Czy wiesz, że wycieraczki samochodowe wynalazł… polski pianista i kompozytor Józef Hofmann? Ponoć miał wpaść na ten pomysł, gdy obserwował wahadłowy ruch metronomu w trakcie gry. Aby w okresie zimowym Twoje wycieraczki samochodowe działały równie płynnie, jak metronom Józefa Hofmanna, powinieneś zadbać o nie w odpowiedni sposób.

Zimą powinno się zwrócić szczególną uwagę na sprawność wycieraczek samochodowych z dwóch powodów. Po pierwsze, w okresie jesienno-zimowym przy przejechaniu 100 km wycieraczki pracują średnio aż przez 60–80% czasu jazdy. W trakcie intensywnych opadów śniegu widoczność na drodze spada nawet poniżej 50 m, a niesprawne wycieraczki samochodowe drastycznie ją pogarszają. W efekcie z powodu Twojego zaniedbania możesz doprowadzić do kolizji. Sprawne wycieraczki to zatem jeden z podstawowych elementów umożliwiających bezpieczną jazdę w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Zobacz również: Łańcuchy na koła – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Po drugie, o czym zapomina spora część kierowców, za niesprawne wycieraczki samochodowe lub jazdę z zasypanymi śniegiem szybami możesz otrzymać… mandat w wysokości 500 zł. Samochód z niesprawnymi wycieraczkami jest bowiem uznawany za pojazdy niesprawny technicznie. W skrajnych przypadkach policjant może nawet zatrzymać Twój dowód rejestracyjny.

A zatem: jak dbać o wycieraczki samochodowe w okresie zimowym, aby uniknąć groźby wypadku lub mandatu?

Pióra do wycieraczek – co robić i czego nie robić, gdy zamarzną?

Zimą najbardziej narażonym na uszkodzenie elementem wycieraczki samochodowej są pióra, czyli kawałek gumy albo tworzywa sztucznego rozciągnięty na metalowym lub plastikowym uchwycie. Dlaczego należy dbać o tę część? Otóż to właśnie pióra do wycieraczki mają cały czas kontakt ze śniegiem, deszczem czy mrozem na szybie, a więc grozi im popękanie lub po prostu przymarznięcie. Na stan piór wpływa negatywnie również sól sypana przez drogowców na jezdnię.

Jeśli zauważyłeś, że pióra do wycieraczek zamarzły, pod żadnym pozorem nie odrywaj ich od szyby. Może to spowodować wyszczerbienie się powierzchni piór, przez co mniej skutecznie będą one zbierać wodę. Nie należy także uruchamiać przymarzniętych wycieraczek – może się to skończyć przepaleniem bezpieczników lub uszkodzeniem silniczka.

Aby móc uruchomić wycieraczki samochodowe, wystarczy spryskać szybę oraz same wycieraczki  do szyb, który powinien zadziałać w ok. 2 min. Przed uruchomieniem mechanizmu oczyść szybę ściereczką lub skrobaczką – chropowata powierzchnia szronu czy śniegu również przyśpiesza czas zużywania się piór wycieraczki.

Warto także dodać, że zimą nie należy używać wycieraczek samochodowych jako skrobaczek do szyb. Jest to bowiem niszczące nie tylko dla samych piór, lecz także dla powierzchni szyby, na której powstają wówczas mikrozarysowania.

Zobacz również: Kosmetyki samochodowe – jakie akcesoria mogą się przydać?

Jak zabezpieczyć wycieraczki samochodowe przez zamarzaniem?

Codzienne odmrażanie wycieraczek jest czasochłonne i irytujące, ale na szczęście można łatwo zapobiec zamarzaniu piór. Wystarczy wieczorem podłożyć pod wycieraczki kawałek tektury czy osłonę antyszronową. Odizolowanie piór od zamrożonej powierzchni sprawi, że po zimnej nocy bez problemu uruchomisz wycieraczki.

Płyn do spryskiwaczy – sprzymierzeniec wycieraczek samochodowych

Pióra do wycieraczek zimą nie powinny poruszać się „na sucho”, dlatego warto wybrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy, który wspomoże wycieraczki samochodowe w ich walce ze śniegiem i deszczem. Należy pamiętać o tym, że temperatura zamarzania płynu do spryskiwaczy powinna być znacznie niższa niż najniższa temperatura, jaką przewiduje się w prognozach pogody dla Twojego miasta. W przeciwnym wypadku płyn może zamarznąć, co uniemożliwi korzystanie z wycieraczek samochodowych.

Większość płynów do spryskiwaczy dostępnych na polskim rynku powstaje na bazie metanolu i etanolu. W okresie zimowym lepiej unikać płynów, które zawierają więcej niż 3% metanolu, czyli alkoholu szkodliwego dla człowieka. Otóż opary z płynu dostają się do środka samochodu, gdzie są wchłaniane przez skórę lub powietrze do organizmu człowieka, co przy częstym stosowaniu płynu może odbić się negatywnie na zdrowiu pasażerów oraz kierowcy. Zbyt duża zawartość metanolu wywołuje bowiem zaburzenia dróg oddechowych oraz układu nerwowego czy podrażnienia skóry.

Odpowiednia ochrona przed mrozem i dobrej jakości płyn do spryskiwaczy to gwarancja, że wycieraczki samochodowe posłużą nam przez lata i zapewnią dobrą widoczność w czasie jazdy – nawet przy najmniej sprzyjających warunkach pogodowych.

 

Nowa gama boosterów i prostowników