Felgi aluminiowe stają się coraz popularniejsze. Ich cena spada, a jakość rośnie, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na obręcze tego typu w swoich samochodach. Mimo tego tradycyjne felgi stalowe oraz plastikowe kołpaki są nadal powszechnie stosowane w tańszych modelach samochodów. I podobnie jak felgi aluminiowe również wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie da się ukryć, że felgi aluminiowe znacząco poprawiają estetykę pojazdu. Zdecydowana większość współczesnych samochodów lepiej prezentuje się na obręczach ze stopów lekkich niż na czarnych, zazwyczaj mniejszych felgach z metalu. Szczególnie jeżeli te są zaniedbane i osłonięte porysowanymi kołpakami.

Felgi stalowe vs felgi aluminiowe

Felgi to element samochodu szczególnie narażony na uszkodzenia i trudny do utrzymania w nienagannej kondycji. Jest to wyjątkowo uciążliwe właśnie w przypadku felg stalowych z kołpakami. Po pierwsze nie mają one żadnego zabezpieczenia antykorozyjnego, więc nawet niewielkie zadrapanie na ich powierzchni – powstałe np. przy zakładaniu kołpaka – może być ogniskiem korozji. To duży problem szczególnie w zimie, kiedy chemia, którą są posypywane drogi, szybko niszczy felgi i kołpaki.

Po drugie felgi z metalu są również bardziej podatne na uszkodzenia na nierównościach drogi w porównaniu z felgami aluminiowymi. Z tego powodu na zimę zaleca się obecnie stosowanie felg aluminiowych. Jeżeli jednak decydujemy się pozostawić samochód na tych stalowych, to warto wiedzieć, jak odpowiednio o nie zadbać, aby nie szpeciły auta.

Proste sposoby na błyszczące felgi i kołpaki

Przede wszystkim, jeżeli korzystamy z felg stalowych w zimie, powinniśmy zrezygnować z ich osłaniania kołpakami. Dzięki temu nie będą gromadzić się pod nimi zabrudzenia oraz sól, które powodowałyby korozję. Brak kołpaka zdecydowanie ułatwi zachowanie felgi w czystości. A i sam plastik kołpaka nie ucierpi w kontakcie z solą.

Do pielęgnacji i konserwacji felg stalowych oraz kołpaków z powodzeniem możemy stosować te same środki, co do obręczy ze stopów lekkich. Dobrym pomysłem, szczególnie w zimie, będzie naniesienie na felgę twardego wosku, który po pierwsze zabezpieczy jej lakier, a po drugie – ułatwi usuwanie zanieczyszczeń. Możemy w tym celu wykorzystać wytrzymały wosk do lakieru karoserii.

Jeżeli lakier na feldze powoli blaknie i traci swój pierwotny czarny kolor, możemy przywrócić mu dawny blask odpowiednim preparatem. Efekt nie będzie tak trwały, ale z pewnością dobrze widoczny.

Do mycia plastikowych kołpaków z powodzeniem wystarczy zwykły szampon do karoserii. Jeśli wzór kołpaka jest bardziej skomplikowany i ma liczne drobne zakamarki, zamiast gąbki do czyszczenia lepiej wybrać szczotkę.

Jeżeli stwierdzimy, że naszego kołpaka nie da się już uratować i żadne zabiegi nie przywrócą mu dawnej świetności, to znaczy, że pora na nowe. Plastikowe nakładki nie stanowią dużego wydatku. W naszej ofercie mamy szeroką gamę kołpaków samochodowych marki Górecki. Są dostępne w rozmiarach od 13 do 17 cali. Sprzedajemy je w kompletach po 4 sztuki oraz pojedynczo.

Nowa gama boosterów i prostowników