Odpowiedni stan hamulców to zapewnienie bezpieczeństwa sobie, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Tak ważny układ wymaga regularnej oraz prawidłowej kontroli. Niestety do niewłaściwego działania hamulców wystarczy nawet niewielka ilość powietrza w układzie. Sprawdź, jak wygląda proces odpowietrzania hamulców i kiedy należy go wykonać?

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • jak odpowietrzyć układ hamulcowy,
  • w jaki sposób należy odpowietrzać hamulce z systemem ABS,
  • Jak często należy zmieniać płyn hamlucowy.

Naprawa układu hamulcowego wygląda inaczej w przypadku odpowietrzania hamulców z układem ABS oraz tych bez układu. Nie jest to trudny proces, pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się na siłach, warto powierzyć samochód specjalistom wykonującym profesjonalną usługę odpowietrzania. Jeśli będziesz chciał zrobić to własnoręcznie, musisz poprosić o pomoc drugą osobę.

Odpowietrzanie hamulców bez ABS

Podczas odpowietrzania hamulców należy ściśle trzymać się wyznaczonej kolejności zadań – to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i sprawności auta.

Na początku należy sprawdzić, czy w zbiorniku znajduje się płyn hamulcowy. Jeśli nie ma go w ogóle lub jego poziom jest niski, musisz uzupełnić płyn do wskazanego maksimum. Dopiero wtedy można rozpocząć odpowietrzanie.

W pierwszej kolejności należy odpowietrzyć koło najbardziej oddalone od pompy hamulcowej, a więc tylne prawe. W tym celu zdejmij zatyczkę z odpowietrznika i dokładnie go oczyść, ponieważ może być skorodowany. Nałóż na odpowietrznik przezroczysty przewód, a jego drugą końcówkę umieść w pojemniku wypełnionym płynem hamulcowym. Następnie poproś drugą osobę, aby pompowała pedał hamulca do momentu, aż ten zacznie stawiać opór.

Gdy tak się stanie, odkręć odpowietrznik do momentu, aż zacznie wydostawać się z niego płyn lub powietrze. Kiedy partner poczuje, że pedał doszedł do podłogi, zakręć odpowietrznik. Cały proces wykonaj kilka razy, do momentu aż w przewodzie nie będzie widać już pęcherzyków powietrza. Na tym etapie należy wyjąć przewód i założyć z powrotem zatyczkę. Jedno koło jest już odpowietrzone. Dokładnie te same czynności wykonaj teraz na pozostałych kołach w następującej kolejności: tylne lewe, przednie prawe oraz przednie lewe.

Odpowietrzanie hamulców z systemem ABS

W tym przypadku należy zacząć od włączenia zapłonu i wielokrotnego wciskania pedału hamulca. Następnie sprawdź poziom płynu hamulcowego i w razie potrzeby dolej go do pełna. Kolejne etapy procedury wyglądają tak samo, jak w przypadku odpowietrzenia układu hamulcowego bez ABS.

Musisz jednak pamiętać, że pompa ABS nie może pracować w jednym ciągu dłużej niż ok. 2 minuty, dlatego po upływie tego czasu zrób kilkunastominutową przerwę na jej schłodzenie się. Na sam koniec włącz zapłon, zaczekaj na wyłączenie pompy ABS i uzupełnij płyn hamulcowy do maksimum.

Więcej informacji na ten temat dowiesz się z tekstu Jak dbać o hamulce?

Znaczenie płynu hamulcowego dla całego układu

Aby samochód odpowiednio funkcjonował, bardzo ważny jest prawidłowy poziom i jakość płynu hamulcowego w zbiorniku. Z tego względu kontroluj go regularnie.

Producenci samochodów zalecają wymianę płynu hamulcowego co 2 lata ze względu na jego higroskopijność (olej wchłania bowiem wilgoć z otoczenia). Zawartość wody ma wpływ na temperaturę wrzenia, a jest ona najważniejszym parametrem płynu hamulcowego. Nowe płyny klasy DOT4 (najczęściej stosowane w samochodach) ma temperaturę wrzenia przekraczającą 230°C. W miarę zwiększania się zawartości wody w płynie temperatura wrzenia spada. Jeśli w trakcie gwałtownego hamowania płyn zagotuje się, przestanie on przekazywać siłę pedału hamulca do pozostałej części układu hamulcowego, pedał stanie się miękki.  W wyjątkowych przypadkach skuteczność hamulców może spaść niemal do 0.

Istotne jest, aby nie mieszać różnych płynów ze sobą, gdyż może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń układu hamulcowego.

Jeśli nie masz pewności, czy wykonasz wszystkie czynności poprawnie, lepiej oddać auto do specjalisty. Również wtedy kiedy posiadasz nowy samochód samodzielne odpowietrzenie może nie być możliwe. W wielu modelach aut do odpowietrzenia hamulców potrzebny jest komputer diagnostyczny. Układ hamulcowy jest zbyt istotny dla prawidłowego działania samochodu oraz Twojego bezpieczeństwa, aby przy nim eksperymentować.

Nowa gama boosterów i prostowników