Cofanie samochodem to jeden z cięższych do wykonania manewrów, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Sporym wyzwaniem jest ocena odległości od przeszkód znajdujących się z tyłu auta i wolnej przestrzeni, w której planujemy wykonać manewr cofania, czy też wyczucie wielkości pojazdu. Aby uniknąć stłuczek oraz niepotrzebnego stresu, warto opanować sztukę cofania samochodem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób ulepszyć swoje zdolności oraz wykorzystać odpowiednie elektryczne urządzenia samochodowe.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • jak bezpiecznie parkować samochodem,
  • czy warto kupić kamerkę samochodową,
  • jak ułatwić sobie manewr cofania.

 Nie czujesz się pewnie, cofając autem? Przeczytaj nasze wskazówki, a manewr ten przestanie być dla Ciebie problemem.

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Znana wszystkim maksyma „trening czyni mistrza” również w tej kwestii znajduje swoje potwierdzenie. Aby nauczyć się bezpiecznie i sprawnie cofać samochodem, należy przede wszystkim dużo ćwiczyć. Do treningu musimy znaleźć odpowiednie miejsce, np. wolny plac o dużej powierzchni. Następnie wytyczyć za pomocą słupków i ułożonych na ziemi sznurków linię, wzdłuż której będziemy wykonywać manewr.

Cofanie wykonujemy poprzez wrzucenie biegu wstecznego i odwrócenie się. Warto zwrócić się nie tylko samą głową, ale także całym ciałem, przez prawe ramię, i oprzeć prawą rękę o zagłówek fotela pasażera. W tym czasie lewa ręka powinna spoczywać na kierownicy w jej najwyższym punkcie. Manewr zawsze wykonujemy, poruszając się z niewielką prędkością.

Obowiązkowe jest również odpowiednie ustawienie lusterek i kontrolowanie w nich toru jazdy, co zdecydowanie ułatwi wykonanie manewru. Jeśli jednak to Ci nie wystarcza, możesz także wychylić głowę przez okno, żeby ocenić odległość między tylnym bokiem auta a przeszkodą. Należy pamiętać, że cofanie ma być przede wszystkim bezpiecznie i precyzyjne.

Kiedy będziesz już na ulicy i w rzeczywistych warunkach będziesz planować wycofanie się samochodem, koniecznie upewnij się, że nie będzie to zagrażało żadnemu uczestnikowi ruchu drogowego. Następnie spokojnie i uważnie zastosuj się do wskazówek bezpiecznego cofania.

Wspomaganie cofania

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń ułatwiających ostrożne cofanie autem. Dobrze znane i znajdujące się w prawie wszystkich samochodach czujniki cofania poprzez sygnał dźwiękowy bądź informację na pulpicie ostrzegają kierowcę o zbliżaniu się do przeszkody. Niestety czujniki te nie zawsze są dokładne, przez co mogą wprowadzić kierowcę w błąd i wywołać niepotrzebny stres.

Bardziej precyzyjnym urządzeniem jest kamera cofania do samochodu, którą coraz częściej możemy znaleźć w stałym wyposażeniu aut. Dzięki zamontowanej z tyłu samochodu kamerze na ekranie komputera wewnątrz pojazdu wyświetlona zostaje przestrzeń za nim, co zdecydowanie ułatwia wykonanie manewru.

Więcej informacji o tej formie pomocy dowiesz się z tekstu Kamera cofania – czy warto ją kupić?

Pamiętaj również, że pomoc pasażera lub przechodnia nie splami Twojego honoru kierowcy. Osoba stojąca na zewnątrz auta ma lepszy ogląd sytuacji na drodze i może Cię pokierować, dzięki czemu odpowiednio wykonasz ten wymagający manewr w spokoju i pewności, a co za tym idzie – w pełni bezpiecznie dla swojego samochodu, innych osób znajdujących się na drodze oraz pozostałych aut. Powodzenia!

Nowa gama boosterów i prostowników