Doładowanie akumulatora za pomocą prostownika to czynność stosunkowo prosta, ale okazuje się, że wielu kierowcom może sprawiać problemy. Wystarczy jednak stosować się do poniższych zaleceń i pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Podpowiadamy, jak krok po kroku doładować akumulator.

Rozładowany lub nie w pełni doładowany akumulator może być przyczyną problemów z eksploatacją samochodu. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan jego naładowania i jeśli trzeba, doładować za pomocą prostownika. Najlepiej wykorzystać w tym celu nowoczesne urządzenie wyposażone w mikroprocesor sterujący procesem ładowania. Taki prostownik uniemożliwia przeładowanie akumulatora.

Przed ładowaniem wymontuj akumulator z samochodu

Przed ładowaniem akumulatora należy wyjąć go spod maski lub bagażnika. Oczywiście istnieje możliwość ładowania bezpośrednio w samochodzie, ale bezpieczniej i sprawniej przeprowadzić tę czynność po zdemontowaniu. Do wyjęcia akumulatora niezbędne będą podstawowe narzędzia np. klucze i kombinerki. W pierwszej kolejności trzeba zdjąć klemę minusową, a następnie plusową oraz odkręcić mocowanie i wyjąć baterię.

Uwaga! Niektóre samochody są wyposażone w zaawansowane systemy elektroniczne, których centralny element stanowi akumulator. Wówczas istnieje ryzyko, że odłączając akumulator, zresetujemy ustawienia komputera i ponowne uruchomienia auta stanie się niemożliwe. Jeśli więc nie mamy pewności, lepiej zlecić doładowanie akumulatora serwisowi samochodowemu.

W jaki sposób podłączyć akumulator do prostownika?

Proces ładowania najbezpieczniej przeprowadzić w suchym miejscu – idealny byłby garaż. Warto pamiętać, że akumulator powinien stać na prostej powierzchni z dala od innych urządzeń elektrycznych. Prostownik należy podłączyć do akumulatora – najpierw do klemy plusowej, a następnie minusowej. Jeśli nie mamy nowoczesnego urządzenia, które samo określi parametry akumulatora, należy ustawić prąd ładowania na wartość nie większą niż 1/10 pojemności baterii. Ten parametr ma przełożenie na jej żywotność. Dla przykładu akumulator 60 Ah należy ładować prądem nie większym niż 6 A. Takie ładowanie może trwać nawet kilkanaście godzin, warto więc co jakiś czas sprawdzać napięcie akumulatora, aby nie doprowadzić do jego przeładowania. Przeładowanie akumulatora skraca jego żywotność. Nowoczesne prostowniki same zakończą ładowanie, natomiast urządzenia starszego typu należy wyłączyć ręcznie, co sprowadza się do częstego nadzorowania procesu ładowania baterii.

Pamiętaj o odpowiednim podłączeniu akumulatora

Akumulator po doładowaniu jest gotowy do pracy. Można go zatem bez obaw zamontować w samochodzie. Trzeba jednak przestrzegać kolejności podłączenia klem. W pierwszej kolejności mocujemy klemę z przewodem plusowym, a następnie minusowym. Jeśli po upływie kilku dni bateria działa bez zarzutu, oznacza to, że akumulator jest sprawny i posłuży przez najbliższy czas. Jeżeli jednak po kilku dniach uległ rozładowaniu, sugeruje to jego zużycie lub niesprawność instalacji elektrycznej. W takim przypadku najlepiej szukać pomocy w wyspecjalizowanym serwisie samochodowym.

Sprawdź również: Dobór akumulatora – konfigurator.

Nowa gama boosterów i prostowników