Wielu kierowców uważa, że przegląd rejestracyjny jest czystą formalnością. Jeśli jednak chcemy bez problemów uzyskać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, należy pomyśleć o przeglądzie odpowiednio wcześniej oraz dobrze się przygotować.

Co warto sprawdzić samemu przed przeglądem rejestracyjnym?

Przed przeglądem rejestracyjnym warto samemu sprawdzić podstawowe wymagania stanu technicznego – sprawność klaksonu, żarówek oświetlenia zewnętrznego – gdyż nawet takie drobne niedociągnięcia mogą skutkować niedopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego. Upewnijmy się również, że posiadamy niezbędne wyposażenie, które określają przepisy. Podczas przeglądu rejestracyjnego diagnosta sprawdza wiele elementów. Część z nich możemy skontrolować we własnym zakresie. Pamiętajmy również, że ostateczna cena przeglądu zależy od rodzaju, przeznaczenia i wyposażenia samochodu. Przegląd samochodu osobowego kosztuje 99 zł, a pojazdu z instalacją gazową już 162 złote.

Konsekwencje nieważnego przeglądu rejestracyjnego

Jeśli stan techniczny pojazdu nie jest zadowalający, otrzymamy wydruk ze stacji diagnostycznej z wyszczególnionymi elementami, które muszą zostać naprawione lub uzupełnione, aby otrzymać pieczątkę. Pamiętajmy, że poruszanie się po drogach bez ważnego przeglądu rejestracyjnego może mieć poważne konsekwencje. Od tych najważniejszych, czyli związanych z bezpieczeństwem, po te określone przez ustawodawcę.

Nieważny przegląd rejestracyjny może skutkować zatrzymaniem dowodu i skierowaniem do najbliższej stacji diagnostycznej a nawet nakazem odholowania samochodu. Dodatkowo możemy napotkać szereg trudności w przypadku polisy OC, a w zależności warunków umowy, swoją ważność traci polisa AC.

Reasumując, przed udaniem się na stację kontroli pojazdów, warto odwiedzić warsztat samochodowy.

Nowa gama boosterów i prostowników