosowane dla starszych dzieci o wadze między 15 a 30 kg.

foteliki-infobit

Wybierając fotelik warto również poradzić się specjalisty w sklepie. Przed zakupem należy też wypróbować dwa lub więcej modeli fotelików i sprawdzić, czy pasują do naszego samochodu. Dobrze dobrany i zamocowany fotelik nie powinien się przesuwać. Taki, którym możemy swobodnie poruszać nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa.

Dyskusyjna jest również kwestia gdzie i jak fotelik powinien być montowany. Najbardziej zalecanym jest miejsce na środku tylnego siedzenia, wyposażone w 3 punktowy pas bezpieczeństwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, wtedy przypinamy fotelik na siedzisku za pasażerem. Dzieci o wadze do 13kg powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy. Dopuszczalne jest przypięcie fotelika do przedniego siedzenia, ale w takim wypadku warunkiem przy przewożeniu dzieci tyłem do kierunku jazdy jest dezaktywowana poduszka powietrzna.

Mając już dobrze dobrany fotelik pozostaje kwestia zaplanowania dziecku czasu podróży tak, aby nie zdążyło się znudzić. Na rynku można znaleźć zabawki przeznaczone do samochodów – na przykład kolorową edukacyjną matę, którą przypina się do siedzenia. Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem może okazać się tablet lub przenośny odtwarzacz DVD, na których dziecko może oglądać ulubione bajki.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum