Indeks prędkości opon – jaki wybrać?

Indeks prędkości opon – jaki wybrać?

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym ze względów bezpieczeństwa nie wolno stosować opon z indeksem prędkości niższym, niż homologowany przez producenta samochodu. Należy podkreślić, iż nie chodzi tu o maksymalną prędkość podróżowania! Indeks prędkości opony jest dobierany do danego modelu samochodu ze względu na jego moc silnika, masę pojazdu, moment obrotowy oraz moment hamujący pojazdu.

Czym jest indeks prędkości?

Indeks prędkości to współczynnik, który opisuje maksymalną dopuszczalną dla danej opony prędkość i jest oznaczony na boku opony odpowiednią literą alfabetu. Jeżeli nasze auto „ubrane” jest w zbyt słabe opony, nie będą się one prawidłowo odkształcać, a w konsekwencji nie będą bezpieczne. Pomijając kwestie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, takie opony mogą ulegać przyspieszonemu zużyciu – mogą ulegać tzw. „ząbkowaniu”, co oznacza konieczność szybszej wymiany opon.

Jeśli dojdzie do wypadku i okaże się, że opony posiadały niewłaściwy indeks prędkości, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam z tego tytułu odszkodowania.

Czy wyższy indeks prędkości opon oznacza wyższą wartość

A co w przypadku gdy wybieramy indeks prędkości opon wyższy, niż zalecany przez producenta naszego auta? Czy coś zyskujemy lub tracimy? Opona o tym samym rozmiarze i bieżniku posiadająca wyższy indeks prędkości często różni się od opony o niższym indeksie. Może posiadać gęściej tkany kord w szkielecie opony oraz grubszy i sztywniejszy wypełniacz w stopce opony, natomiast osnowa stanowiąca szkielet opony może być nieco dalej wywinięta. Dlatego też opony z wyższymi indeksami prędkości charakteryzują się bardziej jednorodnym rozkładem nacisku sił na styku bieżnika z drogą co przekłada się na równomierne zużycie bieżnika.

Argumenty przemawiające za wyborem opon z wyższym indeksem prędkości:

  • większa stabilność pojazdu przy jeździe na wprost kiedy wieje silny wiatr oraz przy pokonywaniu zakrętów. Jazda staje się bardziej precyzyjna. Opony szybciej odpowiadają na ruch kierownicy
  • wyższy indeks prędkości opon może pomóc kierowcom, którzy preferują bardziej sportową jazdę, gdyż powoduje to tzw. „usztywnienie pojazdu”

Argumenty przemawiające za pozostaniem przy indeksie prędkości opon wskazanym przez producenta:

  • w przypadku przejścia na wyższy indeks prędkości w stosunku do zalecanego, pogorszeniu może ulec komfort podróżowania ze względu na większą sztywność konstrukcji (co dla kierowców ze sportową żyłką może być ich zaletą)
  • wzrastają opory toczenia, które przekładają się na większe zużycie paliwa przy czym należy podkreślić, że różnice te jednak będą nieznaczne
  • wyższy koszt zakupu opon
Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum