Codziennie pieczołowicie dbamy o nasze samochody, aby mogły nam służyć jak najdłużej. Jednak równie ważną częścią użytkowania samochodu jest prawidłowe zadbanie o zużyte już części auta. Należy zutylizować je w taki sposób, by było to bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • gdzie oddać zużyte części samochodowe,
  • czemu nie możesz wyrzucić ich do śmieci,
  • jak prawidłowo neutralizować płyny samochodowe.

Dbałość o naszą planetę poprzez prawidłowe i regularne działania proekologiczne to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego z nas. Zobacz, w jaki sposób możesz uchronić środowisko oraz każdego człowieka przed zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowego składowania niepotrzebnych już części każdego samochodu.

Jak składować części auta?

Niestety większość elementów  aut ulega eksploatacji i po pewnym czasie musimy się z nimi pożegnać. Kiedy akumulator odmówi posłuszeństwa albo opona zostanie przebita, należy oddać te części samochodowe w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Gdzie zwrócić się z prośbą o przyjęcie odpadów samochodowych?

Zepsuty akumulator powinieneś oddać do sklepu, w którym będziesz kupować nowy sprzęt – sprzedawca ma obowiązek przyjąć zużyty akumulator. Pamiętaj także, że jeżeli nie zwrócisz zużytego akumulatora do sklepu przy zakupie nowego, to będziesz musiał zapłacić kaucję w wysokości 30 zł. Kaucja jest zwrotna w ciągu 30 dni od daty wystawienia rachunku, pod warunkiem dostarczenia zużytego akumulatora. Są też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych bądź Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, które znajdują się w każdym mieście. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni adres.

Jeśli wymieniasz opony na nowe, stare i zużyte możesz oddać do serwisu czy wulkanizatora, gdzie będziesz zakładać nowe ogumienie. Niestety warsztaty nie mają obowiązku przyjmować opon. Dlatego jeśli spotkasz się z odmową, możesz oddać je na zbiórkę odpadów komunalnych. W to miejsce możesz również zawieźć wycieraczki samochodowe, żarówki, ksenony bądź części elektryki auta.

Zepsuta chłodnica czy blacha samochodowa zostaną przyjęte w miejscu skupu złomu. Natomiast większymi i bardziej trwałymi elementami pojazdu, takimi jak np. fotele, zajmie się Stacja Demontażu Pojazdów.

Dlaczego zużytych części samochodowych nie należy wyrzucać do śmieci?

Części samochodowe nie są biodegradowalne, a co gorsza zawierają wiele szkodliwych substancji. Wyrzucenie starych elementów auta do kosza jest nieekologiczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szkodzi planecie, zatruwa glebę, wodę i powietrze. Ze względu na poważne konsekwencje niewłaściwe zachowanie podczas utylizacji części samochodowych grozi mandatem w wysokości 500 złotych.

Co z płynami samochodowymi?

Mniej rzucającym się w oczy elementem auta jest jego płynna strona, czyli wszystkie ciecze samochodowe. One również nie mogą zostać wyrzucone czy też wylane do zwykłych śmieci – jest to bardzo niebezpieczne! Pozbycie się starego płynu bądź wymiana go na nowy są trudne, jeśli chcesz zrobić to samodzielnie. Dlatego w tym celu warto oddać auto w ręce specjalistów.

Z dokładnym instruktarzem dotyczącym utylizacji płynów samochodowych zapoznasz się podczas lektury artykułu „Bądź eko – zadbaj o odpowiednią neutralizację płynów samochodowych”.

Istnieje wiele możliwości, aby w tani, bezpieczny i ekologiczny sposób pozbyć się niepotrzebnych części samochodu. Musisz pamiętać, że wyrzucanie zużytych elementów bez przestrzegania powyższych porad jest niebezpieczne i szkodzi Matce Ziemi.

Nowa gama boosterów i prostowników