Wybór opon to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Oczywiste czynniki wyboru, takie jak rozmiar czy cena ogumienia, to zaledwie początek długiej listy. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę i jak dobrać opony do auta, aby były maksymalnie bezpieczne i komfortowe? Sprawdźmy! 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są podstawowe typy opon,
  • czy styl jazdy ma znaczenie przy doborze opon,
  • jak dobrać opony do samochodu. 

Być może wydaje Ci się, że wpisanie w internetową wyszukiwarkę ciągu liter i cyfr znajdujących się na używanej dotychczas oponie wystarczy, abyś cieszył się właściwym ogumieniem. To tylko część prawdy. Oczywiście odpowiednie rozkodowanie oznaczeń opon samochodowych jest niezbędne, aby znaleźć takie, które będą pasowały do Twojego auta, jednak przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników.

Opony zimowe, letnie i wielosezonowe – podstawowe rozróżnienie

Kolejną kwestią, po rozmiarze, maksymalnym obciążeniu oraz prędkości, jest dopasowanie opon do warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że w wielu krajach Europy Zachodniej, zakładanie opon zimowych jest obowiązkiem kierowcy. Zimą zapewniają one większe bezpieczeństw niż opony letnie. Z kolei w sezonie letnim warto ponownie wymienić ogumienie. Choć jazda na oponach zimowych latem, nie jest tak niebezpieczna, jak jazda na letnich oponach zimą, to jednak   przy temperaturach powyżej 10–12 stopni, używanie „zimówek” przez dłuższy okres, sprawi, że guma zwulkanizuje się i nie będą one spełniać swojej funkcji przy kolejnym sezonie zimowym. 

Alternatywą, która pozwoli na to, aby nie wymieniać opon dwukrotnie w roku, mogą być opony całoroczne. Nigdy jednak nie będą one oponami, które sprawować będą się tak dobrze jak opona zimowa czy letnia. Dlatego najkorzystniej jest na zimne miesiące wybierać opony zimowe, a na ciepłe – opony letnie. Różnice w ich bieżnikach i mieszankach, z których są zrobione, umożliwią Ci bezpieczną jazdę.

Dowiedz się więcej na temat tego, czym różnią się opony zimowe i letnie.

Styl jazdy a typ opon – czy ma znaczenie?

Jeśli chcesz cieszyć się bezpieczną jazdą samochodem, warto również wziąć pod uwagę swój styl jazdy i dobrać do niego opony. Przy dynamicznym stylu jazdy opony szczególnie powinny charakteryzować się wysoką przyczepnością, kontrolą nad torem jazdy i stabilnością na zakrętach. Jednak najważniejszy jest w tym przypadku odpowiedni wybór pod kątem indeksu maksymalnej prędkości. Warto zwrócić również uwagę na dostosowane do osiągów pojazdu obręcze kół.  Samochody o większej mocy czy większych możliwościach posiadają takie rozmiary ogumienia, które automatycznie sugerują produkty o większych możliwościach. Zatem z wyborem odpowiednich opon nie powinno być problemu.

Następnym istotnym wskaźnikiem, ważnym przy podjęciu decyzji o wyborze opon, jest typ auta. SUV, crossover, kombi, sedan, hatchback – każdy rodzaj auta to inne wymagania i predyspozycje. W związku z tym do każdego samochodu należy podchodzić inaczej pod kątem wyboru ogumienia. Masa auta, dłuższa droga hamowania, niezbędna przyczepność czy też napęd na cztery koła – to wszystko powinno mieć wpływ na Twoją decyzję. Najkorzystniej montować ogumienie w takim samym rozmiarze, jak to które zostało zamontowane fabrycznie w aucie. Dodatkowo informacje o tym, jaki typ opon będzie najlepszy do klasy Twojego samochodu, przekazuje producent w instrukcji pojazdu.

Sprawdź, jak dobrać opony do samochodu 4×4.

Jak widzisz, wskaźników, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru opon, jest mnóstwo. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, jaki typ opon będzie najlepszy dla Twojego auta, pamiętaj, że pracownicy Norauto chętnie pomogą Ci w ich wyborze.

Nowa gama boosterów i prostowników