Podczas jazdy w mieście nietrudno o zniszczenie zewnętrznych lusterek w samochodzie. Wiele razy podczas parkowania, przejeżdżania przez małą uliczkę czy w czasie różnorodnych manewrów na drodze lusterko może po prostu wypaść z obramowania. Również lusterka znajdujące się w środku samochodu niszczą się przy częstej eksploatacji. W łatwy sposób można jednak uporać się z takim problemem i naprawić lusterko samodzielnie w domu. Czym przykleić lusterko w samochodzie? Dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób naprawić lusterko wsteczne,
  • co zrobić, gdy zepsują się lusterka zewnętrzne,
  • kiedy warto zlecić renowację profesjonalistom.

Dobrze ustawione i w pełni sprawne lusterka w samochodzie mogą zapobiec stłuczkom i poważnym wypadkom. Są jak dodatkowa para oczu – pozwalają dostrzec to, czego nie jesteś w stanie zauważyć sam podczas jazdy. Dają szersze pole widzenia i pomagają w wykonywaniu wielu manewrów. Niewielkie uszkodzenia auta, takie jak właśnie zepsucie lusterka, mogą w znaczny sposób obniżyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego nie należy lekceważyć drobnych zniszczeń i lepiej od razu zreperować zepsute części.

Czym przykleić lusterko wsteczne?

Zanim spiszesz na straty odklejone lusterko samochodowe, warto postarać się uratować je samemu. Klejenie lusterek samochodowych nie jest bardzo trudne, pod warunkiem, że wiemy, jak to zrobić. Przede wszystkim wyposaż się w klej do lusterek samochodowych. Jest on trwały, a jednocześnie na tyle delikatny, że jego użycie nie zniszczy szyb auta.

Najpierw wyjmij lusterko z uchwytu. Następnie za pomocą kleju przymocuj uchwyt do szyby, po czym odczekaj kilka godzin, by klej scalił te dwa elementy. Kiedy klej już wyschnie, możesz spokojnie umocować lusterko na swoim miejscu i nie obawiać się, że dolna część lusterka obciąży uchwyt i spowoduje ponowne urwanie.

Czym przykleić lusterko w samochodzie? – naprawa lusterek zewnętrznych

Brak zewnętrznego bocznego lusterka może szybko spowodować wypadek. Ich prawidłowe ustawienie pozwala bowiem określić odległość, jaka dzieli nas od innego pojazdu czy też przeszkody. Lusterka powinny być ustawione tak, abyśmy mogli obserwować przestrzeń po bokach samochodu, a widok drzwi auta nie powinien zajmować więcej niż 1 cm powierzchni każdego z lusterek bocznych.

W sytuacji, gdy któreś z lusterek wypadnie, należy jak najszybciej je naprawić. W tym celu należy użyć kleju do lusterek samochodowych zewnętrznych. Pamiętaj, że jeśli używasz klejów takich jak np. Kropelka, które nie są przystosowane do szyb samochodowych, ryzykujesz ich zniszczeniem lub odklejeniem się lusterek.

Kiedy nie warto ryzykować i należy udać się do specjalisty?

Bezpieczeństwo w samochodzie jest najważniejsze. Dlatego czasem warto zakupić nowe lusterko, aby mogło ono spełnić swoją funkcję. W sytuacji, kiedy lusterka auta są np. stłuczone, mocno porysowane lub ich mocowanie jest złamane, raczej nie uda Ci się ich naprawić. Obowiązkowo powinieneś wówczas zakupić nowe lusterka, które spełnią swoje zadanie i ułatwią Ci poprawne i bezpieczne prowadzenie auta.

O tym, jak ważne jest posiadanie sprawnych lusterek samochodowych, dowiesz się więcej z artykułu: Jak zadbać o widoczność w aucie?

Nowa gama boosterów i prostowników