Od 24 kwietnia 2017 roku kierowcy mają możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych na swoim koncie za pośrednictwem strony internetowej. Sprawdź, jak skorzystać z tej usługi!

Po uzbieraniu 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe kierowcy są kierowani na obowiązkowe kursy reedukacyjne i konsultacje psychologiczne. Osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok, po uzyskaniu 20 punktów karnych tracą natomiast uprawnienia do kierowania pojazdami. Dlatego tak istotna jest wiedza na temat tego, ile punktów już znajduje się na Twoim koncie. Do tej pory można było zapytać o to policjanta na komisariacie lub samodzielnie prowadzić osobisty rejestr wykroczeń. Obecnie informacje o punktach karnych są dostępne online.

Obywatel.gov.pl, czyli punkty karne online

Wystarczy wejść na uruchomioną w 2015 roku stronę internetową obywatel.gov.pl, a następie przejść do zakładki „Kierowcy i pojazdy” i kliknąć „Sprawdź swoje punkty karne”. Do skorzystania z usługi niezbędny jest tzw. profil zaufany (eGO), czyli bezpłatne narzędzie, za pomocą którego można potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Profil da się bezpłatnie założyć:

  • przez internet – za pomocą internetowego konta bankowego (składając odpowiedni formularz na stronie banku – o ile udostępnia taką możliwość) lub certyfikatu kwalifikowanego (czyli podpisu elektronicznego);
  • w punkcie potwierdzającym – wystarczy zarejestrować się na stronie profilu zaufanego (jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o jego nadanie), a następnie udać się do najbliższego punktu potwierdzającego (wyszukiwarka dostępna na stronie pz.gov.pl) w celu weryfikacji danych.

Kierowca zyskuje dostęp do informacji o tym, ile punktów karnych znajduje się na jego koncie, za jakie wykroczenia i kiedy je otrzymał. Nie ma jednocześnie dostępu do danych innych osób.

CEPIK 2.0 – e-usługi dla kierowców

Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez internet to pierwszy etap wdrażania programu CEPIK 2.0. W 2018 roku kierowcy otrzymają dostęp do kolejnych usług online, takich jak:

  • przypomnienia dotyczące terminu badań okresowych pojazdu, przedłużeniu polisy OC itp.;
  • możliwość sprawdzenia, ilu wychowanków danej szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin na prawo jazdy.

Punkty karne – za co można je otrzymać?

Pamiętaj! Do uzbierania 24 punktów karnych wystarczy popełnienie kilku wykroczeń drogowych w trakcie roku. Do zachowań karanych największą liczbą punktów należą:

  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadków – 10 punktów;
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – 10 punktów;
  • omijanie pojazdu, który ustępował pierwszeństwa pieszym, albo wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 10 punktów;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach bądź osobie niepełnosprawnej przechodzącej przez jezdnię – 10 punktów.

Zobacz również, jakie inne nawyki kierowców mogą stwarzać niebezpieczeństwo oraz jak skasować punkty karne.

 

Nowa gama boosterów i prostowników