Felgi aluminiowe i stalowe nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto jednak regularnie je czyścić przy pomocy odpowiednich środków. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, aby nasze felgi posłużyły nam jak najdłużej w dobrej kondycji?

Felgi aluminiowe stają się coraz popularniejszym dodatkiem do samochodu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przestały być synonimem luksusu i stały się ogólnie dostępną, niedrogą alternatywą tradycyjnych felg stalowych.

Mają też liczne zalety. Chyba największą – chociaż niekoniecznie najważniejszą – jest poprawa wyglądu samochodu. Wszystkie współczesne auta znacznie lepiej prezentują się na obręczach ze stopów aluminium. Dzięki swojej konstrukcji felgi aluminiowe zapewniają również lepsze odprowadzanie ciepła z hamulców oraz w większości przypadków są lżejsze od stalowych odpowiedników.

Felgi aluminiowe dobre również na zimę

Nie da się ukryć, że felgi – niezależnie, czy mówimy o stalowych czy aluminiowych –to jeden z elementów samochodu najbardziej narażony na uszkodzenia w czasie codziennej eksploatacji. Dziurawe drogi, wysokie krawężniki, chemia, którą posypuje się drogi w czasie zimy – każdy kierowca zapewne już nieraz odczuł ich zgubny wpływ na kondycję felg. Największy problem pojawia się zimą, kiedy to felgi są narażone na szczególnie wiele zewnętrznych, szkodliwych czynników. Z tego względu kierowcy często decydują się na korzystanie w tym czasie z felg stalowych.

Mit o felgach aluminiowych – nieaktualny

W dalszym ciągu pokutuje mit o słabych felgach aluminiowych, które w zimie korodują i łatwo pękają. Ma on swoje korzenie w niechlubnej przeszłości pierwszych felg aluminiowych niskiej jakości. Dzisiejsze produkty, nawet z niższej półki cenowej,mogą się pochwalić wyższym poziomem wykonania. Mają kilka warstw lakieru, który zabezpiecza je przed korozją, i wbrew powszechnej opinii są też znacznie odporniejsze na uszkodzenia i korozję w porównaniu ze stalowymi. Dlatego będą lepszym wyborem na zimę. Musimy jedynie wiedzieć, jak o nie prawidłowo zadbać.

Czyszczenie felg aluminiowych – jak to zrobić?

Na wstępie należy zaznaczyć, że felgi aluminiowe nawet zimą nie wymagają specjalnych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy wyborze powinniśmy jednak mieć na uwadze, aby zdecydować się na prosty wzór bez nadmiernej ilości zakamarków, co znacząco ułatwi czyszczenie.

Do czyszczenia stopów aluminium, z którego zbudowane są felgi, powinniśmy korzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego środków. Na rynku są dostępne rozmaite pianki oraz płyny bezpieczne dla aluminium, plastiku kołpaków czy stali, a jednocześnie silniejsze niż typowe szampony do karoserii. Nie zawierają kwasów oraz posiadają odczyn zasadowy lub neutralny. Musimy pamiętać, że czynności pielęgnacyjnych nigdy nie przeprowadzamy na rozgrzanych felgach. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że szybko wysychający detergent pozostawi na ich powierzchni trudne do usunięcia ślady.

Do czyszczenia felg aluminiowych najlepiej użyć zwykłej gąbki lub szczotki przeznaczonej specjalnie do tego celu, która pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Pył z klocków hamulcowych na felgach

Najcięższym do usunięcia zabrudzeniem jest pył z klocków hamulcowych osadzający się na felgach. Mikroskopijne opiłki wręcz zapiekają się na obręczach kół, a do ich usunięcia powinniśmy skorzystać z odpowiednich środków, bez których raczej sobie nie poradzimy. Pamiętajmy również o dokładnym spłukaniu z felgi resztek detergentów. Pozostawione mogą ją trwale odbarwić. Jednak i na to jest rada. Najprościej zdecydować się na ceramiczne klocki hamulcowe, które pozostawiają zdecydowanie mniej zabrudzeń niż te tradycyjne.

Felgi aluminiowe możemy również w pewnym stopniu zabezpieczyć przed zabrudzeniami, a przede wszystkim przed osadzaniem się na nich pyłu z klocków hamulcowych oraz inwazyjnymi środkami chemicznymi z drogi w zimie. W ofercie asortymentu z chemią samochodową znajdziemy liczne środki służące do konserwacji felg np. woski. Ich użycie skutkuje powstaniem na feldze cienkiej warstwy ochronnej.

W miarę możliwości felgi aluminiowe powinniśmy czyścić regularnie. Czasami wystarczy nawet pobieżne opłukanie ich na samoobsługowej myjni bezdotykowej.Dzięki temu unikniemy powstawania na felgach zapieczonej, trudnej do usunięcia warstwy brudu.

Nowa gama boosterów i prostowników