Tapicerka samochodowa niezależnie od rodzaju zastosowanego w niej materiału jest nieustannie narażona na zabrudzenia. Brud zaś jest siedliskiem różnych bakterii, które potrafią powodować reakcje alergiczne u ludzi. Nieczyszczona przez dłuższy czas szybciej się zużywa, dlatego też warto wiedzieć jak o nią odpowiednio zadbać.

Przyczyn, które doprowadzają do brudzenia, a w konsekwencji zużycia tapicerki samochodowej jest niezliczona ilość. Siedzenia w samochodzie brudzą się i przecierają najczęściej od ubrań, lecz nie tylko. Jest cały szereg innych czynników, takich jak pot, który w upalne dni wsiąka do środka, jedzenie i napoje spożywane we wnętrzu samochodu lub sierść ulubionego pupila zabranego z wami w podróż osadzająca się we wnętrzu.  Woń tytoniu potrafi przeniknąć podsufitkę na wylot i już tam pozostać na zawsze. Wykładzina podłogowa także ulega zabrudzeniom, a jeśli nie jest odpowiednio chroniona dywanikami to jest podatna na powstawanie dziur. To samo dotyczy wykładziny znajdującej się w bagażniku. Zakupy, które lądują luzem z tyłu, lub zapasowe butelki z płynami eksploatacyjnymi, nieodpowiednio zabezpieczone potrafią dość skutecznie ją poplamić, pozostawiając dodatkowo nieprzyjemny zapach.

Na siedzeniach powstają często plamy, gdy podczas majsterkowania przy aucie lub na działce nieopatrznie usiądzie się na fotelu w brudnych spodniach. W celu uniknięcia częstego przebierania wystarczy zastosować uniwersalny pokrowiec lub choćby położyć na siedzisko kawałek foliowego worka.

Tapicerka zużywa się także pod wpływem wysokiej temperatury i promieni słonecznych. Długi postój samochodu w pełnym słońcu grozi nawet przebarwieniami, a w skrajnych przypadkach pojawieniem się pęknięć.

Podstawą w doprowadzeniu tapicerki do odpowiedniego stanu jest jej systematyczne odkurzanie. Najlepiej to robić raz na dwa tygodnie, przy pomocy zwykłego, domowego odkurzacza. Przed rozpoczęciem czynności trzeba wyjąć wszystkie wycieraczki i te wykonane z materiału porządnie wytrzepać, natomiast te gumowe umyć i wysuszyć. Po dokładnym odkurzeniu podłogi auta, wąską końcówką docieramy w szczeliny pomiędzy fotelami a progami. Odkurzacz powinien poradzić sobie z sierścią na tapicerce skórzanej, do materiałowej można polecić specjalną rękawice lub po prostu rolkę do czyszczenia ubrań.

W przypadku większych zabrudzeń i plam warto pokusić się o zastosowanie specjalnych odplamiaczy i preparatów do prania tapicerki. W sprzedaży można znaleźć je w postaci płynnej, w piance lub w sprayu. Środek należy nałożyć wedle instrukcji na zaplamione miejsce, przy czym wcześniej zrobić próbę na małej powierzchni, ponieważ może się okazać, że po zastosowaniu specyfiku, plama będzie większa niż przed czyszczeniem.

W przypadku tapicerki skórzanej można zastosować specjalny środek do czyszczenia skóry. Po umyciu i wyschnięciu koniecznie trzeba pokryć ją środkiem pielęgnacyjnym, który ma za zadanie ochronę skóry oraz zapewnienie jej miękkości.

Niestety nie każde zabrudzenie, w szczególności trudnych plam z oleju da się usunąć samodzielnie. Czyszcząc je nieumiejętnie na własną rękę można dodatkowo pogorszyć sytuację, a nawet nieodwracalnie zniszczyć materiał. W takim przypadku lepiej udać się do specjalistycznego zakładu, który odkurzaczem piorącym usunie plamy, odświeży wygląd tapicerki oraz pozbędzie się zapachu papierosów. Kompleksowe czyszczenie wraz z praniem trwa wprawdzie trochę czasu, ale dzięki niemu wnętrze samochodu zmieni się nie do poznania. Wiele firm oferuje takie usługi z dojazdem do klienta.

Kiedy już tapicerka zostanie wyczyszczona warto podjąć dodatkowe kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka przyszłych zabrudzeń. Po pierwsze można zakupić dywaniki ochronne na podłogę. Przy poszukiwaniach należy sprawdzić, czy są one dedykowane do konkretnego modelu auta. Wówczas jest pewność, że będą pokrywały niemalże całą podłogę. Następną rzeczą jest gumowa mata ochronna bagażnika, która zapobiega przesuwaniu się bagaży, a w razie wylania się płynu, utrzymuje go w specjalnych rynienkach. Warto też unikać jedzenia w kabinie, a napoje trzymać w tzw. cupholderach zabezpieczających je przed rozlaniem.

Czyste wnętrze pozbawione niemiłych zapachów sprawi, że podróże będą przyjemniejsze, zaś do auta będziecie wsiadać z większą chęcią.

Nowa gama boosterów i prostowników