Wspólne wakacje z dziećmi to dla wielu osób poważne wyzwanie. Podczas przygotowań do podróży należy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów i wyposażyć się w wyprawkę. W czasie podróży trzeba natomiast na bieżąco reagować na nagłe problemy i potrzeby dziecka. Najważniejszym obowiązkiem rodzica w podróży jest jednak przestrzeganie przepisów drogowych dotyczących bezpiecznej jazdy z dzieckiem.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przepisy obowiązują Cię podczas przewożenia dzieci w samochodzie,
  • jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną,
  • co zapakować na długą podróż z małym dzieckiem.

Podpowiadamy, dzięki czemu odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu z dziećmi i unikniesz niechcianych niespodzianek podczas drogi, tak aby w pełni cieszyć się rodzinnymi wakacjami.

Przewożenie dziecka w samochodzie – dziecko w foteliku

Jeśli zależy Ci na tym, aby podróż była w pełni bezpieczna, powinieneś kierować się przepisami ruchu drogowego, określającymi zasady przewozu dziecka. Najważniejszy z nich dotyczy usadzenia najmłodszych w aucie. Jeśli wzrost Twojej pociechy nie przekracza 150 cm, musi być przewożona w przypiętym pasami foteliku na tylnym siedzeniu. Pamiętaj też, że nie możesz posadzić dziecka na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Przyczyną tego zakazu jest to, że schowku na miejscu pasażera w wielu samochodach znajduje się poduszka powietrzna, której otworzenie w awaryjnej sytuacji stanowi duże niebezpieczeństwo dla znajdującego się tam dziecka. O odstępstwach od tych zasad przeczytasz w artykule Fotelik dla dziecka – aktualne przepisy. Dolegliwości choroby może też zminimalizować specjalna poduszka pod głowę.

Podróż z małym dzieckiem a choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna to niezwykle uporczywa dolegliwość, która na dobre może zniechęcić dziecko do podróżowania. Jej objawy, takie jak mdłości, zawroty głowy, wymioty bądź ogólne rozdrażnienie, uniemożliwiają sprawną podróż całej rodzinie. Te nieprzyjemności możesz jednak skutecznie złagodzić. Przed wyruszeniem w drogę warto podać dziecku tabletkę na chorobę lokomocyjną, zaopatrzyć się w napoje oraz suche przekąski, a także przewietrzyć wnętrze samochodu. Kierowca powinien też pamiętać, że dolegliwości związane z chorobą w dużym stopniu zależą od sposobu prowadzenia auta. Jeśli podróżujesz z dzieckiem z chorobą lokomocyjną, Twoja jazda powinna być spokojna, płynna, nie za szybka ani nie za wolna. Staraj się też omijać dziury na drodze i różne nierówności, a zakręty pokonywać łagodnie.

Dowiedz się więcej: Choroba lokomocyjna jak sobie z nią radzić?

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem w samochodzie?

Przed podróżą warto też przewidzieć przykre ewentualności i zawczasu się na nie przygotować. Dlatego do wyjazdowej wyprawki dla dziecka zapakuj suche oraz mokre chusteczki, podstawowe leki i artykuły higieniczne, suche przekąski oraz zapas wody. Do tego nie zapominaj też o takich rzeczach jak:

  • wymagane dokumenty
  • krem z filtrem,
  • ubranie dostosowane do miejsca wypoczynku, w tym przynajmniej jeden ciepły strój,
  • nakrycie głowy,
  • ręcznik,
  • zabawki, którymi dziecko zajmie się podczas podróży.

Przed podróżą warto dodatkowo sprawdzić, w których miejscach na trasie są stacje benzynowe oraz Miejsca Obsługi Pasażerów, a także restauracje czy sklepy. Przy niektórych obiektach znajdują się także place zabaw.

Jeśli zadbasz o wszystkie wymienione wyżej elementy, z pewnością przetrwasz podróż z dziećmi i nic nie zakłóci wam wypoczynku. Szerokiej drogi!

Nowa gama boosterów i prostowników