Jak dbać o lakier samochodowy

Jak dbać o lakier samochodowy

Lakier samochodu narażony jest na różnego typu uszkodzenia. Zmiana temperatury i warunków atmosferycznych, piasek, sól, ptaki czy owady mogą go poważnie uszkodzić. Jak zatem dbać o karoserię, by pozostała piękna na dłużej?

Najważniejsza jest systematyczność – jeśli regularnie myjemy i woskujemy samochód, lakier pozostaje odpowiednio zabezpieczony. Przed położeniem wosku należy bardzo dokładnie umyć cały samochód. Woskowanie jest szczególnie ważne przed zimą – sól i piasek wysypane na drogach, a także zalegający śnieg mogą przyczynić się do powstawania rys, matowienia i odbarwień lakieru, szczególnie na poziomych powierzchniach takich jak dach czy maska samochodu.

Mycie samochodu również wpływa na stan lakieru. Jeśli często korzystacie z myjni automatycznych narażacie auto na zarysowania oraz wypłowienie karoserii. Szczotki w myjni są dość ostre i zatrzymują się w nich drobinki brudu i piasku, które rysują lakier. Najlepiej jest myć samochód ręcznie, przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Warto zainwestować w szampony, gąbki, rękawice i szmatki przeznaczone do mycia samochodów. Często używany przez kierowców płyn do mycia naczyń narusza strukturę wosku.

Na rynku znajdziemy pasty polerskie i specjalne kredki, których możemy używać sami, by usunąć rysy na lakierze. Przy większych uszkodzeniach warto wybrać opcję renowacji u specjalisty, ponieważ daje nam to pewność, że rdza nie zajmie większej części powierzchni karoserii.

Efektywna pielęgnacja lakieru opiera się przede wszystkim na odpowiednich narzędziach oraz przygotowaniu powierzchni. Gąbka, ircha, szampony samochodowe oraz inne kosmetyki samochodowe powinny być odpowiednio dobrane.

Lakier samochodowy można porównać do ludzkiej skóry – naturalnie się brudzi, łuszczy i jednocześnie wystarczy na całe życie. Tak jak skóra, potrzebuje odpowiedniego oczyszczania oraz odżywienia, a skuteczniejszy efekt zapewni stosowanie peelingu. Woski do karoserii, chociaż odpowiadają za ostateczny blask karoserii, są dopiero zwieńczeniem dzieła. Sam proces woskowania można przeprowadzać jedynie w przypadku nowych lub świeżo lakierowanych powierzchni. W przypadku lakierów starszych lub zniszczonych blask przywróci polerowanie mechaniczne i uzupełnienie braków zaprawkami lakierniczymi.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum