Zimą poziom zanieczyszczenia powietrza wzrasta, dlatego też  stan filtra powietrza w Twoim samochodzie może pozostawiać wiele do życzenia. Niesprawny filtr może skutkować poważnymi konsekwencjami, łącznie z uszkodzeniem silnika. Sprawdź, kiedy i jak wymienić filtr powietrza w samochodzie.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego nie należy czyścić filtra powietrza,
  • kiedy należy wymienić filtr,
  • jakie są rodzaje filtrów,
  • jak wymienić filtr powietrza.

Filtr powietrza w samochodzie często nazywany jest „płucami auta” czy też „płucami silnika”. Określenia te jasno pokazują, jak istotną rolę pełni ta część w pojeździe. Filtr zapewnia o oczyszczanie powietrza dostającego się do silnika, wyłapuje przy tym kurz, pył, spaliny czy drobiny piasku.

Dzisiejsze filtry powietrza skonstruowane są tak, by zatrzymywały nawet 98–99% zanieczyszczeń, dzięki czemu nie dostają się one do silnika, a samochód dłużej pozostaje sprawny. Jednak zimą sprawne działanie filtra jest znacznie utrudnione ze względu na zimne powietrze i dużą wilgotność. Filtr przez to pęcznieje, a jego przepuszczalność maleje. Dlatego po zimie w szczególności powinniśmy zainteresować się kondycją filtra powietrza.

Filtr powietrza – czyścić czy wymieniać?

Zapchany filtr powietrza może spowodować wiele szkód, m.in.:

  • spadek mocy auta,
  • zwiększenie spalania,
  • uszkodzeniu powierzchni cylindrów i tłoków silnika.

Wymiana uszkodzonych części z pewnością będzie kosztować znacznie więcej niż wymiana filtru powietrza, który kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy, zamiast kupować nowy filtr, decydują się na czyszczenie starego. To jednak błąd. Oczyszczony filtr, który był wcześniej używany, nigdy nie wróci do swojej pierwotnej wydajności. Filtracja nie będzie więc tak dokładna, jak w przypadku nowego filtra. Włóknina filtracyjna, ze względu na swoją budowę, nie może zostać dokładnie wyczyszczona, a podjęcie takiej próby może się skończyć jej uszkodzeniem, przez co poziom filtracji jeszcze bardziej się obniży.

Oprócz włókniny filtr składa się również z uszczelki. Nie można jej konserwować tak jak uszczelek w drzwiach samochodu, dlatego po pewnym czasie użytkowania staje się ona sucha, porowata, a przez to nieszczelna. Zimą, ze względu na niskie temperatury, uszczelki, także te przy filtrze powietrza, szybciej mogą tracić elastyczność i z tego powodu zanieczyszczenia mogą znacznie łatwiej dostać się do samochodu. Dlatego też warto wymieniać filtr powietrza zamiast go czyścić.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Choć normy producentów dotyczące tego, kiedy należy wymienić filtr powietrza, wahają się między 30 a 80 tys. km, to jednak w rzeczywistości filtr traci swoje właściwości już po przejechaniu mniej niż 20 tys. km. Dlatego warto raz na jakiś czas kontrolować stan filtra, zwłaszcza jeśli intensywnie eksploatujemy auto. Kontrolę warto dodatkowo przeprowadzić po zimie, kiedy zanieczyszczeń na drogach jest znacznie więcej niż w pozostałych porach roku.

Jak wymienić filtr powietrza?

Najpopularniejszym rodzajem filtrów powietrza w samochodach osobowych są tzw. filtry suche. Powietrze jest filtrowane przez umocowany w nich materiał filtrujący, którym jest bawełna, celuloza lub też poliester. Wymiana takiego filtra polega na trzech prostych krokach:

  1. Delikatne zdemontowanie pokrywy puszki z filtrem, która znajduje się najczęściej z boku silnika, a następnie wyjęcie filtr
  2. Oczyszczenie komory z pyłów i zabrudzeń. Nie należy w tym celu stosować sprężarek powietrza, ponieważ wydmuchany w ten sposób brud może dotrzeć do silnika i zabrudzić go. Komorę najlepiej więc wyczyścić mokrą szmatką.
  3. Założenie nowego filtra w czystym pojemniku. Ważne, aby filtr równo przylegał do obudowy puszki. Wystarczy już tylko zamknąć pokrywę i gotowe.

Chociaż dobrze wiedzieć, jak i kiedy zmienić filtr powietrza w samochodzie, to najlepiej zlecić to zadanie specjalistom. W tym celu wystarczy umówić się na wizytę w serwisie samochodowym. Mechanik wymieni filtry powietrza szybko i bezproblemowo. A płuca Twojego samochodu będą mogły znów oddychać bez przeszkód!

Nowa gama boosterów i prostowników