Powtarzane przez Komendę Główną Policji apele o niepozostawianie latem pasażerów wewnątrz rozgrzanego pojazdu nadal nie docierają do części kierowców. Co roku w Polsce w okresie letnim dochodzi do sytuacji, w których zwierzę lub dziecko zamknięte w samochodzie w gorący dzień doznaje poważnego uszczerbku na zdrowiu albo wręcz umiera. Jak szybko temperatura w samochodzie osiąga niebezpieczny poziom? Dlaczego dzieci i psy są szczególnie narażone na działanie wysokich temperatur? O czym pamiętać podczas podróżowania z dziećmi lub zwierzętami w upalne dni? Sprawdź nasz tekst i uchroń swoich bliskich przed tragedią.

Na początku należy obalić mit, że samochody o jasnej karoserii nagrzewają się wolniej lub w mniejszym stopniu niż te w ciemnych kolorach. Kolor karoserii w bardzo niewielki sposób wpływa na temperaturę wewnątrz samochodu. Dlaczego? Otóż samochód w dużej mierze nagrzewa się przez okna – nawet wyposażenie szyb w przyciemniane filtry UV tego nie zmieni. Dodatkowo o temperaturze wewnątrz samochodu w gorący dzień decydują również takie czynniki, jak:

 • skuteczność termoizolacji dachu;
 • wielkość i pochylenie szyb;
 • kolor tapicerki i materiał, z którego została wykonana;
 • grubość blach karoserii.

Warto jednak podkreślić, że nie istnieje samochód, który byłby bezpieczny dla dzieci i zwierząt zamkniętych w jego wnętrzu w upalny dzień. Niezależnie od wskazanych parametrów, gdy na zewnątrz termometry wskazują 33oC, po 20 min. w zaparkowanym samochodzie temperatura wzrasta średnio do 50oC.

>> Poznaj 9 groźnych nawyków polskich kierowców

Dziecko i pies w nagrzanym samochodzie – co im grozi?

Przebywanie nawet przez krótki czas w nagrzanym samochodzie wiąże się z określonymi reakcjami organizmu:

 • przyśpieszonym odwodnieniem,
 • wzrostem ciśnienia,
 • utrudnionym oddychaniem.

Szczególnie źle wysokie temperatury wewnątrz samochodu znoszą noworodki, ponieważ woda stanowi nawet 94% ich masy ciała – dlatego bardzo szybko się odwadniają. Dodatkowo ciało małych dzieci bardzo szybko się nagrzewaNagromadzenie zbyt dużej ilości ciepła w organizmie skutkuje udarem cieplnym.

Z kolei psy w nagrzanym samochodzie nie są w stanie ochłodzić swojego organizmu, gdyż  w przeciwieństwie do ludzi nie pozbywają się nadmiaru ciepła poprzez zwiększoną produkcję potu, a przez dyszenie. A zatem intensywnie wdychając rozgrzane do 50 czy 60oC powietrze w samochodzie, psy jedynie zwiększają temperaturę swojego ciała.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i psów w samochodzie?

Nigdy nie zostawiaj dziecka lub psa w samochodzie w upalny dzień – uchylenie okna nie poprawi sytuacji. Cyrkulacja powietrza w stojącym samochodzie jest bowiem zbyt wolna, aby zmniejszyć temperaturę do bezpiecznego poziomu. Na nic zda się również parkowanie w cieniu, gdyż rozgrzane powietrze i tak przeniknie do wnętrza pojazdu.

Warto jednak pamiętać o sposobach na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa Twoich pasażerów w upalne dni.

 • W czasie jazdy zawsze korzystaj z klimatyzacji.
 • Zadbaj o zapas wody w bagażniku.
 • Przy podróżach na dłuższej trasie rób częste postoje.
 • Obserwuj, czy dziecko w samochodzie nie zachowuje się w niepokojący sposób, np. jest senne i ma rozgrzaną, suchą skórę.

Co jednak robić w sytuacji, gdy zauważyłeś dziecko lub zwierzę zamknięte w upalny dzień w obcym samochodzie? Przede wszystkim należy upewnić się, czy kierowca samochodu na pewno nie znajduje się w pobliżu. Jeśli mimo poszukiwań kierowca się nie pojawia, to w świetle art. 424 Kodeksu Cywilnego wybicie szyby w samochodzie jest interpretowane jako stan wyżej konieczności, mający na celu uratowanie człowieka czy zwierzęcia.

Za to działanie nie grozi ci zatem mandat ze strony policji, a ewentualne roszczenia finansowe kierowcy zostaną z pewnością oddalone przez sąd. Z kolei posiadaczowi samochodu, w którym zamknięto dziecko lub zwierzę w upalny dzień, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Nowa gama boosterów i prostowników