Jak jeździć bezpiecznie podczas złej pogody?

NORAUTO_BLOG_bezpieczna_jazda

Późnojesienne opady deszczu, coraz krótsze dni czy pierwsze przymrozki to warunki, które utrudniają bezpieczną jazdę samochodem. Jesień na drogach wymaga więc wzmożonej ostrożności i uwagi kierującego. W tym okresie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy, w czym dużą rolę odgrywają światła w samochodzie.

Podstawą bezpiecznej jazdy samochodem jest jego prawidłowe przygotowanie. Dlatego aby mieć pełen komfort podczas jazdy, warto rozważyć wymianę opon letnich na zimowe już w okresie jesiennym. Odmienne tworzywo oraz inny wzór bieżnika na oponie zimowej sprawiają, że samochód na mokrym podłożu oraz podczas pierwszych przymrozków zachowuje lepszą przyczepność. Wymiana opon zmniejsza też ryzyko wpadnięcia w poślizg czy groźnego w skutkach wypadku, ponieważ kierujący zachowuje dzięki niej lepsze panowanie nad pojazdem.

Zaleca się również kontrolowanie stanu wycieraczek – zużyte nie usuną prawidłowo deszczu czy brudu z szyby, przez co kierujący będzie miał ograniczoną widoczność. Warto także wyposażyć auto w zwykłą gąbkę do przecierania szyb oraz podczas jazdy włączyć nawiew skierowany na szyby, aby uniknąć ich zaparowania.

Co jeszcze zapewni Ci bezpieczną jazdę samochodem?

Światła samochodowe podczas złej pogody

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapomnieć, jest używanie odpowiednich świateł.

  • W warunkach ograniczonej widoczności, poza obszarem zabudowanym, na których nie ma profesjonalnego oświetlenia drogowego, należy używać świateł drogowych zwanych potocznie „długimi”. Trzeba jednak natychmiast zmienić je na światła mijania w momencie, gdy zauważymy jadący przed nami (na tym samym pasie lub z naprzeciwka) pojazd, dzięki czemu nie oślepimy innego kierowcy.
  • Ze świateł pozycyjnych warto korzystać podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności.
  • Bezpieczeństwo w czasie mgły zapewniają światła przeciwmgłowe – tylne oraz przednie. Warto pamiętać, że światła przednie nie są obowiązkowe, dlatego nie wszystkie auta mogą je posiadać. Światła przeciwmgłowe należy zgodnie z przepisami włączyć przy widoczności mniejszej niż 50 m. Jesteśmy zobowiązani je wyłączyć, gdy tylko widoczność się poprawi, tak aby nie oślepiać innych kierowców.
  • Dodatkowo samochód wyposażony jest w światła odblaskowe, które w momencie zbliżania się innego samochodu świecą światłem od niego odbitym.

Aby światła samochodowe działały odpowiednio, trzeba regularnie sprawdzać ich ustawienie oraz stan techniczny. Porysowane lampy ograniczają bowiem ilość światła padającego na drogę, to z kolei ogranicza widoczność. Jeśli zauważysz rysy – skorzystaj z usługi polerowania reflektorów w Norauto.

Bezpieczna jazda a reakcje kierowcy

Oprócz odpowiedniego użytkowania wyposażenia auta nie można zapominać o zachowaniu czujności w trakcie prowadzania samochodu. W sytuacjach, kiedy pada deszcz i nad drogą unosi się gęsta mgła lub też gdy na jezdni występuje gołoledź, trzeba być niezwykle ostrożnym i uważnym. Warto kontrolować wówczas położenie własnego pojazdu i obserwować zachowanie innych kierowców. Jak należy jeździć, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo w trakcie złych warunków atmosferycznych?

Przede wszystkim powinniśmy jeździć wolniej. Kiedy pada deszcz, a nawierzchnia jest mokra, droga hamowania, w porównaniu do lepszych warunków atmosferycznych, wydłuża się nawet o 30 m! Nie możemy również wykonywać gwałtownych manewrów, a kiedy jezdnię pokrywa gołoledź i nasz samochód nie jest wyposażony w system ABS, należy hamować pulsacyjnie.

Aby uniknąć stłuczki, dodatkowo musimy dbać o zachowanie odpowiedniego – bezpiecznego –odstępu od poprzedzającego nas auta. Kodeks drogowy nie określa, ile powinna ona wynosić. Zależy to bowiem od warunków, ruchu na drodze czy też pory dnia. Pomocne w jej określeniu mogą być jednak następujące reguły:

  • kiedy zatrzymujemy się i zbliżamy do stojącego już samochodu, powinniśmy widzieć cały jego tył;
  • podczas jazdy odległość ta powinna być rozsądna i dawać kierowcy poczucie bezpieczeństwa oraz miejsce i czas na reakcję w przypadku nieprzewidzianej sytuacji na drodze.

Oczywiście zgodnie z prawem nie możemy korzystać z telefonu komórkowego, jeść za kierownicą czy poprawiać makijażu podczas jazdy. Powinniśmy też trzymać obie ręce na kierownicy i często kontrolować sytuację na drodze poprzez zerkanie w boczne lusterka. Tych przepisów należy przestrzegać zawsze, jednak podczas niesprzyjających warunków pogodowych stają się one szczególnie ważne.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum