W styczniu 2016 roku weszły w życie zmiany w prawie dotyczącym kasowania punktów karnych. Nie będzie już możliwości odbywania kursów doszkalających i anulowania części zebranych punktów. Sprawdź szczegóły, jak skasować punkty karne, i nie daj się zaskoczyć nowym przepisom!

Do końca 2015 roku każdy kierowca, który z powodu wykroczeń drogowych uzbierał dużą liczbę punktów, mógł maksymalnie 2 razy w roku odbyć kurs doszkalający. Po jego ukończeniu z konta kasowano 6 punktów karnych. Od stycznia taka możliwość już nie istnieje.

Kursy reedukacyjne – przepisy na rok 2016

Wszyscy kierowcy, którzy uzbierają 24 punkty karne, zostaną skierowani na konsultacje psychologiczne i obowiązkowe kursy reedukacyjne, przeprowadzane przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Takie kursy będą trwać 28 godzin (4 dni), a ich koszt wyniesie około 500 zł. Warto zaznaczyć także, że po odbyciu takiego kursu odzyskuje się uprawnienia jednak  punkty nie zostają zredukowane.

Jeśli kierowca nie odbędzie kursu w ciągu miesiąca od zebrania maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów, straci prawo jazdy. Utrata dokumentu grozi także tym osobom, które w ciągu 5 lat od kursu ponownie uzbierają 24 punkty karne. Uczestnictwo w kursie reedukacyjnym nie będzie już możliwe – pozostanie jedynie ponowne podejście do egzaminu na prawo jazdy. Bez zmian pozostaną przepisy, zgodnie z którymi kasowane będą punkty karne, jeśli w ciągu 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia kierowca nie przekroczy granicy 24 punktów.

Nowe przepisy na rok 2017 – poznaj szczegóły

To jednak nie koniec zmian – już od 2017 roku szykują się kolejne. Niezależnie od liczby wykroczeń policja będzie mogła przyznać kierowcy maksymalnie 10 punktów karnych. Kiedy osoba naruszająca przepisy przekroczy limit 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na nieodpłatny kurs reedukacyjny. Po odbyciu kursu ukarana osoba musi dostarczyć staroście zaświadczenie o odbyciu warsztatów. Jeśli tego nie zrobi w ciągu 6 tygodni – prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Czy taki kurs można odbywać w nieskończoność? Oczywiście, że nie. Prawo do przystąpienia do takich szkoleń ukarany kierowca zyskuje raz na 5 lat. Jeśli w tym czasie osoba po raz kolejny przekroczy limit 24 punktów – prawo jazdy odbierane jest z urzędu. Pozostaje tylko ponowne ubieganie się o uprawnienia. Dużo lepszym i bardziej odpowiedzialnym zachowaniem jest oczywiście niedopuszczanie do przekraczania dozwolonych punktów karnych, a więc – bezpieczne poruszanie się po drogach.

Nowa gama boosterów i prostowników