Telefon komórkowy towarzyszy nam w ciągu dnia niemal bez przerwy, również w samochodzie. Może pomóc w wielu sytuacjach za kierownicą, ale aby Twoja jazda była legalna, a przede wszystkim bezpieczna, komórka musi się znajdować w odpowiednim miejscu. Tu z pomocą przychodzi uchwyt na telefon, który usprawni korzystanie ze smartfona w sposób dopuszczalny przez przepisy.

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego warto korzystać z telefonu w aucie,
 • jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać,
 • do czego może się przydać telefon umieszczony w uchwycie do samochodu.

Telefony komórkowe posiadają coraz więcej opcji, które mogą umilić jazdę i w znaczny sposób poprawić jej jakość. Uchwyt na telefon to dobry sposób na to, aby podczas prowadzenia auta można było swobodnie korzystać ze wszystkich nowoczesnych udogodnień.

Dlaczego warto zainwestować w uchwyt do telefonu?

Według statystyk Instytutu Transportu Samochodowego co czwarty wypadek wynika z rozproszenia uwagi kierowcy korzystającego z komórki. Kierujący pojazdem niestosujący się do zaleceń policji mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł oraz 5 punktami karnymi. Aby uniknąć takich konsekwencji, smartfon podczas jazdy musi się znajdować w specjalnym uchwycie na telefon.

Uchwyt powinien być zamontowany w dostępnym i nieograniczającym pola widzenia kierowcy miejscu, np. nisko i pośrodku przedniej szyby lub na wywiewie klimatyzacji obok kierownicy. Dzięki temu prowadzący pojazd będzie mógł się skupić na drodze, a nie rozpraszać się szukaniem telefonu w schowku lub torebce.

Jaki uchwyt samochodowy do telefonu wybrać?

Decydując się na zakup uchwytu na telefon, zwróć uwagę na jego jakość oraz sposób wykonania. Przekłada się to nie tylko na estetykę wewnątrz pojazdu, ale też bezpieczeństwo podczas jazdy. Dobrze wykonany uchwyt wytrzyma gwałtowne ruchy na drodze i zapobiegnie wypadnięciu telefonu.

Dużą zaletą uchwytu samochodowego na telefon jest możliwość dowolnego ustawienia pozycji wyświetlacza. Zoptymalizuje to dostęp do informacji na ekranie i sprawi, że korzystanie z telefonu będzie wygodne i niekłopotliwe.

Ważne jest także to, gdzie umieścimy uchwyt. Producenci przewidzieli kilka możliwości: jedną z nich jest montowanie uchwytu na kratce wentylacyjnej z boku kierownicy. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się uchwyt szczękowy. Takie mocowanie ma wiele zalet:

 • nie ogranicza widoczności,
 • dostęp do ekranu jest szybki i łatwy,
 • uchwyt jest pewny i stabilny.

Niestety, wadą takiego mocowania jest nagrzewanie się telefonu, kiedy w czasie zimy z kratki wentylacyjnej wydobywa się ciepłe powietrze. Uchwyt w tym ułożeniu częściowo przysłania również wywiew, co pogarsza cyrkulację powietrza w kabinie.

Inny model uchwytu szczękowego można przyczepić do przedniej szyby pojazdu za pomocą przyssawek. Jest to najczęściej spotykany sposób montowania telefonu w trakcie jazdy, a także popularny uchwyt do nawigacji. Cieszy się on takim powodzeniem głównie dzięki temu, że można szybko przenieść wzrok z drogi na telefon, a czas reakcji kierowcy nie będzie spowolniony. Uchwyt jest jednak przyczepiany do szyby za pomocą przyssawki, która nie zawsze jest wytrzymała. Jeśli zainwestujesz w przyssawkę słabej jakości, uchwyt może odpaść od okna w trakcie jazdy. Dlatego uchwyt na telefon do samochodu lepszej jakości ma zazwyczaj wyższą cenę.

Uchwyt antypoślizgowy przyklejamy na deskę rozdzielczą. To uchwyt w formie maty, który możesz zamocować w dowolnym punkcie, co jest dużą zaletą. Kolejnym plusem jest to, że telefon w tym miejscu w żaden sposób nie ograniczy widoczności kierowcy. Niestety, przy dłuższej eksploatacji mata antypoślizgowa może zacząć się odklejać. Receptą na to jest jednak jej regularne czyszczenie.

Ostatni rodzaj uchwytu to magnetyczny. Ma formę koła, które możemy przylepić w dowolnym miejscu, oraz magnesiku, który należy przykleić do tyłu telefonu komórkowego. Kompaktowość, szybkość montażu i możliwość zmiany położenia w aucie to jego główne zalety. Należy jednak pamiętać, że z takim uchwytem system GPS w telefonie może nie działać tak, jak powinien.

Wszystkie wymienione uchwyty samochodowe na telefon są dostępne do kupienia w naszym sklepie internetowym oraz w sklepach stacjonarnych Norauto w całej Polsce.

Do czego przyda Ci się telefon umieszczony w uchwycie samochodowym?

Mimo zakazu rozmowy przez telefon w samochodzie nie warto całkowicie rezygnować z używania smartfona w trakcie jazdy. Uchwyt samochodowy do telefonu pozwoli Ci w wygodny i bezpieczny sposób korzystać z wielu przydatnych aplikacji na smartfony. Należą do nich m.in.:

 • Google Maps z zainstalowanym GPS-em, który pokieruje Cię do celu najszybszymi trasami, a także pokaże stan zakorkowania danych ulic i przewidywany czas dojazdu.
 • Yanosik, za pomocą którego kierujący pojazdami na danej trasie mogą się wzajemnie ostrzegać o kontrolach ruchu, robotach drogowych czy objazdach na trasie.
 • iPolak – aplikacja wspierana przez MSZ dla kierowców wyjeżdzających za granicę. Znajdziesz w niej takie informacje jak wymagane dokumenty czy obowiązkowe wyposażenie samochodu na terenie kraju, do którego się wybierasz.
 • Przepisy drogowe to aplikacja, która pozwala sobie szybko przypomnieć dany znak czy obowiązujące w konkretnej sytuacji regulacje prawne.
 • Fuelio – pozwala na notowanie wszystkich pieniędzy wydanych na paliwo i analizuje na bieżąco jego eksploatację. Tym samym uczy Cię, jak zmienić swoją jazdę, by zminimalizować koszty.

Zobacz, jak szybko można ułatwić sobie codzienność dzięki przydatnym gadżetom samochodowym. Po więcej akcesoriów zajrzyj do naszego sklepu.

Nowa gama boosterów i prostowników