Gdy zaczynasz uprawiać sport, potrzebujesz odpowiednich przyrządów i profesjonalnego sprzętu. To samo można powiedzieć o jeździe samochodem – dbanie o auto zimą można porównać do wymagającej dyscypliny olimpijskiej. Aby ułatwić sobie codzienne zmagania z mrozem i obfitymi opadami śniegu, pamiętaj o akcesoriach samochodowych, które są niezbędne do wygodnego i bezpiecznego użytkowania samochodu zimną.

Jak nie dać się zimie? Jest na to kilka prostych sposobów. Z pomocą spieszą producenci akcesoriów samochodowych, które ułatwią Ci sprawne oczyszczenie auta zimą. Odpowiednie preparaty i narzędzia zwiększą też Twoje bezpieczeństwo na drodze i umilą Ci czas spędzony w samochodzie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -10°C.

1. Odmrażacz do szyb

Zimą codziennym problemem niemal każdego kierowcy są zamarznięte i oszronione szyby. Jazda autem w takim stanie ogranicza widoczność kierowcy, a co a tym idzie – znacznie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze. Zamarznięte szyby mogą też być powodem zatrzymania przez policję, która ma prawo ukarać kierowcę mandatem i punktami karnymi za niewłaściwe przygotowanie samochodu co z kolei może zagrażać innym uczestnikom ruchu.

Dlatego niezbędnym narzędziem każdego kierowcy jest odmrażacz do szyb. Jego stosowanie jest niezwykle proste i wygodne – wystarczy jedynie spryskać szyby preparatem dostępnym w sprayu lub atomizerze i poczekać, aż szron rozpuści się na oknach samochodowych. Następnie można przetrzeć szyby ściereczką, by usunąć pozostałe na niej kawałki lodu. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie, a dodatkowo odmrażacz nie rysuje szyb, a nam w trakcie oczyszczania szyb nie marzną dłonie.

Pamiętaj, że powinieneś oczyścić wszystkie szyby – przednią, boczne i tylną.

2. Skrobaczka samochodowa

Alternatywą dla chemicznego odmrażacza do szyb jest ich mechaniczne czyszczenie za pomocą tradycyjnej skrobaczki. Korzystanie z niej jest nieco bardziej pracochłonne, ale w ten sposób można oczyścić szyby szybciej. Skrobaczka wystarczy też na lata, a jej dodatkową zaletą jest szeroka dostępność tych gadżetów do samochodu w wielu sklepach w okresie jesienno-zimowym.

3. Skrobak do lusterek

To akcesorium podobne w zastosowaniu i działaniu do skrobaczki do szyb. Gdy odmrażamy samochód, często niesłusznie zapominamy właśnie o lusterkach. Jazda z nieodśnieżonymi lusterkami jest jednak niezwykle niebezpieczna. Manewry takie jak zmiana pasa ruchu, wyprzedzanie czy sprawne parkowanie są wręcz wówczas niemożliwe, dlatego każdy kierowca powinien wyposażyć się w odpowiedni skrobak.

4. Przeciwszronowa osłona na szybę

Ten niezwykle pomysłowy i przydatny gadżet zapobiega porannemu czyszczeniu przedniej szyby auta. Osłonka przeciwszronowa chroni szybę przed śniegiem, zanieczyszczeniami oraz szronem, co ułatwia i przyspiesza przygotowanie samochodu do jazdy.

Zobacz także: Jak zadbać o widoczność w aucie?

5. Ogrzewanie ceramiczne w autach spalinowych

By zadbać o nowe źródło ciepła lub docieplenia aut spalinowych, warto umieścić w nich niewielkie i zgrabne urządzenia przeznaczone do ceramicznego ogrzewania auta, takie jak ogrzewanie ceramiczne 12V. Te akcesoria samochodowe są wygodne w montażu i zdecydowanie podnoszą komfort i przyjemność z jazdy zimą.

6. Szufla do śniegu

Aby ułatwić wyjazd auta z podjazdu, garażu czy chodnika, warto zaopatrzyć się w łopatę, dzięki której nie zakopiesz się w śniegu. Jest ona przydatna także podczas zimowych wyjazdów. Samochód postawiony np. pod hotelem w zimie może zostać zasypany, dlatego warto praktyczną łopatę wozić ze sobą..

Wymienione gadżety to podstawowe akcesoria samochodowe – zimą są one niezbędne każdemu kierowcy, który chce odpowiednio dbać o swoje auto. Wyposażenie się w ten zestaw wystarczy, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na drodze.