Jak przygotować się do podróży samochodem i co ze sobą zabrać

Jak przygotować się do podróży samochodem i co ze sobą zabrać

Własne auto daje niezależność i pozwala się cieszyć ogromną wygodą podróżowania. Coraz chętniej wyjeżdżamy w najbardziej oddalone zakątki Polski. Jak więc sprawić, aby dłuższa trasa była dla nas i naszych pasażerów komfortowa? A także jak się przygotować do podróży samochodem, by przebiegła ona bezproblemowo?

Odpowiednie warunki podróżowania są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody kierowcy oraz pasażerów. Warto poznać 5 najważniejszych zasad, a przejechanie kilkuset kilometrów stanie się miłą przygodą.

  • Po pierwsze: przed podróżą zjedz lekki posiłek

Przed wyjazdem w trasę warto spożyć lekki posiłek, który nie spowoduje senności oraz dolegliwości trawiennych. Jeśli zabieramy przekąski na drogę, to zadbajmy, aby były one lekkostrawne. Należy unikać napojów gazowanych – najlepsza okaże się woda mineralna. Warto również zwrócić uwagę na strój, w którym wyruszamy w drogę. Powinien być luźny i niekrępujący ruchów, a przede wszystkim przepuszczający powietrze, co zdecydowanie poprawi komfort podróżowania w słoneczne dni.

  • Po drugie: ustaw odpowiednio fotel

Podczas wielogodzinnej jazdy bardzo ważna jest pozycja i komfort siedzenia. Trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie fotela. Optymalna pozycja to taka, kiedy plecy płasko przylegają do oparcia, a odcinek lędźwiowy i uda są ciasno wpasowane w siedzisko. Natomiast barki podczas skręcania kierownicą nie powinny się odrywać od górnej części fotela. Najlepiej ustawić kierownicę tak, aby przy wyprostowanej ręce dotknąć nadgarstkiem jej szczytu. Taka pozycja jazdy jest zalecana z uwagi na komfort siedzenia, ale także manewrowania samochodem.

  • Po trzecie: zadbaj o odpowiednią widoczność

Niezależnie, czy wybieramy się w krótką, czy długą trasę – zawsze powinniśmy zadbać o czystość szyb w samochodzie. Niestety wielu kierowców o tym zapomina lub dba jedynie o przednią szybę. To duży błąd, ponieważ przy manewrach wyprzedzania, parkowania, a nawet podczas zmiany pasa ruchu musimy dobrze i wyraźnie widzieć w każdym kierunku. Warto wyczyścić szyby także od wewnątrz, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich smug lub odcisków palców, które w słoneczne dni mogą tworzyć refleksy świetlne ograniczające widoczność. Czyste szyby sprawią, że będzie podróżowało się nam wygodniej, a przede wszystkim – bezpieczniej.

  • Po czwarte: pamiętaj o utrzymaniu właściwej temperatury

Podczas podróży zwróćmy uwagę na temperaturę w samochodzie. Średnia temperatura powinna się mieścić w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zbyt ciepło, to możemy czuć się senni i zmęczeni. Jeżeli mamy auto wyposażone w klimatyzację, to duży plus. Klimatyzacja co prawda wysusza powietrze, ale potrafi utrzymać temperaturę w odpowiednim przedziale. Warto pamiętać o tym, aby co jakiś czas uchylić szyby i wpuścić do środka świeże powietrze.

  • Po piąte: nie zapominaj o częstym odpoczynku i postojach

Jak przygotować się do podróży, by była ona komfortowa dla kierowcy? Jeśli czeka nas wielogodzinna jazda samochodem, to podróż powinniśmy rozplanować tak, by możliwie często robić krótki postój. Nasze organizmy domagają się przystanków co 23 godziny. Warto więc skorzystać z okazji, aby rozluźnić spięte mięśnie i poprawić krążenie krwi poprzez proste ćwiczenia np. skłony lub przysiady. Nawet krótka przerwa na rozprostowanie kości wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie kierowcy. Jeżeli odczuwamy głód lub pragnienie, to będzie odpowiednia pora, aby zjeść posiłek.

Dowiedz się także, jakie elementy w samochodzie trzeba sprawdzić przed dłuższą podróżą.

Opona całoroczna Continental

Archiwum