Ecodriving – czyli ekonomiczna jazda samochodem – od kilku lat nabiera coraz większego znaczenia i ta tendencja będzie się utrzymywać. Ecodrivingu nie należy utożsamiać z powolną jazdą, to raczej złoty środek między odpowiednią prędkością a niskim zużyciem paliwa. Okazuje się przydatny szczególnie w długiej trasie.

Ecodriving to niezwykle szerokie zagadnienie, sprowadza się jednak do techniki jazdy, która pozwala oszczędzać paliwo. Oszczędności, jakie można zrobić, stosując się do zasad ecodrivingu (zarówno w przypadku silnika benzynowego, jak i diesla), są trudne do oszacowania, ponieważ w dużej mierze zależą od pierwotnego stylu jazdy kierowcy, a także typu samochodu. Z pewnością jednak te oszczędności są wymierne i podparte licznymi badaniami. Spośród licznych aspektów ecodrivingu skupimy się na tych dotyczących jazdy samochodem w długich trasach. To właśnie w tych warunkach odpowiednie nawyki i przestrzeganie określonych zasad może przynieść największe korzyści, a ponadto w trakcie długiej podróży znacznie łatwiej przećwiczyć i utrwalić podstawowe reguły ecodrivingu.

5 podstawowych zasad ecodrivingu

  • Po pierwsze – jedź płynnie i przewiduj. Ta zasada brzmi dość oczywiście, ale praktyka pokazuje, że nawet kierowcy, którzy twierdzą, że jeżdżą płynnie, popełniają w tym aspekcie liczne błędy. Najczęstszym z nich jest zbyt częste i zbyt pochopne korzystanie z hamulca. Tymczasem każde wciśnięcie pedału hamulca w najbardziej obrazowym ujęciu to zamiana naszych pieniędzy (wydanych na paliwo) w ciepło (wytwarzane przy hamowaniu). W długiej trasie, podczas jazdy drogami szybkiego ruchu i autostradami najczęściej wystarczy zdjęcie nogi z gazu i zmniejszenie prędkości przez hamowanie samym silnikiem. Na długim dystansie taka praktyka przełoży się na znaczne obniżenie średniego zużycia paliwa. Jazda, w trakcie której nie będziemy nadmiernie korzystać z hamulca, wymaga jednak przewidywania sytuacji na drodze i obserwowania zachowania nie tylko kierowcy jadącego przed nami. Dodajmy do tego płynne operowanie gazem, a otrzymamy jeden z fundamentów ecocrivingu.
  • Po drugie – jeźdź na możliwie na najwyższym biegu. Obecnie w większości nowych samochodów z manualnymi skrzyniami biegów dostępny jest system podpowiadający optymalny moment wrzucenia wyższego lub niższego biegu. Warto korzystać z tych podpowiedzi, ponieważ określają one najlepszy pod względem ekonomii jazdy moment zmiany biegu. Jeżeli nasz samochód nie dysponuje takim asystentem, pamiętajmy, aby zmiana biegu na wyższy odbywała się przy możliwie niskiej prędkości obrotowej silnika, ale tak, by po wrzuceniu wyższego biegu silnik się nie „dławił”. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów unikajmy „kick downa”, czyli wymuszenia redukcji biegu przez mocne wciśnięcie gazu.
  • Po trzecie – nie przewoź w samochodzie zbędnego ładunku. Prawa fizyki są nieubłagane – zbędne obciążenie samochodu powoduje, że dla uzyskania tej samej wartości przyspieszenia wydatkowana jest większa energia (i spalana większa ilość paliwa). Z tego powodu przed wyruszaniem w dłuższą podróż (ale też podczas jazdy po mieście), warto dokonać sumiennego przeglądu samochodu pod kątem nieprzydatnych rzeczy, które w nim przewozimy. Każdy dodatkowy kilogram w skali tysięcy przebytych kilometrów ma znaczenie. Ta uwaga odnosi się również do bagażników dachowych. Box, czy zwykłe uchwyty na rower lub narty, zwiększają współczynnik oporu aerodynamicznego samochodu, a jego pokonanie – tak jak w przypadku zbędnych kilogramów – zużywa więcej paliwa.
  • Po czwarte – zadbaj o opony. Wyniki badań przeprowadzone w Polsce przez koncern Michelin pokazują, że blisko 70 proc. kierowców porusza się na oponach z nieodpowiednim poziomem ciśnienia. Tymczasem jedną z podstawowych zasad ecodrivingu jest regularne kontrolowanie ciśnienia powietrza w oponach – przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą. Dlaczego to takie istotne? Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie znacząco wpływa na zwiększenie oporów toczenia przez nią generowanych. A te nie tylko przyczyniają się do szybszego zużycia opony. Przede wszystkim – pokonanie większych oporów toczenia zużywa więcej paliwa. Jeżeli często pokonujemy dłuższe dystanse, warto rozważyć zakup opon o obniżonych oporach toczenia.
  • Po piąte – zadbaj o stan techniczny samochodu. Nawet najbardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad ecodrivingu może nie odnieść pożądanego skutku, jeżeli nasz samochód będzie w złym stanie technicznym. Jak pisaliśmy na wstępie, ecodriving to niezwykle szerokie zagadnienie, a jednym z jego aspektów jest właśnie dobra kondycja samochodu. Zabrudzone filtry utrudniające dopływ powietrza do silnika, stare świece zapłonowe czy nieszczelności wpływają w znacznym stopniu na zużycie paliwa. Z tego względu warto regularnie dokonywać okresowych przeglądów.

Przeczytaj także: Opony ekologiczne – czy to się opłaca?

Nowa gama boosterów i prostowników