Wiosenna aura otacza nas ze wszystkich stron. Tymczasem, gdy Ty wsiadasz do samochodu, czujesz jedynie zaduch i brzydki zapach? To najprawdopodobniej wina nieodgrzybionej klimatyzacji. W trakcie jesieni i zimy gromadzą się w niej bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia. Prowadzi to do zapychania klimatyzacji samochodowej i braku komfortu w trakcie jazdy spowodowanego nieprzyjemnym zapachem. Dodatkowo zanieczyszczona klimatyzacja źle wpływa na zdrowie kierowcy i pasażerów przebywających w samochodzie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy należy wyczyścić klimatyzację,
  • jak wyczyścić klimatyzację samodzielnie,
  • gdzie możesz zlecić czyszczenie klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach, który możemy odczuwać podczas jazdy samochodem, to nie jedyny skutek korzystania z zagrzybionej klimatyzacji. Niewidoczne gołym okiem grzyby i bakterie mogą powodować alergie, zapalenia górnych dróg oddechowych, podrażnienia skóry, zapalenie spojówek czy nawet zapalenie płuc. Dlatego tak ważne jest regularne i dokładne czyszczenie klimatyzacji w samochodzie.

Zobacz także, jak zatroszczyć się o sprawną klimatyzację przez cały rok.

Kiedy czyścić klimatyzację?

Klimatyzację w swoim samochodzie powinieneś wyczyścić co najmniej raz w roku. Jest to konieczne zwłaszcza po zimie, kiedy do układu klimatyzacji mogą dostać się zanieczyszczenia, które wpadają wraz z deszczem i śniegiem. Odgrzybianie klimatyzacji możesz wykonać samodzielnie, za pomocą specjalnych preparatów.

Jak samodzielnie czyścić klimatyzację?

Jeśli planujesz czyścić klimatyzację samodzielnie, przyda Ci się pianka dezynfekująca. Środek należy dokładnie rozprowadzić po parowniku klimatyzacji za pomocą wężyka, który zaaplikuje preparat w głąb klimatyzacji. Powstająca pianka dociera do najmniejszych zakamarków układu klimatyzacji i niweluje brzydki zapach przez niszczenie grzybów i bakterii znajdujących się wewnątrz układu.

Środek dezynfekujący jest bezpieczny dla klimatyzacji samochodowej, jednak podczas aplikacji pianki musisz być bardzo ostrożny, aby nie dostały się do elektronicznych częśći znajdujących się w kokpicie auta.

Odgrzybianie klimatyzacji – zaufaj specjalistom

Niestety samodzielne odgrzybianie klimatyzacji nie jest aż tak dokładne, dogłębne i profesjonalne jak ozonowanie klimatyzacji w serwisie. W procesie ozonowania wprowadzony do układu klimatyzacji ozon utlenia wszystkie napotkane na drodze substancje. Dzięki temu w pełni sterylizuje wnętrze klimatyzacji. Niweluje to brzydki zapach oraz usuwa zalążki grzybów czy bakterii w 100%.

Plusem takiego zabiegu jest dokładne i właściwie wykonane odgrzybianie, które utrzyma się przez długi czas. Dodatkowo gazowa forma ozonu sprawia, że substancja oddziałuje na otoczenie krótkotrwale i nie grozi uszkodzeniem wrażliwszych części elektroniki.

Przy okazji wiosennych porządków i rozprawiania się z brudną klimatyzacją warto pomyśleć również o generalnym sprzątaniu auta w środku i na zewnątrz, wymianie opon na letnie, i kontrolnym przeglądzie samochodu. Dzięki temu Twoje auto będzie w pełni gotowe na nadchodzący nowy sezon. Aby kompleksowo zadbać o swój samochód i jednorazowo załatwić wszystkie niezbędne czynności po zimie, umów się na wizytę w serwisie Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników