Akumulator pełni w samochodzie ważną funkcję. Zasila większość elektronicznych urządzeń pokładowych, a jego awaria może być przyczyną unieruchomienia auta. Jak dbać o akumulator, aby służył bezawaryjnie?

Akumulator to urządzenie naprzemiennie magazynujące i oddające energię elektryczną wykorzystywaną do rozruchu silnika i zasilania urządzeń pokładowych podczas postoju. W czasie jazdy tę funkcję przejmuje alternator, który generuje energię. Ten mechanizm działania sprawia, że akumulator jest cyklicznie rozładowywany i doładowywany, co prowadzi do obniżenia jego sprawności. Istnieje jednak kilka sposobów, aby temu przeciwdziałać, a przy okazji zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych awarii.

Usterki akumulatora objawiają się w chłodne dni

Niedomagania akumulatora zwykle dają o sobie znać w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura zewnętrzna oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza. Akumulator traci wówczas nawet 20% swojej efektywności, a silnik stawia wyższe opory (olej w silniku i skrzyni biegów gęstnieje podczas niskich temperatur) i potrzebuje mocy do rozruchu. W temperaturze 0 stopni Celsjusza akumulator ma zaledwie 80% pojemności, którą posiadał przy 25 stopniach Celsjusza. Jeśli więc jest niesprawny lub niedoładowany, wartości te będą jeszcze mniejsze i pojawią się problemy z rozruchem zimnego silnika.

Jazda na krótkich dystansach osłabia akumulator

Niedoładowanie akumulatora jest spowodowane jego nadmiernym wyeksploatowaniem lub częstą jazdą na krótkich dystansach. Jeśli użytkujemy samochód sporadycznie i pokonujemy odległość 5–10 km, to alternator nie może całkowicie doładować akumulatora i bateria traci swoje właściwości. Szczególnie jeżeli w czasie jazdy korzystamy ze wszystkich odbiorników prądu (elektrycznie sterowane szyby, wycieraczki, system audio, wentylacja, podgrzewanie foteli, lusterek i tylnej szyby, nawigacja podłączona do gniazda zapalniczki), to akumulator zawsze będzie niedoładowany. Z tego powodu warto od czasu do czasu pokonywać dłuższe trasy, ale przede wszystkim regularnie kontrolować stan akumulatora i jeśli to będzie konieczne – doładować go za pomocą prostownika.

Jak sprawdzić akumulator?

Sprawność akumulatora możemy sprawdzić za pomocą miernika obciążeniowego lub elektronicznego. Jeżeli nie mamy miernika lub wiedzy technicznej, kontrolę można wykonać w serwisie samochodowym. Napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii powinno wskazywać wartość 12,5–12,7 V, a napięcie ładowania musi się mieścić w granicach 13,9–14,4 V. Jeśli wyniki te będą się różnić między sobą podczas uruchomienia silnika i włączenia np. radia – może to oznaczać usterkę instalacji elektrycznej lub samego akumulatora.

W jaki sposób przedłużyć eksploatację akumulatora?

Poza regularną kontrolą akumulatora i jego doładowywaniem warto zadbać o jakość podłączenia i zamocowania baterii pod maską samochodu. Klemy możemy zabezpieczyć specjalnym środkiem o właściwościach przewodzących prąd lub wazeliną techniczną. Podczas kontroli akumulatora zalecamy też czyścić jego obudowę i bieguny ściereczką antystatyczną, co zapobiegnie wyładowaniom elektrycznym. Zabrudzenia na klemach lub biegunach akumulatora utrudniają przepływ prądu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy pod maskę samochodu dostają się liście oraz inne zanieczyszczenia organiczne. Warto zatem stosować się do tych zaleceń, aby cieszyć się z bezproblemowej eksploatacji akumulatora i samochodu.

Nowa gama boosterów i prostowników