Jak wybrać dobry alkomat i o niego dbać, by sprawnie działał?

Alkohol dość długo utrzymuje się w organizmie, często mimo iż czujemy się trzeźwi i alkohol spożywaliśmy poprzedniego wieczoru, w czasie kontroli może okazać się że wynik na policyjnym alkomacie przyprawi nas o spore kłopoty. W Polsce limit stężenia alkoholu wynosi 0,2 ‰, jest niemożliwe by po własnym samopoczuciu określić czy mieścisz się w granicy normy czy wydychasz o jeden czy dwie dziesiąte promila za dużo i powinieneś jeszcze odczekać zanim wsiądziesz za kółko. By oszczędzić sobie kłopotu i niepewności warto wyposażyć się w alkomat osobisty.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomat półprzewodnikowy – najlepiej sprawdzi się wyłącznie do sporadycznego użytku domowego przez jedną osobę. Czułość alkomatów półprzewodnikowych dokonuje pomiaru z dokładnością do dziesiętnych lub setnych promila. Niektóre alkomaty tego typu zastrzegają sobie również zakres błędu – od 5 % do nawet 20 %, co przy bardzo niskich wartościach, może wynosić aż 0,1 promila, błąd jest również zmienny w czasie jak i zależny od wielu czynników, m.in. stopnia rozładowania baterii. Wymóg kalibracji z reguły konieczny jest po 6 miesiącach lub 200 pomiarach. Zdarza się jednak tak, że wystarczy kilkadziesiąt pomiarów by wynik przestał być stabilny. Pomiar może być również zakłócony przez jedzenie, napoje, a nawet papierosy. Bez wątpienia największą zaletą alkomatów z sensorem półprzewodnikowym jest cena – stanowią one najtańsze rozwiązanie na rynku. Ceny takich alkomatów zaczynają się już od około 100 złotych.
Alkomat elektrochemiczny – idealnie sprawdza się zarówno do osobistego użytku jak również jako profesjonalne urządzenie przeznaczone dla firm. Dokładność alkomatów z sensorem elektrochemicznych dochodzi do nawet tysięcznej części promila – jest to czułość nieosiągalna w przypadku sensorów półprzewodnikowych. Błąd pomiaru wynosi około 5 % przy 0,4 mg/l. Dużą zaletą alkomatu elektrochemicznego jest stosunkowo mniejsza podatność na działanie czynników zewnętrznych. Konieczność kalibracji w przypadku tego typu urządzeń następuje po 6-18 miesiącach lub po 500 pomiarach.

Jaka jest różnica pomiędzy alkomatem półprzewodnikowym, a elektrochemicznym?

Różnicę zaobserwujemy przede wszystkim w czułości, dokładności, żywotności ale i w cenie. Sensor elektrochemiczny wykorzystywany jest również w profesjonalnym użytku, gdyż wyróżnia się zdecydowanie wyższymi i dokładniejszymi parametrami. Alkomat półprzewodnikowy wyróżnia się natomiast zdecydowanie niższą ceną. Polecany jest szczególnie dla osób dokonujących pomiaru trzeźwości sporadycznie.

Jak przechowywać alkomat?

Z pewnością odradza się przewożenie alkomatów w samochodowym schowku. Nagrzane latem wnętrze samochodu osiąga temperaturę nawet 60 stopni °C, zaś zimą temperatura w kabinie może spaść nawet do – 20 stopni °C – zdecydowanie nie są to warunki dla sensorów w alkomatach, które najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. O ile fakt, że skrajne temperatury szkodzą tego typu sprzętom wydaje się oczywisty – to przeciwskazania do przechowywania alkomatów w pobliżu alkoholu mogą być dla niektórych nieznane. Opary alkoholu w barku czy domowej piwniczce na trunki są w stanie rozregulować sensor. Negatywnie wpływa również dym papierosowy oraz opary benzyny, skracając żywotność i zakłócając pracę urządzenia.
Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum