Piękna pogoda zachęca do wyjścia z domu, weekendowej przejażdżki za miasto czy wakacyjnego wyjazdu. Jednak przyjemne, gorące słońce może być poważnym zagrożeniem dla kierowców. Im mocniej świeci, tym większe prawdopodobieństwo, że oślepi ono prowadzącego samochód.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego ochrona wzroku kierowcy jest tak ważna,
  • jak dobrać odpowiednie okulary,
  • na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek garderoby, ale również obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy podczas słonecznych dni. Prawidłowy dobór okularów nie polega jedynie na dopasowaniu oprawek do kształtu twarzy, ale przede wszystkim na znalezieniu takich, które nie będą przeszkadzać kierowcy w czasie jazdy.

Dlaczego powinieneś jeździć w okularach?

Lato wydaje się najbezpieczniejszym i najprzyjemniejszym sezonem do prowadzenia samochodu. Jednak nawet o tej porze roku na kierowców czekają na drodze różnorodne utrudnienia i problemy. Jednym z nich jest mocno świecące, a przez to oślepiające słońce. Mrużenie oczu, zamykanie ich, kichanie od nadmiaru światła czy kompletny brak widoczności w wielu przypadkach kończy się wypadkiem drogowym. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze trzymać w samochodzie parę okularów, z której można skorzystać w razie potrzeby.

Jakie okulary do jazdy wybrać?

Przede wszystkim okulary mają pomagać podczas jazdy, a nie przeszkadzać. Dlatego z pewnością nie należy wybierać modeli o bardzo grubych oprawkach, które znacznie ograniczają pole widzenia. To samo dotyczy zauszników, które powinny być maksymalnie cienkie. Najlepiej wybrać okulary, które zamiast szerokich plastikowych zauszników mają te wykonane z metalu, w postaci delikatnego paseczka.

W nagłych sytuacjach, kiedy nie jesteś w stanie odwrócić całej głowy, aby ocenić sytuację na drodze, odpowiednio dobrane okulary z cienkimi zausznikami umożliwią szybkie zerknięcie w kierunku, z którego nadchodzi potencjalne niebezpieczeństwo, i upewnienie się, że nic Ci nie grozi. Oczywiście okulary nie mogą także spadać z nosa ani uciskać zbyt mocno twarzy, ponieważ spowoduje to dyskomfort i odwróci Twoją uwagę od jazdy.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze okularów?

Warto pamiętać również o tym, że nie tylko kształt okularów ma znaczenie, lecz także – a może  przede wszystkim – odpowiednio dobrane szkła.

Koniecznie zaopatrz się w okulary, które mają filtr UV. Istotna jest również moc filtra – najlepszą ochronę zapewni filtr UV 400. Dzięki niemu Twoje oczy będą chronione przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB, nie będą też łzawić ani piec, co jest bardzo istotne podczas prowadzenia samochodu.

Na rynku dostępne są także modele okularów, które mają filtr polaryzacyjny. Warto się na nie skusić, mimo wyższej niż w przypadku tradycyjnych szkieł ceny. Po pierwsze, okulary bez polaryzacji mogą powodować, że słońce nadal będzie Cię razić i ograniczać widoczność, przez co komfort widzenia wcale się nie poprawi. Po drugie, okulary z polaryzacją będą redukować refleksy światła odbijające się od przezroczystych powierzchni, np. innych aut. Dodatkowo kolory będą wyostrzone, a jakość widzenia znacznie się poprawi. Wszystko dzięki temu, że filtr polaryzacyjny nie odbija światła, lecz tłumi promienie słoneczne.

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest kolor szkieł. Do jazdy autem najlepiej sprawdzą się brązowe soczewki. Zbyt ciemne szkła mogą bowiem ograniczać widoczność i sprawiać, że Twój wzrok będzie się męczył. Z kolei zbyt jasne, np. błękitne lub różowe, mogą słabiej filtrować światło słoneczne podczas prowadzenia samochodu.

Na koniec należy jeszcze wybrać wygląd okularów, ale to już pozostawiamy Twojemu gustowi.

Zobacz też inne porady, jak bezpiecznie i komfortowo jeździć samochodem. Znajdziesz je na www.blog.norauto.pl

Nowa gama boosterów i prostowników