Wśród kierowców poruszających się samochodami typu SUV z napędem 4×4 często panuje przekonanie, że napęd na wszystkie koła w pewnym stopniu uzasadnia wybór słabszej jakości opon czy jazdę na oponach letnich w zimie. To jednak błędne przeświadczenie, ponieważ tego typu pojazdy również wymagają odpowiedniego ogumienia. Jak je wybrać?

Na wstępie należy podkreślić, że opony to podstawowy system bezpieczeństwa w samochodzie, na którym bazują wszystkie inne systemy jak ABS czy ESP. Od opon w dużej mierze zależy również prawidłowe działanie napędu na wszystkie koła (niezależnie, czy jest on stały czy dołączany), a ten do efektywnej pracy potrzebuje odpowiedniego „połączenia” z nawierzchnią zapewnianego jedynie przez opony.

Należy pamiętać, że w przypadku SUV-ów z napędem 4×4 mówimy o samochodach o dużej masie, wysoko umieszczonym środku ciężkości oraz dużej mocy – te cechy sprawiają, że opony w takich modelach mają do wykonania znacznie cięższą pracę.

Przewaga napędu 4×4 szybko się kończy

Owszem – napęd 4×4 oferuje znacznie lepszą trakcję podczas ruszania i dzięki niemu będziemy w stanie efektywnie ruszyć na śniegu nawet na oponach letnich. Jednak już w przypadku hamowania i w zakrętach napęd 4×4 niewiele pomoże. W takich sytuacjach liczą się jedynie opony, a te powinny być odpowiednio dobrane do tego typu samochodu.

Producenci opon do samochodów typu SUV z napędem 4×4 oferują zazwyczaj specjalną linię modelową opon. Są one wzmocnione, mają wyższy indeks nośności oraz bieżnik, który zapewni odpowiednią trakcję również poza asfaltem, na luźnym podłożu.

W przypadku takich samochodów polecamy wybierać opony z półki premium charakteryzujące się najbardziej wszechstronnymi właściwościami i zapewniającymi optymalne parametry w przyczepności oraz na drodze hamowania.

Kierowcy, którzy swoimi autami z napędem 4×4 szczególnie często opuszczają utwardzone drogi, powinni rozważyć zakup opon typu HT, które poradzą sobie również w terenie o trudniejszej nawierzchni. Te opony są budowane na bazie szosowych, ale odznaczają się zwiększoną wytrzymałością oraz bieżnikiem umożliwiającym pokonanie bardziej wyzywających podjazdów i niepozwalającym zakopać się w grząskim gruncie.

Symbol M+S a opony do samochodów klasy SUV

Na oponach do samochodów z napędem 4×4 często znajduje się symbol M+S (Mud+Snow). Pamiętajmy jednak, że określenie opony jako błotno-śniegowej nie oznacza modelu, który można użytkować w zimie. Producent symbolem M+S jedynie sugeruje, że ze względu na rzeźbę bieżnika opona poradzi sobie lepiej na błocie czy w kopnym śniegu – nie ma jednak właściwości opony zimowej. Takie zaoferuje jedynie ogumienie z symbolem płatka śniegu i trzema górskimi szczytami, które powinno się znaleźć na oponach w naszym SUV-ie.

Nowa gama boosterów i prostowników