Jak wybrać dobry podnośnik do auta?

Dla wielu osób samochody są prawdziwą pasją, dzięki której mogą się zrelaksować w zaciszu swojego garażu. Dla innych kierowców wszelkiego rodzaju naprawy to przykra konieczność, dlatego najczęściej zlecają je profesjonalistom. Jedni i drudzy mogą jednak znaleźć się w sytuacji, gdy niezbędny okaże się… dobry podnośnik samochodowy. Jak wybrać taki, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb?

Choć w teorii każdy właściciel auta wie, jak to zrobić, w praktyce większość kierowców ma nadzieję, że nigdy im się to nie przytrafi – mowa o zmianie opony. Oczywiście w tej sytuacji możesz wezwać pomoc drogową, jednak przy tak podstawowym działaniu związanym z naprawą auta warto wykorzystać własne umiejętności.

Do zmiany opony niezbędny będzie lewarek – to typ podnośnika, który często znajduje się w standardowym wyposażeniu auta. Posiada dwa ramiona i małą podstawę, przez co nie jest dostosowany do samochodów o dużych gabarytach. Jego dodatkowym minusem jest także duże prawdopodobieństwo przewrócenia go w trakcie drobnych napraw czy wymiany koła, dlatego też lepiej wyposażyć się w nieco lepszy typ podnośnika. Zwłaszcza, jeśli chcemy częściej przeprowadzać naprawy samodzielnie.

Podnośniki samochodowe – podnośnik trapezowy

Ten rodzaj podnośnika jest nieco bardziej rozbudowany niż lewarek. Charakteryzuje się też nieco większą stabilnością, posiada bowiem cztery ramiona. Równie niewielka podstawa sprawia jednak, że użytkownik nadal powinien uważać podczas korzystania z podnośnika trapezowego. Utrudnieniem może być także fakt, że trzeba obsługiwać go korbką, dlatego, mimo że jest to poręczny podnośnik, nie jest on często używany.

Podnośnik hydrauliczny

Znacznie lepszym rozwiązaniem od wymienionych już podnośników samochodowych, idealnym do niewielkich napraw auta, jest wyposażenie się w podnośniki hydrauliczne. Działają one na zasadzie prasy hydraulicznej – wypychana z nich pod wpływem ciśnienia ciecz powoduje uniesienie się jednej z części podnośnika. W ten sposób bez problemu możesz podnieść nawet ciężki samochód. Istnieją różne rodzaje podnośników hydraulicznych, a dwa z nich są szczególnie popularne:

  • podnośnik słupkowy – ma prostą budowę, jest łatwy w obsłudze, a dodatkowo nie zajmuje wiele miejsca, dlatego też coraz częściej zastępuje w wyposażeniu auta mniej stabilne podnośniki i lewarki. Jest on jednak dość ciężkim urządzeniem jak na przenośny podnośnik, ponieważ przy rozmiarach 20–40 cm osiąga wagę ok. 10 kg;
  • podnośnik typu „żaba” – dzięki dużej podstawie wykazuje wysoką stabilność oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Mechanizm hydrauliczny sprawia, że jest łatwy w użyciu, a jednocześnie pozwala na podnoszenie ciężkich samochodów. Dlatego też ten model jest jednym z najczęściej używanych podnośników w warunkach domowych. Jego dodatkowym atutem jest niewygórowana cena – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od marki.

Profesjonalne podnośniki samochodowe

Istnieje jeszcze szereg modeli podnośników przeznaczonych do znacznie bardziej profesjonalnych napraw niż te, które można przeprowadzić samodzielnie w przydomowym garażu. Podnośniki pneumatyczne, z napędem elektrohydraulicznym, łańcuchowe, nożycowe czy płytowe – wymieniać można długo. Dla amatorów motoryzacyjnych napraw, którzy nie mają potrzeby podnoszenia bardzo ciężkich samochodów, ani nie poddają swoich podnośników dużej eksploatacji, wymienione wcześniej modele z pewnością jednak wystarczą.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum