Nawet najlepszym kierowcom parkowanie w mieście może sprawiać wiele trudności. Małe przestrzenie, ciężkie do ocenienia odległości i stojące wszędzie samochody nie stwarzają dogodnych warunków do prawidłowego i spokojnego zaparkowania auta. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią kierującemu pojazdem to zadanie.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak czytać najważniejsze znaki drogowe pomagające w parkowaniu,
 • jak parkować równolegle,
 • jak parkować tyłem,
 • jakie odległości należy zachować, gdy parkujesz samochód na chodniku,
 • czy warto wyposażyć auto w czujniki parkowania.

Choć różne rodzaje parkowania to manewry, które musi opanować każdy kierujący pojazdem, ich poprawne wykonanie może przysparzać wielu problemów. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, by bezpiecznie i właściwie parkować!

Jak parkować? Zwracaj uwagę na ważne znaki drogowe

Znaki drogowe określają, czy w danym miejscu wolno zaparkować auto, a także w jaki sposób należy to zrobić. Najważniejsze z nich, a zarazem sprawiające najwięcej trudności kierowcom, to znak „zakaz zatrzymywania się” i „zakaz postoju” oraz widoczne pod nimi znaki ze strzałkami.

 • Znak B-36, czyli „zakaz zatrzymywania się” – informuje kierowcę, że w danym miejscu nie można – nawet na chwilę – zatrzymać się samochodem i co za tym idzie – zaparkować go w tym miejscu. To okrągły znak, w którym na granatowym tle przecinają się dwie czerwone linie.
 • Znak B-35 oznacza „zakaz postoju” – pozwala na zatrzymanie samochodu na chwilę nie dłuższą niż minuta, na przykład aby wysadzić pasażera. Ten również jednak zabrania pozostawiania auta w oznakowanej przestrzeni. Widnieje na nim jedna linia biegnąca na skos – od lewej górnej do prawej dolnej strony znaku.

Warto pamiętać, że możemy otrzymać mandat za parkowanie na zakazie w wysokości do 300 zł.

Parkowanie równoległe

Bardzo istotna jest umiejętność odpowiedniego manewrowania pojazdem, aby prawidłowo zaparkować. Wyróżniamy dwa główne sposoby parkowania – równoległy i prostopadły. Parkowanie równoległe łatwo wykonasz krok po kroku.

 • Gdy zatrzymasz się na wysokości samochodu, za którym chcesz zaparkować, włącz prawy kierunkowskaz.
 • Zatrzymaj się w taki sposób, aby boczne lusterko Twojego samochodu było na wysokości obrysu przodu auta, przy którym stoisz.
 • Następnie wrzuć bieg wsteczny, po czym powoli zacznij cofać na półsprzęgle, obserwując ulicę, na której się znajdujesz.
 • Kiedy tylne koła będą na wysokości tylnego zderzaka drugiego samochodu, skręć kierownicę w prawą stronę, cofając dalej w wolnym tempie do chwili, gdy auto znajdzie się pod kątem 45° względem krawężnika. Powoli prostuj kierownicę, po czym skręć ją w lewo. Na koniec wyprostuj koła i zaparkuj pojazd w odpowiednim odstępie od samochodu przed i za Tobą.

Jak parkować prostopadle?

Drugim sposobem jest parkowanie prostopadłe tyłem. Jak wykonać ten manewr?

 • Najpierw włącz kierunkowskaz i podjedź obok miejsca, w którym chcesz zaparkować, zachowując sporą odległość od innych aut.
 • Włącz wsteczny i cofaj w linii prostej, aż koła Twojego samochodu znajdą się na wysokości pojazdu obok, po czym szybko zacznij kręcić kierownicą w prawo.
 • Następnie ustaw kierownicę tak, aby wyprostować koła i odpowiednio wpasować się w wolne miejsce parkingowe.

Parkowanie na chodniku

Jeśli zdecydujesz się zaparkować samochód na chodniku, musisz pamiętać, że jest to część drogi przeznaczona dla pieszych. Dlatego gdy zostawiasz tam samochód, pamiętaj o przestrzeni umożliwiającej wygodne i bezpiecznie przemieszczanie się innych uczestników ruchu. Ustalona odległość, którą musimy pozostawić dla przechodniów, wynosi nie mniej niż 1,5 m.

Czujniki parkowania – zasada działania

Nowoczesne auta są wyposażone w wiele udogodnień dla kierowców, w tym w czujniki parkowania. Czujniki parkowania z przodu oraz z tyłu samochodu wspomagają kierowcę w parkowaniu. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy znajdujesz się na nieoświetlonym parkingu czy ulicy, panują trudne warunki pogodowe, jest ciemno, pada deszcz i brakuje Ci odpowiedniej widoczności w lusterku wstecznym. Oczywiście, jak każde urządzenie, w niektórych sytuacjach czujniki mogą być zawodne, dlatego zawsze powinieneś polegać przede wszystkim na swoich umiejętnościach, które dodatkowo będą wspierane przez elektryczne czujniki.

Korzystając z naszych rad, możesz być pewien, że unikniesz mandatu oraz kolizji. Jeśli rozważasz zakup czujników parkowania, dowiedz się o nich więcej z artykułu Czujniki parkowania – czy faktycznie są przydatne?

Nowa gama boosterów i prostowników